24/09/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

عراق انتقال گروه‌های کرد ایرانی از مرزهای ایران را آغاز کرد

به گفته وزیر خارجه عراق انتقال گروه‌های کرد ایرانی از نواحی نزدیک به مرز ایران در اقلیم کردستان آغاز شده است. آنها در مناطقی در غرب عراق مستقر می‌شوند. دولت ایران بارها پایگا‌ه‌های این احزاب را هدف حمله قرار داده است.

به گزارش دویچه وله به نقل از رویترز فواد حسین، وزیر خارجه عراق روز سه‌شنبه ۲۱ شهریور (۱۲ سپتامبر) در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که کشورش انتقال گروه‌های کرد ایرانی را از مرزهای اقلیم کردستان عراق با ایران به اردوگاه‌های دور از مرز به عنوان بخشی از توافق امنیتی بین بغداد و تهران آغاز کرده است.

دولت عراق‌، اقلیم کردستان عراق و ایران در ماه مارس سال جاری میلادی قرارداد امنیتی مرزی را امضا کردند که هدف اصلی آن دور کردن نیروهای کرد ایرانی از منطقه مرزی ایران و اقلیم کردستان عراق است، جایی که جمهوری اسلامی می‌گوید مخالفان کرد مسلح تهدیدی برای امنیت آن هستند.

وزیر خارجه عراق در کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه خود گفت: «بر اساس توافق عراق و ایران، اقدامات لازم برای خروج این گروه‌ها از مناطق مرزی انجام شده و آنها در کمپ‌هایی در عمق کردستان عراق مستقر می‌شوند.»

او خبر داد که روز چهارشنبه به تهران سفر خواهد کرد تا شخصاً این پیام را ابلاغ کند، به این امید که از هر گونه تشدید تنش در مرز جلوگیری شود.

جمهوری اسلامی مدت‌هاست که اقلیم کردستان شمال عراق را به پناه دادن به گروه‌های کرد مخالف خود متهم می‌کند و سپاه پاسداران ایران بارها پایگاه‌های این گروه‌ها را هدف قرار داده است. این حملات به‌ویژه پس از شروع اعتراضات سراسری سال گذشته تشدید شد.

وزارت خارجه ایران پبشتر اعلام کرده بود که بر اساس توافق منعقد شده با عراق، بغداد متعهد شده است که گروه‌های مخالف کرد ایرانی در اقلیم کردستان را خلع سلاح کند، پایگاه‌های آنها را برچیند و آنها را قبل از پایان شهریور به نقاط دیگر منتقل کند.

مقامات ایرانی تهدید کردند که اگر به این ضرب‌الاجل توجه نشود، حملات علیه گروه‌های مخالف در داخل کردستان عراق را از سر می‌گیرند. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که مهلت تعیین شده ۲۸ شهریور “به هیچ وجه تمدید نخواهد شد”.

فواد حسین در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: «ما با طرف ایرانی درباره عدم تهدید به استفاده از خشونت و عدم تهدید به حمله به برخی مناطق در اقلیم کردستان عراق گفت‌وگو خواهیم کرد».

دو روز پیش حزب دمکرات کردستان ایران طی فراخوانی از جامعه بین‌‌الملل خواست تا از حملات “محتمل” جمهوری اسلامی علیە پناهندگان کرد ایرانی در خاک اقلیم کردستان عراق ممانعت بە عمل بیاورند.

این حزب از کشورها و مجامع بین‌الملل، سازمان ملل متحد، سازمان های حقوق بشری و بە ویژە حکومت  فدرال عراق و حکومت اقلیم کردستان کە پناهندگان کردستان ایران در خاک آن‌ها سکونت گزیدەاند، خواست بە توطئە نظامی و امنیتی رژیم جمهوری اسلامی کە در راە است، واکنش نشان دهند.