عدم تعیین تکلیف کارگران قرارداد پیمانکاری در شهرداری‌ها و ضایع شدن حق کارگران شهرداری

کارگران شهرداری که با قرارداد پیمانکاران به استخدام در‌می‌آیند، بین پیمانکاران اصلی و فرعی، در وضعیت بلاتکلیفی قرار داشته و این اصلی‌ترین دلیل ضایع شدن حق و حقوق کارگران شهرداری‌ها شمرده می‌شود.

روزی نیست که خبر اعتراض کارگران شهرداری‌ها در رسانه‌های مختلف منتشر نشود، کارگرانی که نسبت به عدم پرداخت ماه‌ها حقوق خود و یا تهدید به اخراج معترض هستند.

موضوع اعتراض کارگران شهرداری‌ها، تنها به چند ساعت تجمع اعتراضی ختم نشده و در برخی موارد با اعتصاب چند روزه، از جمع‌آوری زباله‌ها در سطح شهر خودداری می‌کنند؛ اما با این که صدای شهروندان نیز از این وضعیت شنیده می‌شود، اما گوش شنوایی از جانب مسئولان امر، برای شنیدن حق‌خواهی کارگران شهرداری وجود ندارد.

یک کارشناس روابطه کار در رابطه با علت وضعیت پرداخت بی‌برنامه حقوق کارگران شهرداری‌ها می‌گوید: «شانه خالی کردن پیمانکاران اصلی از زیر بار مسئولیت، از دلایل تضییع حق کارگران پیمانکاری است.»

گرچه نبایستی نقش شهرداری را در رابطه با عدم پرداخت به موقع کارگران نادیده گرفت، چرا که اگر بحث رانت‌خواری و اختلاس‌هایی که حتی منجر به برکناری برخی شهرداران شده را در نظر نگیریم، شهرداری به اندازه‌ کافی درآمد از جوانب مختلف دارد که بتواند حقوق کارگران و کارکنانش را به موقع پرداخت کند.

اما پیگیری موضوع در بررسی‌های مختلف نشان می‌دهد، ریشه در وضعیت خراب شهرداری نیست، بلکه پیمانکاران و واسطه‌هایی هستند که با توجیهات مختلف، از پرداخت به موقع و به اندازه حقوق قانونی و تعریف شده قانون کار، خودداری می‌کنند.

به گفته این کارشناس روابط کار و فعال کارگری، در سال‌های اخیر به منظور برون‌سپاری، بسیاری از کارهایی که قبلا در اختیار دولت یا نهادهای عمومی بوده به پیمانکاران واگذار شده است؛ مشکلات هم از همین جا شروع شده، اما مشکلاتی نیست که قابل حل نباشد.

وی با اشاره به این که بر اساس قانون واگذاری کارها به پیمانکاران فرعی، از پیمانکار اصلی سلب مسئولیت نمی‌کند، می‌گوید: «اصلا از ضوابط واگذاری، یکی این است که بر کار و رفتار پیمانکار نظارت شود و ببینند آیا حقوق نیروی انسانی رعایت می‌شود یا نه؛ این مهم مغفول مانده است و نتیجه این شده که کارگران با حقوق معوق روبه‌رو بوده و وقتی اعتراض می‌کنند، پیمانکار اصلی، آنها را به پیمانکار فرعی حواله می‌دهند و مشکل باقی می‌ماند.»

یادآوری می‌شود که طی هفته‌های گذشته بسیاری از کارگران شهرداری در تجمعات اعتراضی خود بر این خواسته خود تاکید کردند که پیمانکاران نه تنها هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند، بلکه به دنبال انباشت سود و سرمایه خود هستند.

Share: