عربستان سعودی از آمریکا موشک‌های پیشرفته دریافت می‌کند

نیروی دریایی ایالات متحده به شرکت بوئینگ اجازه داده است که به منظور نوسازی سیستم دفاع موشکی عربستان سعودی، به این کشور موشک‌های کروز هوا به زمین SLAM-ER تحویل دهد. بهای این سفارش نزدیک به دو میلیارد دلار است.

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا (پنتاگون) روز چهارشنبه (۱۳ مه) با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به کنسرن بوئینگ اجازه داده شده است به تولید یک سیستم تهاجم زمینی با طراحی تازه بپردازد و این سیستم را به همراه ۶۵۰ فروند موشک پیشرفته موسوم به SLAM-ER برای تقویت عربستان سعودی در اختیار این کشور قرار دهد. 

سیستم تهاجم موشکی مجهزی که برای ارتش عربستان سعودی در نظر گرفته شده، دستگاهی با امکان هدایت کامپیوتری دقیق است.

طبق همین قرارداد بوئینگ شماری موشک ضدکشتی هارپون Harpoon برای ارتش عربستان تولید می‌کند. موشک ضدکشتی هارپون توانایی خود را در بالای افق و در هر هوایی نشان داده است. ارزش این قرارداد یک میلیارد و ۹۷۲ میلیون دلار است.

بوئینگ در قراردادهایی دیگر به بهای ۶۵۶ میلیون دلار مجوز تولید موشک ضدکشتی هارپون را برای تحویل به ژاپن، هند، کره جنوبی، قطر، برزیل و هلند نیز دریافت کرده است.

مقرر شده است که تولید و تحویل موشک‌ها و تجهیزات مربوط به آنها تا پایان سال میلادی ۲۰۲۶ انجام گیرد.

مجادله درباره فروش اسلحه به عربستان

سال گذشته نمایندگان کنگره آمریکا طرحی را تصویب کرده بودند که هدف آن منع فروش اسلحه و تجهیزات رزمی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی بود.

دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا، طرح نمایندگان کنگره برای ممنوعیت فروش تسلیحات به عربستان و امارات را  وتو کرد.

عربستان سعودی رهبری ائتلافی را بر عهده دارد که در یمن درگیر جنگ با شورشیان حوثی است. نمایندگان کنگره نگران بودند که با رسیدن این جنگ‌افزارها به دست عربستان و امارات آتش جنگ داخلی یمن بیش از پیش شعله‌ور شود.

مداخله نظامی و پرتلفات عربستان در جنگ خونین یمن بارها از سوی جامعه جهانی محکوم شده است.

ترامپ در توجیه وتوی ممنوعیت فروش جنگ‌افزار به عربستان و امارات گفت که این اقدام باعث تضعیف قدرت رقابت تسلیحاتی آمریکا در جهان می‌شود و نیز به روابط این کشور با متحدانش آسیب می‌زند.

Share: