عفو بین الملل: اقلیم کردستان به سرکوب معترضان پایان دهد

میدل ایست نیوز: سازمان عفو بین‌الملل از حکومت ایالتی اقلیم کردستان عراق خواست که به سیاست‌های سرکوب اعتراضات در اقلیم پایان دهد.

در بیانیه این سازمان آمده که از میان صد فرد بازداشت‌شده در طی یک سال گذشته دست‌کم 30 معترض در بازداشت‌ اقلیم کردستان هستند.

این بیانیه تأکید کرده که حکومت اقلیم کردستان باید به روند مستمر سرکوب و بازداشت‌های بی ضابطه و اعمال محدودیت برای فعالان مدنی و سیاسی پایان دهد.

در بیانیه عفو بین‌الملل از اقلیم کردستان خواسته شده که فورا بازداشت‌شدگان را به‌خصوص کسانی که در دادگاه‌های ظالمانه به علت مشارکت در تظاهرات یا فعالیت حرفه‌ای محکوم به حبس‌های سنگین شده‌اند آزاد کند.

این بیانیه افزوده که اقلیم کردستان در تلاش برای بستن دهان منتقدان در سال گذشته دست به عملیات سرکوبگرانه شدیدی زد و در فاصله میان مارس 2020 تا آوریل 2021 بیش از صد نفر را در استان دهوک بازداشت کرد که دست‌کم 30 نفر از آنها ازجمله چند روزنامه‌نگار همچنان در زندان به سر می‌برند.

اقلیم کردستان در ماه فوریه گذشته 5 فعال مدنی را به اتهام «تلاش برای برهم زدن امنیت اقلیم» به 6 سال زندان محکوم کرد.

این افراد در تظاهرات گسترده‌ای که اواخر سال گذشته در اعتراض به توقف پرداخت حقوق کارکنان دولتی در سلیمانیه برگزار شد بازداشت شده بودند.

Share: