قیمت انواع برنج ایرانی از ۱۰۰ هزار تومان گذشت. در حال حاضر قیمت ارقام پر محصول برنج به ۸۰ هزار تومان رسیده است. این افزایش قیمت در حالی است که پیش از پایان سال تنها قیمت چند نوع برنج ایرانی به بالای ۱۰۰ هزار تومان رسیده بود. اما با گذشت کمتر از یک ماه همه نوع برنج ایرانی به بالای ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

دولت پیش از عید تلاش کرد، با افزایش عرضه برنج به بازار قیمت را در حد نسبی ثابت نگه دارد. اما بدلیل پیش نگرفتن یک سیاست اصولی توسط دولت، بعد از مدتی مردم با افزایش یک باره قیمت برنج مواجه شدند. در حال حاضر برنج دمسیاه، صدری هاشمی و طارم در بیشتر خواربارفروشی‌ها بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. قیمت برنج‌های پرمحصول نیز که پیش از این ۶۰ هزار تومان بود، اکنون به ۸۰ هزار تومان رسیده است.

دولت بجای کنترل گرانی و تورم افسارگسیخته به دستور درمانی روی آورده است. این اقدام در نبود یک سیاست اصولی برای اصلاح وضعیت اقتصادی، باعث افزایش بیشتر قیمت‌ها شده است.

وارد کردن ذخایر استراتژیک برای کنترل قیمت

شرکت بازرگانی دولتی نیز بخشی از ذخایر استراتژیک را که شامل برنج‌های خارجی می‌باشد وارد بازار کرده است.

دولت، به این صورت تلاش کرد، قیمت برنج خارجی را پایین نگه دارد. اما این اقدام دولت با انتقادات کارشناسان اقتصادی همراه بود. آنها معتقدند، سیاست قیمت گذاری دستوری گرهی از وضعیت بازار باز نخواهد کرد. این اقدام تنها به افزایش قیمت برنج ایرانی منجر می‌شود. زیرا دولت می‌تواند برای ذخایر برنج خود قیمت مشخص کند. اما نرخ‌گذاری برنج تولیدی کشاورزان با احتساب هزینه‌های تولید آن هم بدون ارز ترجیحی است. پس نبایستی انتظار پایین‌ آمدن قیمت برنج ایرانی را داشت.

اظهارات غیرمستند مسئولین دولتی نیز در افزایش قیمت ایرانی بی‌تاثیر نبوده است. در تیرماه گذشته وزیر جدید جهاد کشاورزی از کاهش سطح زیرکشت و کاهش ۴۰ درصدی حجم تولید برنج سخن گفت. این سخنان آغاز تنش در بازار برنج ایرانی بود که تاکنون ادامه داشته است. این در حالی است که به گفته دبیر اتحادیه تولید کنندگان برنج سطح کشت و تولید برنج کاهش محسوسی نداشته است. علت اظهارات پر تنش وزیر تنها به گران شدن برنج کمک کرد و بس.

دست انداختن دیکتاتوری حاکم بر آخرین تکه‌های سفره مردم

دیکتاتوری حاکم بر آخرین تکه‌های سفره مردم هم دست انداخته است. فقر و سختی معیشت باعث شده، بسیاری از مردم قدرت تامین یک وعده غذای گرم را هم نداشته باشند. سران حکومت با سرقت اموال مردم هر روز بر ثروت خود می‌افزایند. اما مردم هر روز فقیرتر می‌شوند. گسست طبقاتی باعث ناپایداری جامعه و حکومت است. مردم بخوبی می‌دانند، عامل اصلی فقیرتر شدنشان این حاکمیت است. فقر و تنگدستی زمینه بروز اعتراضات اجتماعی را افزایش داده است. این اعتراضات در یک نقطه تغییر کیفی کرده و کل نظام را هدف قرار می‌دهد.