ظرفیت تخت‌های مراقبت‌های ویژه در تهران تکمیل شد

ناهید خداکرمی، رئیس کمیتۀ سلامت شورای شهر تهران روز دوشنبه ۶ مرداد/ ۲۷ ژوئیه از دفن ۲۳۴ نفر طی ۲ روز گذشته در بهشت زهرا به دلیل ابتلا به کرونا خبر داد و اعلام کرد که ظرفیت تخت‌های مراقبت‌های ویژه در تهران تکمیل شده است. این در حالیست که علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز در اثر ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد. وزارت بهداشت ایران از مرگ ٢١٢ نفر دیگر در شبانه روز گذشته خبر داده و اعلام کرده است که ٢۵ استان همچنان در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز  دوشنبه ۶ مرداد، اعلام کرد: «بر اساس یافته‌های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز تعداد ٢٤٣٤ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده‌اند که ١٤٣۶ نفر از آنها بستری شده اند و تعداد ٣٨١٩ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های “آی سی یو” قرار دارند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ٢٩٣هزار و ۶٠۶ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ٢١٢ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را ازدست داده‌اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به  ١۵هزار و ٩١٢ نفر رسیده است».

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: «همانند روزهای گذشته، ١٢ استان مازندران، فارس، آذربایجان‌های شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام، در وضعیت قرمز قرار دارند و ١٣ استان تهران، اصفهان، بوشهر، هرمزگان، قزوین، مرکزی، خراسان شمالی، همدان، خراسان جنوبی، سمنان، سیستان و بلوچستان، اردبیل و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند».

وی افزود: «در استان البرز که محل تردد به بسیاری از استان‌هاست، وضعیت قرمز را شاهد هستیم زیرا روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار نفر بین این استان و تهران تردد دارند؛ موارد بستری در این استان در یکماه گذشته ۶۰ درصد افزایش یافته و شیب ابتلا در شهرهای کرج، نظرآباد و فردیس، تندتر است. در استان اردبیل نیز ۳ شهرستان در وضعیت قرمز و ۵ شهرستان در وضعیت هشدار هستند و موارد بستری در این استان نیز نسبت به یکماه گذشته ٢ برابر شده است و در شهرهای پارس آباد، مشکین شهر و اردبیل، شیب ابتلا تندتر است».

کرونا در تهران: دفن ٢٣٤ نفر طی دو روز گذشته در بهشت زهرا

ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران روز دوشنبه‌ ۶ مرداد از دفن ۲۳۴ نفر طی ۲ روز گذشته در بهشت زهرا به دلیل ابتلا به کرونا خبر داد و گفت: « روز گذشته ١١۶ نفر و روز قبل از آن ١١٨ نفر در بهشت‌زهرای تهران به دلیل ابتلا کرونا دفن شده‌اند که این آمار بسیار زیاد است و تقریباً آماری مشابه با هفتۀ اول فروردین بوده است».

 وی افزود: «همچنین همۀ تخت‌های مراقبت‌های ویژه در تهران به بیماران کرونایی اختصاص یافته و ظرفیت تکمیل دارد و اگر مردم مواظب خودشان نباشند، دیگر جایی برای بستری نیست. ممکن است در صورت ادامه افزایش مبتلایان به کرونا، بیمارستان‌های موقت را در مکان‌هایی دوباره فعال کنیم که این خبر خوبی نیست». او با بیان اینکه متأسفانه برخی مسؤولین در ستاد مقابله با کرونا، حالت کرختی نسبت به موضوع ویروس کرونا پیدا کرده‌اند گفت: «‌این کرختی سبب شده که فقط در لحظه، جهت مقابله با کرونا تصمیم‌گیری شود در حالیکه باید به فکر روزهای آینده نیز بود».

وی تصریح کرد: «کادر درمان هم در حال حاضر با یک جنگ فرسایشی مواجهند و یک‌تنه طی ۵ ماه اخیر مقابل کرونا ایستاده‌اند بطوریکه در یکی از مراکز درمانی تهران، هردو متخصص ریه مبتلا به کرونا شده‌اند و این مسأله نشان می‌دهد که باید اقدامی عاجل جهت مقابله با کرونا انجام شود».

علی ربیعی سخنگوی دولت به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد

دفتر سخنگوی دولت، روز دوشنبه ۶ مرداد در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با توجه به بروز برخی علائم، علی ربیعی سخنگوی دولت از اواخر هفته گذشته در منزل در حال استراحت بوده و با توجه به اینکه تست اولیه کرونای وی مثبت شده است برای مراقبت‌های بیشتر در بیمارستان بستری شده است. بدین ترتیب، جلسۀ هفتگی سخنگوی دولت با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی، فردا سه‌شنبه  ۷ مرداد برگزار نمیشود و وی پاسخ سؤالات خبرنگاران را این هفته به صورت مکتوب ارائه خواهد کرد.

ایرج حریرچی: اکیداً خواستار لغو طرح ترافیک تهران هستیم

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت ایران روز دوشنبه ۶ مرداد گفت: «هرچه در خردادماه کاشتیم، در تیرماه درو کردیم؛ به طوریکه با ریختن ترس مردم و برگزاری عزا و عروسی و دورهمی در خردادماه، افزایش آمار مرگ ومیر کرونا در تیرماه را مشاهده کردیم».

وی دربارۀ اجرای طرح ترافیک تهران تصریح کرد: «اختلاف نظری میان شهرداری و وزارت کشور وجود دارد و وزارت بهداشت با بررسی‌هایی که در ستاد مقابله با کرونای تهران داشته است، اکیداً خواستار عدم اجرای طرح ترافیک در پایتخت است».

ایرج حریرچی در ادامه گفت: «مهم‌ترین عامل در درمان افرادی که به مراحل پیشرفتۀ بیماری می‌رسند اکسیژن دادن است، به شکلی که برای بیماران عادی دقیقه‌ای ۹ الی ۱۱ لیتر و برای بیماران بدحال دقیقه‌ای بیش از ۲۵ لیتر اکسیژن استفاده می‌کنیم و هیچ داروی مؤثری وجود ندارد؛ حتی گاهی مشاهده کردیم داروی ۴۰ تا ۶۰ میلیونی برای بیمار خریداری شده، اما پس از مدت زمانی که از تزریق گذشته بیمار جان خود را ازدست داده است. حتی جوان ۲۰ ساله هم داشتیم که متأسفانه جان خود را ازدست داده است».

وی با اشاره به ابتلای مجدد افرادی که پیش از این به کرونا مبتلا شده بودند، افزود: «از ابتدای شیوع بیماری، هیچ مستند علمی وجود نداشت که کسی که مبتلا شود ایمنی دائمی نسبت به بیماری پیدا می‌کند؛ از این رو هرکس مبتلا شده، باید رفتار اجتماعی مشابه کسی داشته باشد که به کرونا مبتلا نشده است.»

افزایش ٣٠٠ درصدی ابتلا به کرونا در مشهد و ادامۀ سفر مسافران به این شهر

همزمان با شیوع و گسترش موج دوم  کرونا در ایران، خراسان رضوی شاهد افزایش قابل توجهی در شمار بستری‌شدگان و جان‌باختگان ناشی از ابتلا به کرونا بوده است، به طوریکه در حال حاضر مشهد و ۲۳ شهرستان دیگر استان خراسان رضوی به لحاظ کرونا در وضعیت قرمز قرار دارند. دبیر کارگروه اطلاع رسانی کووید- ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: «در حال حاضر روزانه به طور میانگین  ۲۰۰ بیمار جدید بر اثر ابتلا به کرونا در مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد بستری می‌شوند».

شاپور بدیعی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: «اکنون نزدیک به ١٢٠٠ نفر به خاطر ابتلا به کرونا در مراکز درمانی زیرپوشش این دانشگاه بستری هستند که بیش از ۲۰درصد آنها در بخش مراقبت‌های ویژه تحت مراقبت قرار دارند؛ موج دوم شیوع کرونا هیچ محدودیت سنی ندارد و همه افراد از جوان و سالمند را درگیر کرده است».

بر اساس آخرین آمار، ۲۰درصد از بستری‌های کرونا در مشهد را افراد غیربومی و مسافران تشکیل می‌دهند که این امر باعث رشد ۳۰۰درصدی موارد ابتلا به کرونا درخراسان رضوی شده است. این در حالیست که همچنان سفر به مشهد ادامه دارد و پروازهای عراق و قطر نیز برقرار شده است و هنوز تصمیم خاصی دربارۀ محدود کردن تردد و سفر به مشهد و استان خراسان رضوی اتخاذ نشده است».

