غارت اموال شرکت نیشکر هفت تپه توسط اسدبیگی به دنبال احتمال صدور رأی خلع ید

در آستانه اعلان رسمی حکم دادگاه مبنی بر خلع ید از مدیران بخش خصوصی شرکت صنعتی نیشکر هفت تپه، گزارشات رسیده از کارگران، حاکی از غارت اموال شرکت نیشکر هفت تپه توسط مدیر فعلی شرکت، امید اسدبیگی است.

بنا بر خبرهای غیر رسمی، کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در دعوای حقوقی بر سر عدم صلاحیت مالکان فعلی شرکت، به پیروزی رسیده و دادگاه، رأی به خلع‌ید از مدیران بخش خصوصی این شرکت داده‌ اما رأی دادگاه هنوز به صورت رسمی اعلام نگردیده است.

فیلم غارت شبانه اموال شرکت نیشکر هفت تپه

در این فاصله، مالکین فعلی بخش خصوصی، اقدام به بارگیری تمامی موجودی شکر زرد انبارهای شرکت کرده و در حال غارت سرمایه شرکت هستند. به گفته کارگران، اسدبیگی در رأس مدیریت فاسد شرکت، دستور به انتقال موجودی شکر انبارها به انبار بزرگی در کرج داده است.

به گفته کارگران، اسدبیگی کار تخلیه و غارت انبارهای شرکت نیشکر هفت تپه را با پشتیبانی مقاماتی در دادستانی شوش و اهواز پیش می‌برد.

در ۷۲ ساعت گذشته، مالکان فعلی هفت‌تپه، در حرکتی عجیب و عجولانه شروع کرده‌اند به تخلیه‌ی انبارهای شکر. موجودی شکرهای تولیدی در انبارهای شرکت، دست کم به حدود ۱۰ هزار تن می‌رسد که رقم قابل توجهی است. فیلم‌های منتشر شده در فضای مجازی ماشین های سنگین و تریلرهای زیادی را نشان می‌دهد که با عجله و به صورت شبانه روزی در حال بارگیری و خارج کردن شکر هستند. این شواهد، حکایت از این دارد که احتمالا حکم خلع ید از سوی دادگاه صادر شده است و اسدبیگی و همدستانش هم با دستپاچگی عجیب و غریبی در حال خارج کردن شکرها هستند.

صحبت‌های نماینده مجلس در مورد وضعیت مدیریت شرکت

بر اساس خبرهای غیر رسمی، دادگاه نهایتأ حکم خلع ید اسد بیگی و باند فاسد او که مقاماتی را در دادستانی و مقامات استانی تا نزدیکان معاون روحانی شامل می‌شود،  بدلیل پرونده تخلفات ارزی و ورشکست کردن شرکت، پس از کش و قوس‌های بسیار و اعتراضات یکپارچه  مستمر کارگران زحمتکش شرکت، صادر نموده‌است.

علی خضریان، نماینده مجلس از تهران، در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم، که روز یکشنبه ۱۸ بهمن ۹۹ منتشر گردیده‌است، با اشاره به آخرین وضعیت شرکت کشت و صنعت هفت تپه، در مورد خلع ید از مالکان فعلی شرکت تأکید کرد که با اجماع سه قوه، زمینه تعیین تکلیف پرونده مالک هفت تپه فراهم شده، این اجماع به دنبال پیگیری تخلفات این مجموعه در مجلس، محرز شدن تخلفات در قوه قضاییه و پیوستن دولت و سازمان خصوصی سازی به پرونده شکل گرفت که امیدواریم به زودی به سرانجام برسد.

خضریان در همین مصاحبه تأکید کرد: «شرایط کنونی نشان می دهد که بعد از پیگری های مجلس و قوه قضاییه، این اجماع در سطح کلان دولت هم شکل گرفته و امیدواریم که پیگیری خلع ید مالک شرکت کشت و صنعت هفت تپه پیش از اینکه در زمینه تولید در سال آینده با مشکل مواجه شویم، هر چه سریعتر انجام شود و حقوق کارگران هفت تپه بیش از این گروگان مطامع سیاسی و اقتصادی نباشد.»

روایت کارگران از دستان پشت پرده غارت اموال شرکت

یکی از کارگران شرکت  به نقل از یک مقام در دادستانی اهواز گزارش کرده‌است که، پشت پرده غارت شکرهای هفت تپه، دادستان شوش و خوزستان، نظری و حسینی پویا است. مقامات اطلاعاتی شوش و اهواز هم پشتیبانی امنیتی میکنند تا اسدبیگی بتواند قبل از اعلان رسمی حکم خلع ید دادگاه،‌ اموال شرکت را خارج کند و در واقع یک شرکت خالی و ورشکسته‌ را تحویل دهد.

به گزارش همین کارگر، موضوع خارج کردن اموال شرکت آنقدر غیر عادی است که حتی  چندین نفر از مقامات مختلف به مقامات شوش و خوزستان دستور داده اند که جلوی خروج شکرها از هفت تپه گرفته شود، اما به گفته کارگران، شخص دادستان شوش یعنی نظری با هماهنگی کامل با حسینی پویا از صدور دستور منع خروج شکر از هفت تپه، خودداری میکند.

یکی دیگر از کارگران می‌گوید: «پیش‌بینی ما این است که اگر خبر خلع ید صحت داشته باشد، مسلما مالکان فعلی هفت‌تپه واکنش‌هایی خواهند داشت چه در سطح قضایی، چه در سطحی دولتی، مثلا کارهایی که می‌توانند به صورت اداری پیش ببرند و کارهایی که می‌توانند در این مدت در هفت‌تپه انجام دهند و آسیب بزنند. کارگران نگران این هستند که اینها بخواهند چیزی از اینجا خارج کنند و در حال حاضر چیزی که در بین کارگران بسیار جدی دنبال می‌شود این است که ادوات، اسناد و مدارک را از شرکت خارج نکنند و به هرحال هر احتمالی وجود دارد که در آینده اتفاقی بیفتد.»

نیشکر مرغوب حاصل کار کارگران

همین کارگر اضافه می‌کند: «الان در فصل بهره‌برداری هستیم که نیشکر باید از برداشت شود و به کارخانه منتقل شود، کار هم دارد پیش می‌رود. اگر خلع ید اعلام شود ما نمی‌خواهیم کار و محصولی که خودمان به این‌جا رساندیم از بین برود. در اعتصابی هم که ما در تابستان داشتیم، اصلا مدیریتی وجود نداشت، اصلا مالکان و مدیرانشان حضور نداشتند. اتفاق جالبی که افتاد، در تابستان که فصل داشت نیشکر بود، این نیشکری که امسال بسیار عالی رشد کرده حاصل مدیریت و کار خود کارگران است، یعنی در فصل اعتصاب، فعالین به کارگران آبیار گفتند شما در اعتصاب حضور پیدا نکنید، کارهای داشت و آبیاری نیشکر را به نحو احسن انجام دهید؛ ما اعتصاب را دنبال می‌کنیم و حاصلش این شد که امسال بعد از پنج سال، نیشکری که با مدیریت و کار خود کارگران مزارع و هفت‌تپه صورت گرفته بسیار عالی رشد کرده، درصد قند بسیار بالایی دارد و حاصلش تا اینجا شده ده دوازده هزار تن شکر که متاسفانه الان ضرب‌الاجلی دارند خارجش می‌کنند.»

کارگر زحمتکش، در انتها اضافه می‌کند: «همه‌ی تصاویر مربوط به انتقال ده‌ها تن شکر را کارگران گرفتند، به مسولین محلی و استانی گزارش دادند که دارد شکر خارج می‌شود، به خصوص در این ۴۸ ساعت با این عجله. کارگران نگرانی خودشان را اعلام کردند.

منتها چون هنوز حکم قطعی نیامده باید منتظر باشیم حکم قطعی بیاید تا بعد ببینیم کارگران خودشان چه تصمیمی می‌خواهند بگیرند.»

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *