آلمان به دنبال خرید جنگنده‌های رادارگریز «اف-۳۵» است

خبرگزاری آلمان روز دوشنبه گزارش داد که دولت این کشور به دنبال خرید جنگنده‌های رادارگریز «اف-۳۵» برای تقویت نیروی هوایی این کشور است.این خبر در حالی منتشر می‌شود که اولاف شولتس، صدراعظم آلمان به دنبال حمله روسیه به اوکراین از اختصاص بودجه‌ای ۱۰۰ میلیارد یورویی به ارتش کشورش سخن گفته بود. او همچنین وعده داد که آلمان طی سال‌های آینده دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به امور دفاعی اختصاص خواهد داد. سخنانی که از تغییر دکترین دفاعی آلمان پس از بیش از ۷۰ سال حکایت داشت. 

سردبیر گلوبال تایمز چین: ارائه کمک های نظامی به هر طرف جنگ ممنوع شود

هو شیجین، سردبیر روزنامه دولتی گلوبال تایمز چین گفته است که پکن و واشنگتن باید به توافقی دست یابند که از همه کشورها بخواهد تا کمک‌های نظامی به اوکراین و روسیه را متوقف کنند.

توئیت او ساعاتی پس از آن منتشر شد که ایالات متحده به پکن هشدار داد، اگر به مسکو کمک کند تا تحریم‌های مربوط به جنگ در اوکراین را دور بزند، با عواقب جدی مواجه خواهد شد.

وی نوشته که “تنها باید اجازه ارسال کمک‌های بشردوستانه” به دو کشور درگیر در جنگ داده شود.

مقامات آمریکایی می گویند روسیه از چین برای حمایت از تهاجم این کشور به اوکراین درخواست کمک نظامی کرده و این نگرانی را افزایش می دهد که کمک پکن ممکن است تلاش های غرب برای کمک به نیروهای اوکراینی برای دفاع از کشورشان را تضعیف کند.

زلنسکی بار دیگر خواهان منطقه پرواز ممنوع در اوکراین شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین یک بار دیگر از رهبران ناتو خواست تا بر فراز اوکراین منطقه پرواز ممنوع اعمال کنند.

روز یکشنبه اوکراین اعلام کرد که بیش از ۳۰ موشک روسیه به یک پایگاه آموزشی نظامی یاووریف در نزدیکی مرز لهستان شلیک شده است. مقامات گفتند که حداقل ۳۵ نفر در حمله به پایگاه یاووریف کشته و ۱۳۴ نفر زخمی شده اند.

زلنسکی در یک سخنرانی ویدئویی گفت: اگر آسمان ما را نبندید، در آینده نزدیک موشک‌های روسیه به قلمرو شما، در قلمرو ناتو سقوط خواهند کرد.

مذاکرات روسیه – اوکراین از روز دوشنبه از سر گرفته می‌شود

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین گزارش‌ها در خصوص مذاکرات با اوکراین در روز یکشنبه را رد کرد و گفت این مذاکرات در روز دوشنبه از سر گرفته خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک، پسکوف گفت: مذاکرات برای روز دوشنبه برنامه ریزی شده است . 
در همین حال مشاور رییس جمهور اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد که مذاکرات با روسیه هم اکنون درجریان هستند. 
اولسکی ارستوویچ مشاور رییس جمهور اوکراین گفت: روسیه و اوکراین هم اکنون به صورت فعال درحال برگزاری مذاکرات هستند و در این مذاکرات، وضعیت پیرامون شهر ماریوپل در تمرکز مقامات اوکراینی است. 
وی در مصاحبه با تلویزیون ملی اوکراین گفت: گفتگوها هم اکنون درحال انجام است. 
مشاور رییس جمهور اوکراین اعلام کرد برای جلوگیری از تصرف ماریوپل توسط روسیه، به‌اندازه کافی نیروهای اوکراینی در این شهر مستقر شده‌اند. 
تاکنون چند دور مذاکره بین هیات‌های روسیه و اوکراین در سطوح مختلف انجام شده اما به آتش بس فراگیر منجر نشده است. مذاکرات وزیران خارجه دو طرف در ترکیه نیز دستاورد ملموسی نداشت. تنها نتیجه این مذاکرات، ایجاد زمینه برای آتش بس موقت در برخی مناطق، جهت خروج غیرنظامیان از مسیرهای بشردوستانه بوده است. 

صلیب سرخ: ماریوپل محاصره شده به آتش بس نیاز دارد

صلیب سرخ نسبت به “بدترین سناریو” برای صدها هزار غیرنظامی در شهر ماریوپل اوکراین که محاصره شده است، هشدار داد. مگر اینکه طرفین با اطمینان از امنیت و دسترسی محاصره شوندگان به کمک های بشردوستانه موافقت کنند.

به گزارش AP رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ، پیتر ماورر، یکشنبه در بیانیه ای گفت که ساکنان ماریوپل “یک کابوس چند هفته ای مرگ و زندگی را تحمل کرده اند.”

آژانس بشردوستانه مستقر در ژنو گفت که صدها هزار نفر در شهر “با کمبود شدید یا کامل نیازهای اساسی مانند غذا، آب و دارو مواجه هستند.”

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ افزود: اجساد غیرنظامیان و جنگجویان در زیر آوار یا در فضای باز مانده اند. رنج انسان ها بسیار زیاد است.

صلیب سرخ از طرفین خواست تا در مورد شرایط آتش بس، مسیرهای عبور ایمن و اطمینان از رعایت آن به توافق برسند. صلیب سرح پیشنهاد داده است به عنوان یک واسطه ی بی طرف در مذاکرات عمل کند.

دفتر حقوق بشر: حدقل ۵۹۶ غیرنظامی کشته شده اند

دفتر حقوق بشر سازمان ملل می گوید که از آغاز جنگ حداقل ۵۹۶ غیرنظامی در اوکراین کشته شده و حداقل ۱۰۶۷ نفر مجروح شده اند.

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز یکشنبه اعلام کرد که ۴۳ نفر از کشته شدگان کودک و ۵۷ نفر زخمی شده اند.

دفتر مستقر در ژنو یک روز قبل ۵۷۹ کشته و ۱۰۰۲ مجروح غیرنظامی را ثبت کرده بود.

این سازمان گفت که بیشترین تلفات غیرنظامی ثبت شده “به دلیل استفاده از سلاح های انفجاری با شعاع عمل وسیع مانند گلوله باران از حملات توپخانه ای سنگین و موشکی ایجاد شده است.

مقامات سازمان ملل گفتند که آنها معتقدند تعداد واقعی تلفات “به طور قابل توجهی بیشتر” از آنچه تاکنون ثبت شده است است، می باشد زیرا دریافت اطلاعات به تعویق افتاده است و بسیاری از گزارش ها هنوز باید تایید شوند.

سه نهاد سازمان ملل خواهان پایان فوری حملات به مرکز درمانی در اوکراین شدند

سه آژانس سازمان ملل خواستار پایان فوری حملات به مراکز درمانی در اوکراین شدند و این حملات را “اقدامی ظالمانه و غیرانسانی» خواندند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد، سازمان جهانی بهداشت و صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای مشترک روز یکشنبه گفتند که «حملات هولناک باعث مرگ و صدمات جدی به بیماران و کارکنان بهداشتی می‌شود، زیرساخت‌های بهداشتی حیاتی را از بین می‌برند و هزاران نفر را مجبور می‌کنند از دسترسی به خدمات بهداشتی صرف نظر کنند.»

این سه سازمان تاکید کردند: “حمله به آسیب پذیرترین افراد – نوزادان، کودکان، زنان باردار، و کسانی که قبلاً از بیماری رنج می برند، و کارکنان بهداشتی که جان خود را برای نجات آن ها به خطر می اندازند – ظلم و غیرانسانی است.”

روسیه مدعی شد که در حمله به پایگاه یافوروف ‘جنگجویان خارجی’ کشته شدند

وزارت دفاع روسیه تایید کرده که در حملات موشکی این کشور به یک مرکز آموزشی نظامی در یافوروف، در غرب اوکراین “بیش از ۱۸۰ مزدور خارجی” را کشته و مقدار زیادی از تسلیحاتی را که بوسیله کشورهای خارجی تامین شده بوده را منهدم کرده است.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در یک نشست توجیهی گفت که روسیه به حملات خود علیه جنگجویانی که به نیروهای اوکراینی می‌پیوندند ادامه خواهد داد.

مقامات اوکراینی پیشتر گفته بودند در این حمله ۳۵ نفر کشته و بیش از ۱۳۰ نفر زخمی شدند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز جمعه با پیشنهاد وزیر دفاع کشورش برای استفاده از جنگجویان داوطلب خاورمیانه در جنگ اوکراین استقبال کرد.

حتی یک شلیک اشتباهی، موجب دخالت ناتو می شود

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گوید در صورتی که هر یک از حملات روسیه به اوکراین از مرزها عبور کند و به اعضای ائتلاف ناتو، روسیه با پاسخ ناتو مواجه خواهد شد.

موشک های روسیه روز یکشنبه به یک پایگاه آموزشی نظامی در نزدیکی مرز غربی اوکراین با لهستان، که عضو ناتو است اصابت کرد و ۳۵ نفر را کشت.

سالیوان به شبکه سی‌بی‌اس گفت جو بایدن مکرراً و به صراحت گفته است که ایالات متحده . ناتو از هر اینج خاک ناتو دفاع خواهند کرد.

سالیوان گفن حمله نظامی به قلمرو ناتو موجب فعال شدن ماده ۵ می شود. به موجب آن هر کشور عضو ناتو از کشور مورد حمله دفاع خواهد کرد. سالیوان گفت : «ما نیروی کامل ائتلاف ناتو را برای پاسخ دادن به این موضوع به کار خواهیم گرفت». سالیوان تاکید کرد: ناتو پاسخ خواهد داد حتی اگر شلیک روسیه که به خاک ناتو اصابت کند، تصادفی باشد.

پنتاگون: روسیه در حال گسترش حملات خود در اوکراین است

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اظهار داشت: موشک های روسیه که یک پایگاه نظامی اوکراینی را در نزدیکی مرز لهستان هدف قرار دادند، نشان دهنده گسترش اهداف در اوکراین از سوی نیروهای روسی است.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز یکشنبه در گفت و گو با شبکه ای بی سی نیوز آمریکا گفت: این سومین مرکز نظامی یا فرودگاهی است که روس‌ها در چند روز گذشته در غرب اوکراین به آن حمله کردند. بنابراین واضح است، حداقل از نظر حملات هوایی، آنها در حال گسترش اهداف خود هستند.

وی در پاسخ به سوال احتمال حمله روسیه به کاروان های نظامی در لهستان که حامل کمکها برای اوکراین هستند، گفت: حمله به یکی از ما به مثابه حمله علیه همه ما درنظر گرفته می شود. به همین دلیل است که ما درحال جابجایی نیروها، توانایی ها و تجهیزات در جناح شرقی ناتو هستیم تا اگر لازم باشد از هر وجب قلمرو ناتو دفع کنیم.

سخنگوی پنتاگون در خصوص احتمال حمله شیمیایی در اوکراین گفت: ما در حال حاضر نشانه ای از حمله قریب الوقوع شیمیایی یا بیولوژیکی در اوکراین نمی بینیم اما از نزدیک درحال پیگیری هستیم.

وی با این حال گفت که ارائه کمک به اوکراین ادامه خواهد یافت.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا افزود: ما به ارائه تجهیزاتی که اوکراینی ها به آنها نیاز دارند و از آنها به خوبی استفاده می کنند، ادامه خواهیم داد. می دانیم این کمک ها موثر هستند و اوکراینی ها از آنها استفاده می کنند.

سفارت چین در آمریکا: هدف پکن جلوگیری از “خارج از کنترل شدن” جنگ است

سخنگوی سفارت چین در واشنگتن در پاسخ به سوالی درباره گزارش‌هایی مبنی بر درخواست روسیه از چین برای کمک نظامی، گفته است که پکن در حال حاضر بر جلوگیری از “خارج از کنترل شدن” جنگ در اوکراین متمرکز است.

خبرگزاری رویترز به نقل از لیو پنگیو، سخنگوی سفارت چین، گفت که “وضعیت در اوکراین واقعا نگران کننده است”.

او گفت: الویت اصلی در حال حاضر جلوگیری از تشدید وضعیت متشنج یا حتی خارج شدن از کنترل است.

پیشتر در روز یکشنبه، روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز و برخی رسانه‌ها گزارش دادند که مقامات آمریکایی معتقدند روسیه از چین برای کمک به عملیات جنگی خود در اوکراین و همچنین حمایت اقتصادی درخواست کرده است.

اما این مقام چینی به رسانه ها گفت که در این خصوص “چیزی نشنیده است”.

مقامات آمریکایی هشدار داده‌اند که اگر چین برای دور زدن تحریم‌ها به روسیه کمک کند، با عواقبی مواجه خواهد شد.

چین تاکنون به طور علنی در جنگ اوکراین بی طرف مانده و از محکوم کردن تهاجم روسیه به اوکراین خودداری کرده است.