شرایط مشهد و استان خراسان رضوی به لحاظ کرونا تا حدی بحرانی اعلام شده است که برای کنترل و رسیدگی بیشتر به وضعیت مبتلایان، از روز چهارم مردادماه نماینده ویژه وزیر بهداشت به همراه ۵ نفر از مدیران ارشد وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد مستقر شده‌اند. ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت نیز گفته است که «هنوز رستوران‌ها، مسافرخانه‌ها، هتل‌ها و اماکن عمومی سطح شهر مشهد، نتوانسته اند پروتکل‌های بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند و سفر به شهرهای زیارتی توصیه نمی‌شود».

استان خراسان شمالی به سوی وضعیت قرمز پیش می‌رود

استان خراسان شمالی، از اوایل تیرماه از نظر همه گیری کرونا، در شمار استان‌های در شرایط هشدار قرار گرفته است و در چند روز اخیر نیمی از هشت شهرستان استان که بیشترین جمعیت را داشته‌اند، وضعیت قرمز دارند.

سیداحمد هاشمی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اعلام کرد: «تا فردا همۀ شهرستان‌های این استان به جز راز و جرگلان، در وضعیت قرمز کرونا قرار می‌گیرند». وی با اشاره به اینکه در چند روز گذشته موارد بستری در مراکز درمانی استان به شدت افزایش پیدا کرده است گفت: «هم اکنون ۲۶۰ بیمار در بیمارستان‌های استان بستری هستند و متأسفانه شاهد مرگ ومیر در بین جوانان هستیم».

وی تأکید کرد: «موج دوم کرونا همه‌گیرتر از موج نخست آن است؛ حال آنکه از ابتدای تیرماه میزان استفاده مردم از ماسک به ۲۰درصد رسید و هم اکنون ۷۵ درصد افراد در مساجد از ماسک استفاده نمی‌کنند». او با اشاره به اینکه حضور در تجمعاتی از قبیل عروسی، تشییع جنازه و عزاداری، از علل اصلی گسترش این بیماری در سطح استان است افزود: «متأسفانه اخیراً برای تشییع جنازه یک بیمار کرونایی در بجنورد، ۲۵۰ نفر در این مراسم شرکت کرده بودند.»

روند صعودی ابتلا به کرونا در گلستان ادامه دارد

عبدالرضا فاضل، رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: «تعداد بیماران بستری‌شده طی ۲۴ ساعت گذشته در استان ۶۸۰ نفر است و در همین مدت ۱۱ شهروند گلستانی به علت ابتلا به کرونا فوت کرده‌اند». وی افزود: «اکنون ۱۱۹ بیمار بدحال کرونایی در بخش “آی سی یو” مراکز درمانی گلستان بستری هستند که ۴۷ نفر از آنان با شرایط بسیار حاد به دستگاه ونتیلاتور متصل شدند».

وی با بیان اینکه طی روزهای اخیر در شهرهای گرگان، گنبد و بندرگز، روند ابتلا و بستری شدن و مرگ بیماران کرونایی افزایش داشته گفت: «مجموع مبتلایان استان در هفته گذشته نسبت به مدت مشابه قبل آن، از ۴,۵۷ نفر درصد هزار نفر جمعیت، به ۵ نفر رسیده و در گرگان و گنبد کاووس به ترتیب به ازای هر یکصدهزار نفر جمعیت، میزان بستری ناشی از کرونا به ۴,۷۷ و ۵,۹۹ رسیده است».

خبرنگار ٣٤ سالۀ همدانی، در اثر ابتلا به کرونا درگذشت

مهرداد حمزه، مدیرعامل خانه مطبوعات استان همدان، از فوت خبرنگار همدانی بر اثر ابتلا به بیماری کرونا خبر داد و گفت: «مهدی کاشی، خبرنگار روزنامۀ سپهر غرب، صبح امروز دوشنبه ۶ مردادماه بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت».

مهدی کاشی ۳۴ ساله، دارای دو فرزند دختر و از خبرنگاران فعال و حرفه ای همدان بود که ۲ هفته پیش به کرونا مبتلا و در بیمارستان بستری شد، اما نتوانست در برابر این ویروس ناشناخته مقاومت کند و جان خود را ازدست داد.

RFI

Share: