خبرها از بازار گوشت حکایت از شتاب گرفتن گرانی گوشت قرمز در مراکز خرده فروشی دارد. به گفته کارشناسان، قیمت گوشت قرمز به مرز ۳۰۰ هزار تومان هم رسیده است. گفته می‌شود، مافیای گوشت، با افزایش قیمت گوشت قرمز در صدد واردات گوشت می‌باشد.

در ۴۰ روز گذشته با افزایش قیمت دام سبک در کشور رو به رو بود‌ه‌ایم. این موضوع زمینه گرانی گوشت قرمز را فراهم کرده است. به گفته کارشناسان، صادرات و خرید دام مازاد توسط شرکت‌های دولتی، از جمله علل افزایش قیمت دام زنده است. مدتی پیش، وزارت جهاد کشاورزی، صادرات دام زنده را آزاد کرد. دامداران برای جبران خسارات ترجیح دادند، دام‌های خود را به صادرکنندگان بفروشند. به این ترتیب عرضه در بازار داخلی کم شده و قیمت‌ها بالا رفته است. به این ترتیب قیمت دام زنده از کیلویی ۵۵ هزار تومان به ۹۰ هزار تومان رسید.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در این رابطه می‌گوید:

«صادرات دام زنده عامل رشد قیمت گوشت شده است. اما از نظر من اکنون فصل صادرات نیست و باید در فصل زایش در ماه‌های خرداد و تیر صادرات دام زنده انجام شود.»

کاهش مصرف گوشت بدلیل گرانی و سیاست‌های چپاولگرانه دولت از یک سو و افزایش هزینه تولید دام با حذف ارز ترجیحی، دامداران را به ورشکستگی کشانده است. دامداران برای جبران زیان مجبور به فروش دام‌های زنده به صادرکنندگان گوشت شده‌اند.

دولت برنامه‌ریزی مشخصی برای ذخیره‌سازی دام‌ها در زمان کمبود ‌آن نداشته است. بالا رفتن هزینه نگهداری دام زنده و حذف ارز ترجیحی برای واردات نهاده‌های دامی، گام نخست در گرانی گوشت قرمز بوده است. در حال حاضر مافیای گوشت بایستی اقدام به وارد کردن گوشت کند. این اقدام سود هنگفتی به جیب آنها سرازیر خواهد کرد. تنها قربانیان این کار دهک‌های پایین جامعه هستند. آنها بدلیل گرانی گوشت قرمز بایستی مصرف خود را کم و کمتر کنند.

گرانی گوشت قرمز و سایر مایحتاج مردم زمینه‌ساز بحران‌های اجتماعی

گران شدن کالاهای اساسی فقط به گوشت قرمز محدود نمی‌شود. از ابتدای سال تاکنون برنج، تخم‌مرغ، شکر، گوشت مرغ و بسیاری از مواد غذایی بین ۳۰ تا ۹۰ درصد گران شده است. این در حالی است که درآمد اکثریت مردم ایران ثابت مانده است.

این گرانی‌ها زمینه‌ساز بحران‌های اجتماعی است. بحران‌های که خود را در افزایش فقر، حاشیه‌نشینی، بیکاری و خالی شدن سفره مردم نشان می‌دهد. مردم زمانی که چیزی برای از دست دادن نداشته باشند از هر زمان دیگری خطرناک‌تر هستند. این مردم در انتظار زمان انفجار بحران‌ها می‌باشند.