سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل، در بیانیه‌ای، در واکنش به آتش‌سوزی زندان اوین، خواستار حمایت فوری بین‌المللی از زندانیان شکنجه شده در این زندان شد. شامگاه شنبه ۲۳ مهر گزارش‌هایی درباره وقوع آتش‌سوزی گسترده در زندان اوین منتشر شد. 

سه روز پس از آتش‌سوزی گسترده در زندان اوین و ابهام درباره دلیل وقوع این حادثه، سازمان عفو بین‌الملل، در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه ۲۶ مهر، منتشر کرد از مقامات جمهوری اسلامی ایران درخواست کرد تا هر چه سریعتر به ناظران مستقل بین‌المللی اجازه دهد تا بدون مانع به زندان‌های ایران دسترسی داشته باشند.

در بیانیه این نهاد حقوق بشری، با اشاره به رخدادهای ۲۳ مهر در زندان اوین، نسبت به لزوم تحقیق ناظران مستقل بین‌المللی درباره «اقدامات وحشتناک» نیروهای امنیتی در زندان اوین تاکید شده است.

عفو بین‌الملل، ضمن ابراز نگرانی نسبت به شکنجه زندانیان در زندان اوین، یادآوری کرد: درباره عملکرد مقامات (جمهوری اسلامی ایران) در توجیه سرکوب خونین زندانیان، زیر عنوان مقابله با آتش‌سوزی و جلوگیری از فرار زندانیان، نگرانی جدی وجود دارد.

دادستان کل کشور: آتش‌سوزی، اقدامی از داخل اوین بوده است

در حالیکه سازمان عفو بین‌الملل در این بیانیه نسبت به روایت‌های بیان شده از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران درباره آنچه که در روز ۲۳ مهر در زندان اوین رخ داد ابراز تردید و نگرانی کرده است، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ایران، روز سه‌شنبه ۲۶ مهر، اعلام کرد: دادستان کل کشور به این کمیسیون گفته که حادثه آتش‌سوزی در زندان اوین، اقدامی از پیش «برنامه‌ریزی شده» بوده است.

به گزارش تسنیم به نقل از علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی ایران، محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور، حادثه آتش‌سوزی در اوین را «اقدامی از داخل خود زندان اوین، به صورت برنامه‌ریزی شده و از قبل طراحی شده»، عنوان نموده است.

هنوز ابعاد بروز حادثه آتش‌سوزی در زندان اوین و دلایل بروز این حادثه در ابهام قرار دارد. اما به گزارش خبرگزاری قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، در جریان این حادثه هشت نفر جان خود را از دست داده و ۶۱ نفر نیز مجروح شده‌اند.

در پی این آتش‌سوزی، دست‌کم ۴۸ زندانی از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شدند. حال دست‌کم پنج زندانی وخیم گزارش شده است.