طرح «بنای ایران» زیر پا گذاشتن بی‌رحمانه حقوق کارگران

اخیرا کارفرمایان که اکثر آنها از سران حکومت و ایادی آن هستند تلاشهایی را برای از بین بردن ‌آخرین قطرات حقوق کارگران انجام داده‌اند. طرح «بنای ایران» در ادامه طرح «توانمندسازی سازمان تامین اجتماعی» نمونه‌ای از این تلاشها می‌باشد.

در دهه‌های اخیر بدلیل سیاستهای غارتگرانه هیئت حاکمه فاصله طبقاتی در ایران به شکاف طبقاتی تبدیل شده است. فاصله دهک‌های بالا و پایین اقتصادی خبر از یک گسست اجتماعی دارد. در حال حاضر درآمد روزانه یک ثروتمند چندین برابر حقوق سالیانه یک کارگر است. این فاصله طبقاتی قبل از هر چیز، خبر از انقلاب، طبقات تحت استثمار بر علیه سرمایه‌داران و هیئت حاکمه دارد.

تئوریزه کردن استثمارکارگران

در این میان کسانی که این استثمار را تئوریزه می‌کنند ناخودآگاه آتش بر کشتگاه خشم مردم میزنند. این افراد بمنظور رضایت سرمایه‌داران دشمنی آشکاری با حقوق کارگران و مزایای آنها دارند. آنها تحمل اندک حقوق کارگران در قانون ضدکارگری این حکومت را هم ندارند. این افراد تلاش می‌کنند بحث الزام پرداخت دستمزد را به زیر ضرب ببرند. آنها همواره بر طبل افزایش سن و سابقه بازنشستگی و کاستن از سطح مستمری بازنشستگان می‌کوبند. به این صورت درصدد سلب اندک حقوق باقیمانده کارگران و ریختن آن به جیب اربابان و سران حکومت هستند

 ادامه حمله سلسله‌وار به حقوق کارگران با طرح بنای ایران

پیش از این، طرح «توانمندسازی و پایداری سازمان تامین اجتماعی» به مجلس اعلام وصول شد. طرحی که یادآور قوانین قرون وسطایی بود و حقوق کارگر را در حد یک سرواژ پایین می‌آورد.

دومین طرح پیشنهادی را اتاق ایران با نام طرح «بنای ایران» ارائه کرد. از بین بردن حداقل دستمزد، بالا بردن سن بازنشستگی، بیگاری از جوانان و نوجوانان با ۳۰ درصد حقوق و واگذاری همه چیز به بخش خصوصی قسمتی از این به اصطلاح طرح «بنای ایران» است. این طرح توسط مرکز پروژهش‌های اتاق ایران تهیه شد و قرار است به رئیس جمهور بعدی پیشنهاد شود.

طرح «بنای ایران» (برنامه نجات اقتصاد ایران) محصول مشترک اتاق بازرگانی تهران، پژوهشکده سیاست‌گذاری شریف و اندیشکده کسب‌وکار شریف می‌باشد. این طرح در یک جزوه ۴۴ صفحه‌ای انتشار یافته است. البته مشخص نیست که اتاق بازرگانی نقش کارفرما و اسپانسر دارد یا همکار برابر؟!

 کلیات طرح ارائه شده

طرح در کلیت به سه موضوع پرداخته است:

  • ترویج خصوصی سازی بیرحمانه که دیگر حتی در کشورهای مهد سرمایه‌داری هم قابل قبول نیست. این پیشنهادات، بیشتر یادآور قوانین ضدکارگری در ابتدای سرمایه‌داری رقابتی می‌باشد.
  •  حمله به حقوق نیم‌بند کارگران در قانون کار و پایین آوردن سطح تنظیم از کارگر-کارفرما به شاگرد و استادکار.
  • –          حمله به حقوق بازنشستگی و حذف مزایای مستمری بگیران به اسم توانمندی سازمان تامین اجتماعی.

این طرح تیر خلاصی به قانون کار است که دیگر جایی برای کمک به کارگران در آن نمانده است. همچنین این طرح در یک پوش شیک کار کودکان و استثمار آنها را قانونی می‌کند.

حمله به آخرین قطرات حقوق کارگران

حمله به آخرین قطرات حقوق کارگران نشان از خوی وحشیانه و غارتگرانه سران رژیم حاکم بر ایران دارد. کسانی که چون مغولهای، بیگانه‌وار فقط به فکر غارت هر چه بیشتر سرمایه‌های این میهن و پر کردن مقطعی جیب خود هستند. کارگران در قعر خط فقر چیزی برای از دست دادن ندارند. این موضوع به آنها پتانسیل لازم برای شرکت در اعتراضات تا به آخر را می‌دهد. قیام آبان ۹۸ بدست همین کارگران انجام شد که جز قرض‌هایشان چیزی برای از دست دادن نداشتند.

Share: