طالبان اداره افغانستان را به یک شورای ۱۲ نفره می سپارد، مخالفت گروه ۷ با به رسمیت شناختن طالبان

کشورهای گروه هفت مخالفت خود را با به رسمیت شناختن طالبان در افغانستان بدون هماهنگی با شورای امنیت اعلام کردند. همزمان با این خبر، مجله آمریکایی فارن پالسی به نقل از منابع خود گزارش داد که رهبران جنبش طالبان یک شورای ۱۲ نفره برای اداره افغانستان تشکیل خواهند داد.

به گزارش ایسنا، منابع گفتند که به برخی از اعضای دولت سابق ، وزارتخانه های دلخواه ارائه می شود.

این مجله نوشت: این شورا شامل ملا عبدالغنی برادر ، بنیانگذار طالبان ، ملا محمد یعقوب ، پسر ملا محمد عمر بنیانگذار این گروه و همچنین یکی از اعضای بلندپایه گروه تروریستی شبکه حقانی خلیل حقانی خواهد بود.

یک منبع نزدیک به محافل ارشد طالبان به اسپوتنیک گفت: افغانستان به استثنای رئیس جمهور و امارت، توسط یک شورای ۱۲ نفره اداره می شود. تا کنون ، این شورا با عبدالله غنی برادر ، ملا یعقوب، خلیل الرحمان حقانی ، دکتر عبدالله عبدالله ، حامد کرزای ،حنیف اتمر و گلبدین حکمتیار شکل گرفته است.

این منبع می افزاید که گفتگوها برای انتصاب پنج نفر دیگر از اعضای شورا در جریان است. در گزارش اسپوتنیک از مارشال عبدالرشید دوستم و عطامحمد نور والی سابق ولایت بلخ هم به عنوان افرادی که قرار است در شورا باشند اسم برده شده است. در استانه ی سقوط کابل به دست طالبان هر دو بدون مقاومت صحنه را ترک کردند و امکانات را به طالبان سپردند. طالبان هنوز در باره تشکیل شورا و اعضای آن اظهارنظر رسمی نکرده اند.

همزمان با انتشار خبر تشکیل شورای ۱۲ نفره برای اداره افغانستان، روزنامه واشنگتن‌پست اعلام کرد ویلیام برنز، رییس سازمان سیا در سفری محرمانه به کابل با ملا عبدالغنی برادر، ار رهبران طالبان در روز دوشنبه دیدار کرده است.

این سطح بالاترین دیدار رو در رو میان رهبران طالبان و اعضای دولت بایدن از زمان کنترل پایتخت افغانستان توسط طالبان بوده است. مسلما سفر غیرمترقبه ی  رئیس سازمان سیا به کابل با نشست اضظراری سران گروه ۷ که به موضوع افغانستان اختصاص داشت ارتباط دارد. انگلیس خواهان تمدید فرصت خروج نیروهای خارجی از کابل است و طالبان می گوید مهلت پیش بینی شده تمدید نخواهد شد. سهیل شاهین، سخنگوی گروه شبه‌نظامی طالبان دوشنبه گفته بود که این گروه هیچ فرصت زمانی بیشتری در اختیار ایالات متحده و انگلیس برای خروج از افغانستان قرار نمیدهد و اگر این ضرب‌الاجل رعایت نشود، تبعاتی وجود خواهد داشت. ۳۱ ماه اوت آخرین روز زمان مورد نظر است که قبلا واشنگتن و طالبان توافق کرده اند.

 گروه ۷ با به رسمیت شناختن طالبان بدون هماهنگی با شورای امنیت مخالفت کرد

کشورهای گروه هفت مخالفت خود را با به رسمیت شناختن طالبان در افغانستان بدون هماهنگی با شورای امنیت اعلام کردند.

سایت العین الاخباریه خبر داد رهبران گروه هفت (آمریکا، انگلیس، ایتالیا، فرانسه، آلمان، کانادا و ژاپن) اعلام کردند که با به رسمیت شناختن یکجانبه طالبان در افغانستان قبل از موافقت شورای امنیت مخالفند.

به رسمیت شناختن یک اقدام سیاسی است که کشورهای دارای حاکمیت آن را اتخاذ می‌کنند و پیامدهای مهمی دارد که از جمله آن اجازه دادن به طالبان برای دستیابی به کمک‌های خارجی است که دولت سابق افغانستان به آن وابسته بود.

رسانه‌های افغانی سه شنبه اعلام کردند که طالبان وزیر دارایی و کشور و رئیس سازمان اطلاعات را به صورت موقت تا زمان تشکیل دولت جدید تعیین کرده‌اند..

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *