طولانی‌ترین اعتصاب فرانسه در پنجاه سال اخیر

در فرانسه اعتصاب‌هایی که در اعتراض به وضعیت بازنشستگی دراین کشور برپا شده وارد بیست و نهمین روز خود شده است. این اعتصاب اکنون به طولانی‌ترین اعتصاب کارگران فرانسه از ماه مه ۱۹۶۸تبدیل شده است.

به گزارش بی بی سی، اعتصاب‌ها که در اعتراض به طرح دولت امانوئل مکرون، رئیس جمهور برپا شده به شدت به سرویس راه آهن این کشور صدمه زده است.

دولت فرانسه می‌گوید که این تغییرات برای بهبود سیستم راه آهن این کشور ضروری است اما اتحادیه‌های کارگری در این کشور معتقدند که این طرح به ضرر کارگران تمام می‌شود.

قرار است هفته آینده گفت‌وگوهای بیشتری در این مورد بین دولت و اتحادیه‌ها برگزار شود.

امانوئل مکرون ، رئیس جمهوری فرانسه، روز سه‌شنبه در نطق خود به مناسبت سال نو میلادی گفت که از طرح خود در مورد اصلاحات عمیق در سیستم بازنشستگی این کشور عقب‌نشینی نخواهد کرد. بر اساس این طرح کارگران باید سال‌های بیشتری کار کنند.

او گفت “اگر این اصلاحات در سیستم پیچیده بازنشستگی این کشور انجام نشود به فرزندانمان و فرزندان آنها خیانت خواهد شد.”

رهبران اتحادیه‌ها در اعتراض خواستار تظاهرات گسترده در روز نهم ژانویه (یک هفته دیگر) شده‌اند.

توقف کار پمب‌بنزین‌ها و پالایشگاه‌ها از جمله اعتراض‌هایی است که قرار است از هفتم ژانویه شروع شود و تا دهم ژانویه به طول انجامد.

اس‌ان‌سی‌اف، اپراتور راه آهن ملی فرانسه، گفته انتظار دارد که در پی این اعتراض‌ها کار نیمی از سیستم قطارهای پرسرعت در این کشور متوقف شود و تنها یکی از هر چهار قطار درون شهری کار کند و همچنین کار سرویس‌های راه آهن در میان نواحی مختلف این کشور به شدت مختل خواهد شد و تنها یک سوم از قطارهای پاریس و حومه آن کار خواهند کرد.

با وجود این انتظار می‌رود بیشتر خطوط مترو در پاریس باز باشد هر چند که اختلال‌هایی در کار آن وجود خواهد داشت.

بر اساس نظرسنجی که قبل از کریسمس انجام شده بیشتر مردم این کشور هنوز از اعتصاب‌ها حمایت می‌کنند.

اعتصاب‌های سراسری در فرانسه علیه طرح اصلاح سیستم بازنشستگی باعث چندین هفته اختلال درسیستم حمل و نقل این کشور شده است.

با لغو شدن کار قطارها و مسدود شدن جاده‌ها و و لغو صدها پرواز بسیاری از مردم فرانسه نتوانستند آن‌چنان که امیدوار بودند تعطیلات کریسمس خود را با خانواده و دوستان بگذرانند.

طولانی ترین اعتصاب فرانسه در پنجاه سال اخیر


این اعتصاب‌ها طولانی‌ترین اعتصاب‌ در فرانسه از ماه مه ۱۹۶۸ است. در آن سال اعتصاب‌ها به ناآرامی‌های گسترده در این کشور منجر شد. همچنین در سال ۱۹۹۵میلادی اعتصاب‌های عمومی در اعتراض به طرح اصلاحات در سیستم بازنشستگی در این کشور با حمایت گسترده مردم این کشور روبرو شد و در نتیجه دولت وقت مجبور شد در یک چرخش ۱۸۰درجه‌‌ای طرح خود را پس بگیرد.

دولت امانوئل مکرون در طرح خود برای اصلاحات در سیستم بازنشستگی این کشور پیشنهاد داده که سیستم کنونی بازنشستگی فرانسه که شامل ۴۲ ماده جداگانه است به یک سیستم جامع تبدیل شود.

اتحادیه‌های کارگری که میلیون‌ها نفر از کارکنان دولتی و بخش‌های خصوصی را نمایندگی می‌کنند، هشدار داده‌اند که طرح امانوئل مکرون بسیاری از مزایای کنونی بازنشستگی را در مورد شماری از مشاغل حذف می‌کند و کارکنان را مجبور خواهد کرد که یا سال‌های بیشتری کار کنند یا این که در دوران بازنشستگی حقوق کمتری دریافت کنند.

هر چند در یک دهه گذشته فرانسه سن رسمی بازنشستگی را از ۶۰ به ۶۲ تغییر داد اما هنوز از جمله کشورهای صنعتی است که پایین‌ترین سن بازنشستگی را دارند.

برای مثال سن بازنشستگی رسمی در بریتانیا ۶۶ سال است و قرار است حداقل به ۶۷ سال افزایش پیدا کند.

در گزارشی که به درخواست ادوارد فلیپ، وزیر کشور فرانسه، تهیه و نتیجه آن دو ماه پیش منتشر شد، بر اساس سیستم موجود ، کسری صندوق بازنشستگی این کشور تا سال ۲۰۲۵ می تواند به ۱۷میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار برسد.

Share: