علی خامنه‌ای: با آمریکا جنگ نخواهد شد 

رهبر حکومت اسلامی با تاکید بر اینکه ایران بر سر برجام با آمریکا مذاکره نمی‌کند، گفت که هیچ جنگی با آمریکا رخ نخواهد دارد.
علی خامنه‌ای این سخنان را روز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت و در دیدار با مقامات کشوری و لشکری جمهوری اسلامی ایران بیان کرد و مذاکره با آمریکا را «سم» خواند.
رهبر جمهوری اسلامی درباره دلیل مذاکره نکردن جمهوری اسلامی با آمریکا گفت: «جنگی به وقوع نمی ‌پیوندد و گزینه قطعی ملت ایران مقاومت مقابل آمریکا است و در این رویارویی، آمریکا وادار به عقب‌نشینی خواهد شد».
وی اضافه کرد: «این رویارویی، نظامی نیست؛ چون بنا نیست جنگی انجام بگیرد. نه ما دنبال جنگ هستیم، نه آنها؛ که می‌دانند به نفع‌شان نیست».
خامنه‌ای تاکید کرد: «این برخورد، برخورد اراده‌ها است و اراده‌ ما قوی‌تر است، چون علاوه بر اراده‌ خود، توکل به خدا را هم داریم».
ساعاتی پیش از این سخنان، رئیس‌جمهوری آمریکا برنامه‌ریزی برای اعزام ۱۲۰ هزار نیرو به خاورمیانه برای مقابله با ایران را رد کرد.
مقامات آمریکا در هفته‌های گذشته همزمان با دعوت ایران به مذاکره از آمادگی برای مقابله با اقدامات جمهوری اسلامی سخن گفتند و در عین حال احتمال حمله به ایران را رد کرده‌اند.
دونالد ترامپ روز دوشنبه و پس از «عملیات خرابکاری» در چند کشتی تجاری و نفتکش در سواحل امارات، هشدار داده بود که اگر ایران دست به کاری بزند و اتفاقی رخ دهد گرفتاری بزرگی برای این کشور پیش خواهد آمد.
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز گفته که ایالات متحده در حال آماده‌سازی ابزار نظامی و دیپلماتیک است تا اگر ایران «تصمیم بدی گرفت» و به منافع آمریکا حمله کرد، با «پاسخی درخور» مواجه شود.
شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان به نقل از یک منبع دیپلماتیک گزارش داده بود که کاخ سفید شماره تلفنی را در اختیار سوئیس قرار داده تا مقامات ایران بتوانند با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، تماس بگیرند.
عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، نیز در واکنش گفته که مقام‌های آمریکایی شماره تلفن ما را دارند.