مجمع عمومی سازمان ملل متحد عضویت روسیه در شورای حقوق بشر را با ۹۳ رای موافق به حالت تعلیق درآورد. مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۹۳ رای موافق، ۲۴ رای مخالف و ۵۸ رای ممتنع، عضویت روسیه را در شورای حقوق بشر سازمان ملل تعلیق کرد. شورای حقوق بشر سازمان ملل مستقر در ژنو که در سال ۲۰۰۶ تاسیس شده است، ۴۷ عضو دارد که از سوی مجمع عمومی سازمان ملل انتخاب می شوند که بدین ترتیب دارای ۴۶ عضو شد و عضویت روسیه که تا سال ۲۰۲۳ باید عضو این شورا می بود، تعلیق شد. چنین اقدامی از سوی مجمع عمومی ۱۹۳ عضوی سازمان ملل، سابقه دارد و این مجمع در سال ۲۰۱۱ نیز عضویت لیبی را از شورای حقوق بشر تعلیق کرد. سومین نشست فوق العاده مجمع عمومی سازمان ملل درباره جنگ اوکراین به درخواست آمریکا و متحدانش امروز پنجشنبه به وقت محلی برای تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر برگزار شد. در این رای گیری ۲۴ کشور از جمله الجزیره، بلاروس، کوبا، کره شمالی، ایران، قزاقستان، چین، روسیه، سوریه، ازبکستان، تاجیکستان و ویتنام به تعلیق عضویت روسیه در شورای امنیت رای منفی دادند.

در قطعنامه مصوب مجمع عمومی درباره تعلیق روسیه از شورای حقوق بشر مستقر در ژنو آمده است که مجمع عمومی می تواند حق عضویت در شورای حقوق بشر یکی از اعضای شورا  را که مرتکب اقدامات فاحش و سیستماتیک در نقض حقوق بشر شده است، به  حالت تعلیق درآورد.

در این قطعنامه آمده است که شورا درباره گزارش‌های مربوط به «نقض‌ فاحش و سیستماتیک حقوق بشر» و «نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی» که از سوی روسیه در جریان تهاجم آن به اوکراین اتفاق افتاده،  به شدت نگران است.

نمایندگان ۱۱ کشور از جمله آمریکا، انگلیس، کانادا، اوکراین، مولداوی، ژاپن، کلمبیا و نیز رئیس هیات اتحادیه اروپا به نمایندگی از ۲۷ کشور این اتحادیه روز سه شنبه همزمان با برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل در مورد وقایع بوچا، از “عبدالله شهید” رئیس مجمع عمومی سازمان ملل نشست فوق العاده و اضطراری این مجمع را درخواست کرده بودند تا در مورد تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل رای گیری شود.

کشورهای غربی از آغاز جنگ اوکراین، روسیه را به ارتکاب جنایت جنگی متهم کرده اند و اکنون در پی واقعه “بوچا”، مسکو را متهم به انجام این واقعه با ابعاد مبهم و رمزآلودش می‌کنند و معتقدند این کشور به دلیل نقض حقوق بشر صلاحیت عضویت در شورای حقوق سازمان ملل را ندارد. همزمان با اعلام مقامات اوکراینی در ۱۴ فروردین (۳ آوریل) مبنی بر آزادسازی تمامی مناطق پایتخت از کنترل نیروهای روسیه، تصاویری دلخراش از اجساد غیرنظامیان در خیابان‌های شهر “بوچا” منتشر شد که جهان را بهت‌زده کرد. هنوزهیچ تحقیق مستقل بین المللی برای روشن شدن ابعاد نامعلوم واقعه بوچا صورت نگرفته است.

دبیر کل ناتو: کشورهای عضو سلاح بیشتر و تهاجمی به اوکراین بفرستند

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، از اعضای این سازمان خواست که سلاح‌های بیشتری را برای اوکراین تهیه کنند و تنها به ارسال سلاح‌های دفاعی اکتفا نکنند. در حالی که وزرای دفاع ناتو روز پنجشنبه در بروکسل گرد هم آمده‌اند، استولتنبرگ گفت: «من از متحدان ناتو خواسته‌ام که هم تسلیحات سبک و هم سلاح‌های سنگین بیشتری در اختیار اوکراین بگذارند.» دبیر کل ناتو تاکید کرد که برای ما مهم است که وارد یک جنگ گسترده تر با روسیه نشویم و در عین حال از سرایت این جنگ به خارج از اوکراین جلوگیری کنیم. در همین حال، دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین که در بروکسل حضور دارد، گفت: «ما بلدیم بجنگیم. ما می‌دانیم که چگونه برنده شویم. اما بدون تدارکات پایدار و کافی مورد درخواست اوکراین، این پیروزی‌ها با فداکاری‌های عظیم همراه خواهد بود.» او افزود: «هر چه سلاح‌های بیشتری زودتر به اوکراین برسند، جان انسان‌های بیشتری نجات خواهند یافت.»

لاوروف: اوکراین توافق صلح را با اصول غیرقابل قبول ارائه کرده است

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است که اوکراین پیش نویس توافق صلحی را به مسکو ارائه کرده که حاوی اصول “غیرقابل قبول” است. لاوروف گفت اوکراین پیشنهادات قبلی خود را که در جریان مذاکرات روسیه و اوکراین در ۲۹ مارس در استانبول ارائه کرده بود، اصلاح کرده است. وزیر خارجه روسیه گفت: “طرف اوکراینی پیش نویس توافق نامه های خود را به گروه مذاکره کننده ارائه کرده که به وضوح از مهم ترین مفاد ثبت شده در نشست استانبول عدول کرده است.” به گفته لاوروف “چنین ناتوانی در مذاکره بار دیگر مشخص کننده نیات واقعی اوکراین است”. او همچنین گفت مسکو معتقد است که کی‌یف توسط واشنگتن کنترل می شود و آمریکا “رئیس جمهورزلنسکی را برای ادامه خصومت ها تحت فشار قرار می دهد.” لاوروف افزود روسیه به گفتگوها ادامه می دهد، اما برای الزامات خود در هر توافقی فشار خواهد آورد.

پارلمان اروپا تحریم فوری نفت و گاز روسیه را تصویب کرد

پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای که امروز (پنجشنبه) به تصویب رسید، خواستار تحریم کلی و فوری واردات نفت، گاز و زغال سنگ از روسیه شد. این قطعنامه با رای ۵۱۳ نماینده پارلمان اروپا از جمله ۲۲ رای مخالف و ۱۹ رای ممتنع به تصویب رسید. «روبرتا متسولا – Roberta Metsola» رئیس پارلمان اروپا پس از رای گیری در خصوص این مصوبه غیر الزام آور تاکید کرد: این یک لحظه بسیار مهم و گامی قابل توجه است. موضع پارلمان اروپا روشن است و قوی‌ترین پیام‌های حمایتی را برای کسانی که در خط مقدم قرار دارند، ارسال می‌کند.
کمیسیون اروپا به ۲۷ کشور پیشنهاد کرده که تحریم‌ها علیه روسیه را با توقف خرید زغال سنگ از این کشور که ۴۵ درصد مجموع واردات اتحادیه اروپا از این حیث را تشکیل می‌دهد و نیز بستن بنادر اروپایی به روی کشتی‌های روسی افزایش دهند.
روی شیوه‌های اعمال پنجمین دور تحریم‌ها علیه روسیه توسط نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا بحث و بررسی شده است.
پارلمان اروپا خواستار ادامه تحریم‌های بیشتر علیه روسیه می باشد، اما تحریم احتمالی نفت روسیه که ۲۵ درصد مجموع واردات اروپاست و تحریم گاز روسیه که ۴۵ درصد کل واردات این اتحادیه را شامل می‌شود، موضوع‌های بحث‌های شدید میان کشورهای عضو است.
برلین آشکارا عدم تمایل خود با اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه را اعلام کرده است.تحریم نفت و گاز روسیه پس از جنگ در اوکراین، گرچه هنوز از به گفته مقامات کشورهای اروپایی روی میز قرار دارد، اما وابستگی قاره سبز و هزینه سنگین راه‌های کشورهای جایگزین برای تامین انرژی، به موضوعی چالش برانگیز تبدیل شده و در اتحادیه اروپا با مخالفان جدی روبه رو است.

هزینه های گرمایش بسیار گران شده و پیش بینی‌ها با تداوم جنگ در اوکراین و تشدید تحریم‌ها بالاتر خواهد رفت، از این رو برخی کشورها معتقدند که با تحریم نفت و گاز روسیه برای گرم کردن خانه‌ها در زمستان آینده با مشکل جدی روبه رو می شوند و این امر می تواند فشار مردم و مخالفان دولت‌های اروپایی را افزایش داده و این پروژه را با شکست روبه رو  سازد.

از سوی دیگر مخالفان تحریم معتقدند که تامین انرژی مورد نیاز و قطع یا کاهش وابستگی به مسکو و یافتن راه ها و کشورهای جدید برای جایگزین کردن نفت و گاز روسیه، هزینه های زیادی به اروپا تحمیل خواهد کرد که با توجه به شرایط و مشکلات اقتصادی ناشی از همه گیری کرونا که بسیاری از کشورها دچار آسیب‌های جدی شده‌اند، برنامه ها و سیاست های دولت ها را برای خروج از بحران ها  و عادی شدن وضع اقتصادی زیر سوال خواهد برد و با موانع جدی روبه رو خواهد ساخت.

تانک‌های چک در راه اوکراین

رسانه‌های محلی در جمهوری چک تصاویری از تجهیزات نظامی بارشده بر قطار را منتشر کرده‌اند که گزارش شده به اوکراین فرستاده می‌شود. یانا سرنوچووا، وزیر دفاع چک، روز سه‌شنبه گفت کشورش “تجهیزات نظامی ضروری” به اوکراین می‌فرستد. جمهوری چک در قالب چکسلواکی بخشی از پیمان ورشو و متحد اتحاد جماهیر شوروی بود. گزارش شده برخی از تانک‌هایی که جمهوری چک به اوکراین می‌فرستد ساخته شوروی یا روسیه هستند. جمهوری چک هم اکنون عضو ناتو است. ینس استولنبرگ، دبیر کل ناتو، حاضر نشده جزئیات کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین را بیان کند اما گفته این کمک‌ها “چشمگیر” هستند و “برخی تجهیزات سنگین” را شامل می‌شوند.

نخست وزیر مجارستان: پوتین برای گقت‌وگوهای صلح با ‘شرایطی’ موافق است

نخست وزیر جدید مجارستان می‌گوید روز چهارشنبه به طور مفصل با رئیس جمهوری روسیه صحبت کرده و از او خواسته تا آتش بس در اوکراین برقرار شود. ویکتور اوربان، در یک کنفرانس خبری گفته از ولادیمیرپوتین برای گفت‌وگوهای صلح در مجارستان به همراه روسای جمهور اوکراین، فرانسه و همچنین صدراعظم آلمان دعوت کرده است. او گفته پاسخ پوتین “مثبت، اما با شرایط” بود، اما جزئیات بیشتری از شرط و شروط پوتین بیان نکرد. اوربان همچنین به خبرنگاران گفته تسلیم فشارهای اتحادیه اروپا برای گسترش تحریم واردات نفت و گاز از روسیه نخواهد شد.او گفته آماده است برای گاز روسیه روبل بپردازد و با تحریم ارزی اتحادیه اروپا نیز مخالف است. ویکتور اوربان رهبر حزب ناسیونالیست مجارستان یکشنبه گذشته در انتخابات این کشور پیروز شد. او روابط گرمی با پوتین دارد و دو روز پیش در نخستین سخنرانی پس از پیروزی در انتخابات، از اتحادیه اروپا و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین انتقاد کرد.

چین: آمریکا روی آتش جنگ اوکراین بنزین نریزد

سخنگوی وزارت خارجه چین از آمریکا خواست با تلاش برای افزایش تحریم های روسیه، به آتش جنگ در اوکراین دامن نزند. به گزارش ایرنا به نقل از اسپوتنیک، ژائو لی جیان روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: واشنگتن اگر دنبال کمک به کاهش تنش ها در اوکراین است باید از اعمال تحریم علیه روسیه و ریختن بنزین به روی آتش جنگ خودداری کند. اوایل این هفته، مقامات دولت آمریکا اعلام کردند که روز چهارشنبه، با هماهنگی گروه ۷ و اتحادیه اروپا، تحریم های جدیدی را علیه روسیه اعمال می کنند.

ادامه ی تحریم‌های گسترده اروپا علیه روسیه

علاوه بر آمریکا، کشورهای اروپایی نیز تصمیم دارند تا در واکنش به کشتار و آزار غیرنظامیان در شهر بوچا، دامنه تحریم‌های خود علیه روسیه را افزایش دهند. در همین راستا، کمیسیون اروپا پیشنهاد داده تا واردات زغال سنگ از روسیه تحریم شود. در صورت تصویب، این نخستین مورد از تحریم صادرات انرژی روسیه توسط اروپا در واکنش به حمله نظامی این کشور به اوکراین به شمار خواهد رفت. در همین زمینه، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید انرژی، کلید خزانه جنگ‌افروزی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است. با این حال، اورزولا فون درلاین، رئیس‌ کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گوید ”بهای ممنوعیت واردات زغال سنگ از روسیه، سالانه حدود چهار میلیارد یورو است” و به همین دلیل، این اتحادیه ”تحریم‌های دیگری از جمله خرید نفت از مسکو را مورد بررسی قرار می‌دهد”. فون درلاین هیچ اشاره‌ای به احتمال تحریم گاز روسیه نکرد.

آلمان: توقف بلافاصله واردات نفت و گاز از روسیه غیرممکن است

وزیر دارایی آلمان اعلام کرد بزرگترین اقتصاد اروپا می خواهد واردات نفت و گاز از روسیه را در اسرع وقت متوقف کند، اما اینکار بلافاصله امکان پذیر نیست. «کریستین لیندنر» گفت: اگر از قلبم پیروی کنم، همه چیز باید فورا تحریم شود.وی تاکید کرد که هیچ روابط اقتصادی عادی با روسیه ای که دولت آن درگیر جنایت جنگی علیه اوکراین است، وجود ندارد. لیندنر گفت به همین دلیل است که آلمان از نفت و گاز روسیه چشم پوشی خواهد کرد، اگرچه چنین اقدامی خطر بی ثباتی اجتماعی و اقتصادی برای آلمان را به همراه دارد که ما نمی توانیم مسئول آن باشیم. آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا به شدت به واردات انرژی از روسیه متکی است. آلمان نیز برای کاهش وابستگی خود به واردات گاز از روسیه به قطر دل بسته است و روبرت هابک وزیر اقتصاد آلمان به تازگی به دوحه رفت و با تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر دیدار و گفت وگو کرد که حاصل آن دستیابی به توافق بلند مدت بوده است.

کرملین: هدف از عقب نشینی نیروهای روسیه از حومه کی یف کمک به مذاکرات صلح بود

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین، هدف از خروج نیروهای روسیه از حومه کی یف پایتخت اوکراین را نشان دادن حسن نیت برای بهبود شرایط در مذاکرات صلح ۲ کشور درگیر در جنگ عنوان کرد. پسکوف با بیان این نکته که کرملین خواستار پایان دادن به عملیات ویژه در اوکراین از طریق مذاکره است، ابراز امیدواری کرد که ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین، شرایط مسکو را در این مذاکرات بپذیرد.

پوتین: رویداد بوچا ‘تحریکاتی خام و بدبینانه’ علیه روسیه است

کاخ کرملین درباره گفت‌وگوی رئیس جمهور روسیه و نخست وزیر مجارستان بیانیه داد. در این بیانیه گفته شد ولادیمیر پوتین با اشاره به رویدادهای شهر بوچا، اقدامات انجام شده علیه روسیه را “تحریکاتی خام و بدبینانه” توصیف کرده است. مقامات اوکراینی سربازان روسیه را مسئول کشته شدن صدها غیرنظامی در شهر شمالی کی‌یف می‌دانند. سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز گفته صحنه های بوچا برای توجیه تحریم‌های بیشتر علیه روسیه طراحی شده است. روسیه این صحنه‌ها را “جعلی” می‌خواند.

چین خواستار تحقیق کامل در باره کشتار بوچا در اوکراین شد

چین روز چهارشنبه بدون متهم کردن هیچ یک از طرف های درگیری در اوکراین و با عمیقا ناراحت کننده خواندن تصاویر کشتار شهروندان غیرنظامی بوچا، خواستار تحقیق و بررسی کامل در باره رخداد کشتار در این شهر اوکراین شد. ژائو لیجیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست روزانه گفت: حقیقت و انگیزه این حادثه باید با دقت آشکار شود. همه طرف های درگیری باید خویشتنداری کرده و از طرح ادعاها و اتهامات بی اساس پیش از مشخص شدن نتیجه این تحقیق، خودداری کنند. وی با تکرار مخالفت پکن با تحریم های غرب علیه روسیه، ایالات متحده را به دستکاری شرایط و اوضاع برای بهره برداری از هرج و مرج و کسب درآمدهای نجومی متهم کرد. ژائو افزود: پکن از همه پیشنهادها و اقدامات برای کاهش بحران انسانی در اوکراین حمایت می کند و آماده همکاری با جامعه جهانی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به شهرندان غیرنظامی است.

هشدار وزیر خزانه داری آمریکا در مورد پیامدهای اقتصادی عظیم جنگ اوکراین

جانت یلن وزیر خزانه داری در مورد شوک های اقتصادی ناشی از جنگ در اوکراین از جمله اختلال در جریان غذا و انرژی هشدار داد. جانت یلن وزیر خزانه داری در سخنانی در نشست استماع سنای آمریکا افزود: اقدامات روسیه یک رودرویی غیرقابل قبول با نظم جهانی مبتنی بر قوانین است و پیامدهای اقتصادی عظیمی در اوکراین و فراتر از آن خواهد داشت.  جنگ اوکراین و واکنش غرب به آن، قیمت‌های مواد غذایی و انرژی را افزایش داده و نگرانی‌هایی را در مورد کاهش رشد اقتصادی یا حتی رکود ایجاد کرده است. یلن در کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان، تهاجم روسیه را بی رحمانه و بدون دلیل توصیف و تاکید کرد که وزارت خزانه داری متعهد به پاسخگو کردن روسیه در قبال اقداماتش است. یلن گفت: تاثیرات جنگ اوکراین، آسیب های اقتصادی  در بسیاری از کشورها با بدهی های زیاد و گزینه‌های محدود را افزایش می دهد. وزیر خزانه داری آمریکا خاطرنشان کرد که روسیه و اوکراین مجموعا نزدیک به یک سوم صادرات گندم جهان را به خود اختصاص می دهند. یلن گفت: تهاجم روسیه جریان غذا را برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان مختل کرده و باعث افزایش قیمت‌ها شده است.

آمریکا: نیروهای روسیه کاملا از اطراف کی‌یف و چرنیهیو عقب نشینی کرده‌اند

یک مقام ارشد دفاعی امریکا اعلام کرد، نیروهای نظامی روسیه کاملا از اطراف شهرهای کی‌یف و چرنیهیو عقب نشینی کرده‌اند. وی چهارشنبه شب گفت: بر اساس ارزیابی‌های آمریکا، نیروهای روسیه به طور کامل از اطراف شهرهای کی‌یف و چرنیهیو عقب نشینی کرده‌اند تا در روسیه و بلاروس تجدید قوا کنند. این مقام آمریکایی همچنین ادعا کرد، روسیه با وجود محاصره شهر ماریوپل هنوز نتوانسته کنترل این شهر را بدست گیرد. وی ادامه داد، از آغاز تهاجم تاکنون، روسیه یک هزار و ۴۵۰ موشک به سمت اوکراین شلیک کرده است. این مقام آمریکایی که به نامش اشاره نشده افزود: به نظر می‌رسد جنایت‌ها در شهر بوچا، از پیش طراحی شده و بسیار عمدی بوده است، اما دلیل چنین اقداماتی از سوی نیروهای روسیه مشخص نیست. 

اعلام آمادگی مجارستان برای پرداخت گاز وارداتی از روسیه با ارز روبل

مجارستان اعلام کرد آماده است بهای گاز وارداتی از روسیه را با استفاده از ارز روبل پرداخت کند. ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: اگر روسیه بخواهد، مجارستان هزینه محموله‌های گاز از این کشور را با روبل پرداخت خواهد کرد. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز ۲۳ مارس (۳ فروردین) اعلام کرد کشورهای تحریم کننده روسیه باید بهای گاز را به روبل بپردازند و به دولت، بانک مرکزی و شرکت گازپروم این کشور یک هفته مهلت داد تا قراردادهای فروش گاز را به روبل تبدیل کنند.  اما کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرده است که شرکت‌ها اروپایی باید از عملی شدن تقاضای روسیه در زمینه پرداخت هزینه‌های گاز صادراتی به روبل خودداری کنند.

دبیرکل ناتو: چند هفته طول می‌کشد تا روسیه برای حمله به شرق اوکراین آماده شود

دبیرکل ناتو می‌گوید چند هفته طول می‌کشد تا نیروهای روسیه برای حمله در شرق اوکراین آماده شوند. ینس استولتنبرگ گفته ناتو باید از این فرصت استفاده کند تا مطمئن شود اوکراین آنچه را که برای دفاع از خود نیاز دارد، در زمان وقوع حمله داشته باشد. در همین حال، ایالات متحده تائید کرد موشک‌های زمین به هوای جاولین به ارزش صد میلیون دلار را در اختیار اوکراین می‌گذارد. دیروز گزارش شد که جمهوری چک نیز تعدادی تانک ساخت روسیه را به اوکراین می‌فرستد.

کی‌یف از ساکنان شرق اوکراین خواست سریعا منطقه را ترک کنند

کی‌یف روز چهارشنبه از ساکنان شرق اوکراین خواست «هم‌‌ اکنون» این منطقه را تخلیه کنند، این درحالیست که ترس از حمله بزرگ ارتش روسیه به دونباس، که اکنون یکی از اهداف کرملین است، همه را دچار نگرانی کرده است. ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین می‌گوید: «از مردم می‌خواهیم که هرچه سریع‌تر این مناطق را ترک کنند. این کار باید هم اکنون انجام گیرد. چون در غیر این صورت خطر مرگ همه را تهدید می‌کند.»