عفو و تخفیف مجازات بیش از ۳ هزار و هفتصد زندانی از جمله ۱۵۷ تن از محکومان امنیتی

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری امروز سه شنبه ۲۰ آبان، از عفو و اعمال تخفیف در خصوص ۳۷۸۰ نفر از محکومان خبر داد. به گفته وی از این تعداد ۲۳۰۱ نفر آزاد شدند. در کنار این آمار و ارقام تنها ۱۵۷ تن از این زندانیان دارای اتهامات امنیتی بوده اند که درصد بسیار ناچیزی از مشمولان این طرح را شامل می شوند. اسماعیلی همچنین گفته است که محکومان امنیتی این لیست شامل افرادی با اتهامات تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی و شرکت در اعتراضات مردمی سال های  ۹۶، ۹۷ و ۹۸ بوده است. در این میان ۱۶ نفر از اتباع کشورهای اسلامی نیز مورد عفو قرار گرفته اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، روز سه شنبه ۲۰ آبان ماه، سخنگوی قوه قضاییه از عفو و تخفیف مجازات ۳۷۸۰ نفر از محکومان با پیشنهاد رئیس قوه قضاییه و موافقت آیت الله خامنه ای خبر داد.

اسماعیلی در نشست خبری که روز جاری برگزار شد گفته است، در این جمع ۲۳۰۱ نفر از زندانیان آزاد شدند که در زمره آنها ۱۵۷ محکوم امنیتی از محکومانی که اتهامات تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی، شرکت در اعتراضات سال ‌های ۱۳۹۶، ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و همچنین سال ‌های قبل از آن داشتند، مورد عفو قرار گرفتند. همچنین در این جمع به مناسبت هفته وحدت ۱۶ نفر از اتباع کشورهای اسلامی مورد عفو قرار گرفتند.

در کنار این آمار و ارقام زندانیانی که دارای اتهامات امنیتی بوده اند درصد بسیار ناچیزی از مشمولان این طرح را شامل می شوند.

لازم به ذکر است در این گزارش جزییات پرونده، میزان محکومیت و هویت زندانیانی که شامل این طرح قرار گرفته اند، اعلام نشده است.

سال گذشته نیز سه هزار و ۵۵۲ تن از زندانیان محاکم عمومی و انقلاب در جریان این «عفو» شامل تخفیف و بخشودگی مجازات شدند که فقط ۳۲ تن از این زندانیان دارای اتهامات امنیتی بوده اند که درصد بسیار ناچیزی از مشمولان این طرح را شامل میشوند.

Share: