طالبان شکار روزنامه‌نگاران را آغاز کرده‌اند

به دنبال یورش طالبان به خانه یک روزنامه نگار همکار دویچه وله و قتل و شکنجه دو تن از بستگان نزدیک او در کابل، مدیر دویچه وله این جنایت طالبان را به شدت محکوم کرد. همزمان مدیران رسانه های آلمانی خواستار حفاظت از جان روزنامه نگاران افغانستانی و صدور ویزای اضطراری برای آن ها و خانواده هاشان شدند.

اشپیگل آنلاین به نقل از پتر لیمبورگ مدیر دویچه وله نوشت: “قتل و مجروح کردن دو تن از بستگان نزدیک عضو تحریریه ما از سوی طالبان غیرقابل درک و غم انگیز است و ثابت کننده خطری است که همه همکاران ما و خانواده هایشان را در افغانستان تهدید می کند”.

لیمبورگ افزود: “طالبان آشکارا در کابل و سایر ایالات جست و جوی سازمان یافته ای را برای شکار روزنامه‌نگاران آغاز کرده اند و وقت ما برای جلوگیری از این خطر دارد تلف می شود”.

گروگان گیری روزنامه نگاران

مسئولان دویچه وله به اشپیگل آنلاین گفته اند که تاکنون خانه های سه تن از گزارشگران  این رسانه از سوی طالبان مورد تفتیش قرار گرفته است. در جست و جوی یکی از این خانه ها، طالبان که قصد دستگیری همکار دویچه وله را داشته اند، چون او را نیافته اند یکی از بستگان نزدیکش را کشته و یکی دیگر را زیر کتک و شکنجه به شدت زخمی کرده اند. دویچه وله از افشای نام همکار خود پرهیز کرده است.

جست و جوی روزنامه نگاران به همکاران دویچه وله محدود نبوده و سایر رسانه های خارجی را نیز دربر گرفته است. اشپیگل به عنوان نمونه از نعمت الله همت از همکاران یک فرستنده خصوصی نام برده که گروگان گرفته شده است. همچنین توفان عمر رئیس یک رادیوی خصوصی دیگر به صورت برنامه ریزی شده به وسیله نیروهای طالبان به قتل رسیده است.

تعقیب و کشتار همکاران رسانه های بین المللی در دور جدید از اول اوت با قتل امدادالله همدرد مترجم نشریه دی‌تسایت آلمان در جلال آباد آغاز شد. دو مرد مسلح که گفته می شود عضو طالبان بوده اند، همدرد را به رگبار بستند و کشتند.

قول هائی که زیرپا گذاشته می شود

تعقیب، گروگان گیری و قتل روزنامه نگاران در شرایطی ادامه دارد که سخنگویان طالبان در کنفرانس های خبری می کوشند گروه خود را نویدبخش صلح و عفو عمومی معرفی کنند. آن ها همواره تکرار می کنند که مردم افغانستان نباید از طالبان بترسند، زیرا این گروه برای عفو عمومی، استقرار صلح و امنیت آمده است و حتی قصد انتقامجوئی از دشمنان خود را ندارد.

عملکرد طالبان در مورد سرکوب روزنامه نگاران نشان می دهد که وعده های آن ها جز فریب افکار عمومی و گذراندن دوران انتقالی بدون برانگیختن مردم علیه خود هدفی ندارد. طالبان روز گذشته مانع ورود یکی از شناخته شده ترین گویندگان زن تلویزیون به محل کار خود شدند و به او اعلام کردند که دیگر حق ادامه کار ندارد.

درخواست رسانه های آلمانی از دولت

با توجه به رویدادهای خشونت آمیزی که امنیت همکاران رسانه های داخلی و خارجی را در افغانستان تهدید می کند، امروز جمعه ۲٠ اوت/۲٩ مرداد، مدیران برخی از رسانه های معتبر آلمانی در نامه سرگشاده ای خطاب به دولت خواستار تسریع صدور ویزا برای همکاران روزنامه نگار خود در افغانستان و خانواده های آنها شدند.

مدیران دویچه وله و اشپیگل در شمار امضاکنندگان این نامه هستند. همزمان، خبرنگاران بدون مرز از شورای امنیت سازمان ملل خواست که بدون اتلاف وقت یک طرح اضطراری برای حفاظت از خانواده مطبوعات در افغانستان تهیه کند. در متنی که خبرنگاران بدون مرز خطاب به شورای امنیت نوشته آمده است: “تنها با واکنش متمرکز و جدی دولت ها ممکن است بتوان در این موقعیت نومیدکننده همکاران رسانه ها را نجات داد”.

برپایه گزارش تارنمای اشپیگل در هفته های اخیر نزدیک به صد رسانه افغان کار خود را تعطیل کرده اند و صدها خبرنگار یا به قتل رسیده اند و یا کوشیده اند از افغانستان فرار کنند.

D W

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *