کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، قصد دارد با الحاق بخشی جدید به ماده ۵۱۲ قانون مجازات اسلامی، برای هرگونه اظهار نظر افراد مشهور در صورت مغایرت با گفته های مقامات رسمی، مجازات ۱۰ تا ١۵ سال حبس، جزای نقدی و ۵ تا ۱۰ سال محرومیت از حقوق اجتماعی را در نظر بگیرد.

تبلیغ بازرگانی

به گزارش رسانه های داخلی ایران، کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در حال تدوین «ماده ۵۱۲ مکرر» است که با الحاق ماده ای جدید به این ماده، به‌طور مستقیم افراد مشهور و سلبریتی های جامعه را هدف قرار می‌دهد.

در طرح جدید مجلس آمده است: «هر شخصی که دارای موقعیت شغلی، اجتماعی، سیاسی، خانوادگی، علمی، فرهنگی و نظامی در جامعه است، در سخنرانی‌ها، مصاحبه‌ها، مقالات، پیام‌ها و یادداشت‌های خود در فضای حقیقی یا مجازی در‌مورد اموری که به اظهارنظر مراجع رسمی نیاز است و هنوز اعلام نظر رسمی نشده‌، مطالبی را خلاف واقع بیان کند که بازخورد گسترده داشته باشد و در اخلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی، یا سبب اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع موثر باشد، علاوه بر محکومیت به مجازات درجه سه، به مجازات نقدی معادل دو برابر خسارات وارده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی محکوم می‌شود و مسئول جبران خسارات وارده نیز است.»

بر اساس این طرح، اگر اتفاقی در سطح جامعه رخ دهد، تا وقتی اظهارنظر رسمی درباره آن رخداد یا حادثه صورت نگیرد، افراد مشهور و پرمخاطب در شبکه‌های اجتماعی، نباید پیرامون آن موضوع اظهار نظر کنند؛ در غیر اینصورت، حتی اگر این شایعات صحیح باشد اما اگر با روایت مراجع رسمی تفاوت داشته باشد، اظهارنظر پیرامون آن جرم محسوب می‌شود.

بدین ترتیب «ماده ۵۱۲ مکرر»، در مجموع سلبریتی‌ها و افراد مشهور و پرمخاطب را با نگه داشتن شمشیر مجازات درجه سه بالای سر آنها، هدف قرار داده است؛ آن هم مجازاتی که طبق قانون مجازات اسلامی، شامل بیش از ۱۰ سال حبس و جزای نقدی بیشتر از ٣۶٠ میلیون ریال تا ۵۵۰ میلیون ریال است.

به گفته موسی غضنفرآبادی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، «اگر اظهار نظری بر مبنای شایعۀ دروغ و بدون استناد بر واقعیت باشد نیز مشمول این طرح می‌شود».

این نمایندۀ مجلس که به تازگی در فهرست تحریم های اتحادیه اروپا قرار گرفته است، با مثال زدن کشته شدن مهسا ‌امینی در بازداشت گشت ارشاد تهران، مدعی شد: «در ماجرای مهسا ‌امینی آمدند و دروغ گفتند که ایشان مورد ضرب‌و‌شتم قرار گرفته است و غیره. این دروغ بود؛ وقتی فلان نماینده بر این اساس نظری می‌دهد، دروغ گفته است. هر اظهارنظری که منطبق بر واقعیت نباشد و به حیثیت، جان و امنیت جامعه ضرر برساند، از مشمول شده‌های این طرح است.»

این در حالی است که افراد مشهور و سلبریتی‌ها تنها با استفاده از شبکه های اجتماعی اظهار نظر می‌کنند و در جریان اعتراضات اخیر در ایران، بسیاری از چهره‌های سرشناس ورزشی و سینمایی همچون علی دایی، ترانه علیدوستی، هنگامه قاضیانی و کتایون ریاحی، تنها از طریق شبکه‌های اجتماعی، امکان اظهارنظر پیدا کردند.