طرح اروپا برای تمدید محدود تحریم‌ تسلیحاتی ایران

وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت در شرایطی که آمریکا و دیگر قدرت‌های جهانی بر سر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران دچار اختلافات شدید هستند، دیپلمات‌های اروپایی قصد دارند با پیشنهاد تمدید محدود تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران راهی برای دستیابی به مصالحه پیدا کنند. راهی که تا حدودی آمریکا را راضی کند و در همان حال مانع از وتوی روسیه و چین در شورای امنیت شود. اروپا می خواهد بدین طریق مانع از نابودی توافق هسته‌ای و برجام شود.

گزارشگر وال‌استریت ژورنال در بروکسل روز چهارشنبه ۲۸ خرداد مدعی شده است که دیپلمات‌های فرانسوی، بریتانیایی و آلمانی به دنبال جا انداختن چنین طرحی هستند.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، تحریم تسلیحاتی ایران  در  ۱۸ اکتبر / ۲۷ مهر ماه  امسال به پایان میرسد. ایران از سال ۲۰۰۷ تاکنون حق خرید و فروش جنگ‌افزار ندارد. دولت دونالد ترامپ تلاش می‌کند این تحریم ها برداشته نشود و بطور نامحدود تمدید شود. روسیه و چین مخالف هستند و می خواهند این تحریم ها بر اساس موازین بین المللی و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت در زمان تعیبن شده برداشته شود.

وال استریت ژورنال نوشت که روسیه و چین که از اعضای برجام هستند، درخواست آمریکا را رد کرده اند، اما کشورهای اروپایی عضو این توافقنامه (فرانسه، بریتانیا و آلمان) که خواهان حفظ  برجام هستند، در حد فاصل این دو موضع باقی مانده‌اند.

 به گزارش این روزنامه: دیپلمات‌های اروپایی در مجموع تهدیدهای ناشی از لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران را کم ‌اهمیت می‌دانند و معتقدند مشکلات اقتصادی شدید ایران مانع از آن خواهد شد که این کشور بتواند تسلیحات زیادی خریداری کند.

Share: