عراق: مهم‌ترین موضوع از نظر آمریکا، تغییر مأموریت در این کشور است

در پایان سفر مصطفی کاظمی نخست‌وزیر عراق به واشنگتن، تنها یک نکته مشخص شد: نیروهای آمریکایی دیگر در عملیات جنگی شرکت نخواهند کرد. شماری از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران از این تغییر ابراز رضایت کردند.

روز سه‌شنبه ۲۷ ژوئیه در بغداد، ائتلاف‌های شیعی موسوم به “الفتح” و “النصر” از توافق دولت عراق با واشنگتن استقبال کردند. از نظر آنها، این تصمیم، عراق را یک گام دیگر به “حاکمیت ملی” نزدیک می‌کند.

روز گذشته – دوشنبه – جو بایدن که در کاخ سفید با مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق دیدار داشت، اعلام کرد که حضور نظامی آمریکا در عراق وارد مرحلۀ تازه‌ای شده است. او به کاظمی اطمینان داد که آمریکا همچنان در امر مبارزه با داعش و تروریسم متعهد است، اما از پایان امسال دیگر در عملیات جنگی شرکت نخواهد کرد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید نیز توضیح داد که مهم‌ترین نکته، “تغییر مأموریت آمریکا در عراق است”. او نیز گفت که نیروهای آمریکایی از سال آینده فقط وظیفۀ نظارت، مشاوره و آموزش را به عهده خواهند داشت. خانم ساکی تأکید کرد که نیروهای آمریکایی از همین طریق با تهدیدهای گروه‌های وابسته به ایران مقابله خواهند کرد.

در حال حاضر تعداد نیروهای آمریکایی در عراق حدود ۲۵۰۰ نفر است، اما چنان که خانم ساکی گفت، هنوز معلوم نیست که چه تعداد از این افراد به کشور خود باز خواهند گشت.

Share: