عفو بین الملل خواستار تحقیقات مستقل و بی طرفانه دربارۀ کودکان کشته شده در اعتراضات آبان شد

سازمان عفو بین‌الملل، روز چهارشنبه ١٤ اسفند، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که بر اساس تحقیقات این سازمان، دست کم ٢٢ پسربچۀ ١٢ تا ١٧ ساله، در جریان تظاهرات آبان ماه سال جاری در ایران، توسط نیروهای امنیتی این کشور کشته شده اند.

 بر اساس این بیانیه، یک دختربچۀ ٨ تا ١٢ ساله نیز در میان کشته شدگان تظاهرات آبان ماه بوده است.

فیلیپ لوتر مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل، در این بیانیه اعلام کرده است که «در ماه های اخیر، ابعاد هولناکی از استفادۀ غیرقانونی سلاح های مرگبار توسط نیروهای امنیتی ایران برای سرکوب اعتراضات سال گذشته در این کشور، مشخص شده است».

فیلیپ لوتر در این بیانیه، کشته شدن این تعداد کودک در جریان تظاهرات آبان ماه را «تکان دهنده» دانسته و خواستار «تحقیقات مستقل و بی طرفانه دربارۀ کشته شدن این کودکان و محاکمۀ عاملین و آمرین قتل آنها» شده است.

سازمان عفو بین الملل تأکید کرده است که برای تحقیقات خود در این زمینه و ارائۀ آمار، به ویدیوها و عکس های منتشر شده از اعتراضات، استشهاد خانوادگان و نزدیکان قربانیان، گواهی های تدفین و خاکسپاری آنها و نیز اطلاعات جمع آوری شده توسط فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران، استناد کرده است.

در بیانیۀ سازمان عفو بین الملل آمده است: «به استناد شرح آسیب های جسمی کشته شدگان که در گواهی فوت و جواز تدفین آنها قید شده است، مرگ ده نفر از آنها، بر اثر جراحات ناشی از شلیک گلوله به سر یا قفسۀ سینۀ آنها رخ داده است».  

براساس این گزارش، «در جواز دفن دو مورد از این کودکان کشته شده، نوشته شده است که علت مرگ بر اثر خون ریزی ناشی از جراحات شدید، خردشدگی جمجمه، خونریزی داخلی شدید و پارگی قلب و ریه بوده است».

در مورد مرگ یکی دیگر از این کودکان نیز گزارش‌های ضدونقیضی چون «جراحات مغزی ناشی از ضربات مهلک به سر و یا اصابت گلوله به صورت از فاصلۀ نزدیک»، به دست سازمان عفو بین الملل رسیده است. 

این سازمان حقوق بشری در بیانیۀ خود نوشته است که از ٢٣ کودکی که در جریان اعتراضات آبان ماه کشته شده اند، ١٢ نفر از آنها در روز ١٦ نوامبر، ٨ نفر از آنها در روز ١٧ نوامبر، و ٣ نفر از آنها در روز ١٨ نوامبر کشته شده اند.

فیلیپ لوتر اظهار داشت: «بیشتر این کودکان، تنها طی دو روز کشته شده اند؛ که این موضوع نشان دهندۀ شدت سرکوب نیروهای امنیتی برای پایان دادن به اعتراضات به هر قیمتی است».

بر اساس تحقیقات سازمان عفو بین الملل، این کودکان در ١٣ شهر مختلف ایران در ٦ استان اصفهان، فارس، کرمانشاه، خوزستان، کردستان و تهران، کشته شده اند.

سازمان عفو بین الملل در ادامۀ این بیانیه، خواستار «تحقیقات مستقل و بی طرفانۀ کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل دربارۀ کشتار کودکان در جریان تظاهرات آبان ماه» شده است.

بنا به گزارش سازمان عفو بین‌الملل، دست کم ٣٠٤ نفر در جریان تظاهرات آبان ماه (بین ١٥ تا ١٨ نوامبر)، کشته شده و هزاران نفر نیز مجروح شده اند.

Share: