عدم بیمه ۶۰ درصد کارگران شاغل در مشاغل غیررسمی کشور

بیش از ۶۰ درصد کارگران در مشاغل غیررسمی کار می‌کنند؛ در حالیکه تحت پوشش بیمه نیستند. از این تعداد، ۶۲ درصد زنان و ۵۹ درصد مردان شاغل، بیمه ندارند.

ناکارآمدی دولت و نداشتن طرح و برنامه مشخصی برای اشتغال‌زایی، روند تقاضا برای اشتغال در مشاغل غیررسمی را افزایش داده است. این اتفاق، زنگ خطر دیگری برای اقتصاد فروپاشیده به حساب می‌آید.

این درحالی است که با شیوع ویروس کرونا و بیکاری عده زیادی از کارگران، آمار این مشاغل که از بیمه نیز برخودار نیستند رو به افزایش است. برابر آمارها، بخش زیادی از اشتغال ایجاد شده در سه سال اخیر در بخش غیررسمی اقتصاد کشور، نتیجه همین بی‌مدیریتی است.

به گزارش کسب‌و‌کار نیوز، مطابق گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس، مشاغل غیررسمی بیش از مشاغل رسمی در معرض خطر هستند، سهم اشتغال غیررسمی ۶۰ درصد است و این سهم در برخی استان‌ها به بالای ۷۰ درصد رسیده است.

pastedGraphic.png

براساس این گزارش، بیشتر این افراد در بنگاه‌های کوچک کار می‌کنند و قرارداد رسمی ندارند و این در حالی است که وضعیت زنان شاغل از این نظر بدتر از مردان است؛ از کل زنان شاغل، حدود ۶۲ درصد بیمه ندارند؛ در حالیکه این عدد در رابطه با مردان ۵۹ درصد است.

مشاغل غیررسمی تا قبل از شیوع ویروس کرونا نیز وجود داشته و آماری که از سوی مجلس ارائه شده و مربوط به زمستان سال گذشته است، نشان می‌دهد که هنوز آمار تاثیرگذاری کرونا بر مشاغل داده نشده است. بنابراین، باید منتظر افزایش این آمار در گزارش بعدی مجلس باشیم؛ این اتفاق زنگ خطر برای اقتصاد کشور خواهد بود.

شغل دست‌فروشی به عنوان یکی از دم‌دست‌ترین مشاغل غیررسمی، به اجبار توانست در سال‌های اخیر بازار کار را درگیر کند و در حال حاضر هر فردی که توانایی دست‌یابی به شغل مناسب ندارد و هر کارگری که به هر دلیل از کار بیکار می‌شود به دستفروشی روی می‌آورد.

نبود بانک اطلاعاتی دقیق از این مشاغل و عدم برخورداری این افراد از حمایت‌های بیمه‌ای بزرگ‌ترین نقص، تنها در یک حاکمیتی است که نه تنها کار کارگر چندان برایش ارزشی ندارد و افزایش بیکاری روزانه رو به رشد است، بلکه کارگران تحت ظلم و ستم و سرکوب مضاعف قرار دارند.

طی چند ماه بحران کرونا، قرار بر این بود تا دست‌فروشان و البته کارگرانی که از کار بیکار شده‌اند مشمول دریافت وام‌هایی شوند؛ اما بسیاری از افرادی که در مشاغل غیررسمی مشغول به فعالیت بوده‌اند در لیست دریافت حمایت‌های کرونایی و بیمه بیکاری قرار نگرفته‌اند.

pastedGraphic_1.png

حمید حاج اسماعیلی، کارشناس بازار کار، در رابطه با افزایش مشاغل غیررسمی در بازار کار می‌گوید: «یکی از علل آن ناشی از شرایط سختی است که در بازار کار ایجاد شده به طوری که چند سالی است دچار رکود در بازار کار شدیم و بازار کار رسمی ما هر روز کوچک‌تر شده است.»

وی افزود: «یکی دیگر از دلایلی که بازار رسمی در چنین شرایطی کوچک می‌شود و در مقابل، بازار غیررسمی شکل می‌گیرد، این است که درآمد و سودآوری در بازار غیررسمی به دلیل نداشتن هزینه‌های بیمه، مالیات، عوارض، اجاره و غیره بالاتر از درآمد در بازار رسمی است.»

Share: