غارت منابع طبیعی و یا ویرانی طبیعت

اعتراضات خوزستان بخاطر ویرانی محیط طبیعی و عدم دسترسی به آب و برق کافی سرکوب شد. اما مسئله ویرانی محیط زیست یک مسئله جدی و دارای پی آمدهای اجتماعی بس گسترده است. در تابستان های گرم و خشک ریز گردها، در زمستان ها یا بی آبی یا سیل بسیار از رودخانه ها، رودبارها و دریاچه ها خشک شده و یا درحال خشکی کامل هستند. هیچ مسئولی هم جوابگوی این ویرانی نیست و همه یکدیگر را مستقیم
و غیر مستقیم به ندانم کاری و عدم مدیریت متهم می کنند. دلیل روشنی بر این سرپوش گذاشتن جمهوری اسلامی در ارتباط با نقشش نسبت به ویرانی محیط زیست وجود دارد.
رژیم در این ویرانی دارای منافع بس گسترده مقطعی است. حاکمیت با ساختن سدهای متعدد در جهت آبیاری زمین های کشاورزی صنعتی و فروش محصولات به کشورهای همسایه همزمان به خشک کردن و لم یزرع شدن بسیاری از مناطق سبز و روستاها دست یازیده است. فروش آب های شیرین، استفاده بی رویه از آب های زیر زمینی، از بین بردن مناطق سبز و جنگلی در خدمت ساختمان سازی، عدم حفاظت از حیوانات وحشی و پرندگان مهاجر و از بین بردن مناظق حافظت شده خود به بدتر شدن وضعیت کمک کرده است. ایران کشور کم آبی است ولی بسیاری از کشورهایی که حتی به دریا راه ندارند و در مناطق خشک جهان هستند با سازماندهی و مدیریت نسبتا بهتر بسیاری از مشکلات کشور ما را ندارند. در حالیکه وضعیت آب و منابع طبیعی در کشور ما خوب است و در صورت وجود یک دولت متعهد و مترقی که از منافع اکثریت مردم دفاع کند؛ مشکل به این صورتی که این روزها در ایران عمده شده است وجود نمی داشت. خشک کردن رودبارها و از بین بردن جنگل ها خود به خشکسالی بیشتر می انجامد. بطور مثال از بین بردن جنگل ها و بریدن درختان باعث از بین رفتن بسیاری از انواع حیواناتی می شود که گاها حتی ضررو زیان های آن به افکار عمومی هم راه پیدا نمی کند. از بین رفتن حیوانات ضرر و زیان شدیدی به رشد درختان دوپایه می کند و باعث نابودی آنها می شود.
استفاده بی رویه از منابع طبیعی از آب تا جنگل ها و مواد معدنی از جمله نفت و سنگ ها اجازه باز سازی مواد از بین رفته را که طولانی مدت خواهد بود از طبیعت گرفته است. به همین دلیل سفره های آب های زیر زمینی خالی شده است و ما با نشست گسترده زمین ها در ایران مواجه هستیم. در سایت های اینترنتی خبرنگاران متعهد گاها به مکان های عمومی سر می زنند که سرمایه داران بدون حتی مجوز آنها را در اختیار گرفته و در آنها به خانه سازی و یا حفاری معدن مشغول هستند. اما در پشت پرده این بدون مجوزها مسئولین بالای دولتی از بیت خامنه ای تا سرداران سپاه و صاحبان شرکت های بزرگ وجود دارند که جوابگوی حتی دولت خودی هم نیستند. این ها هستند مافیای مالی که زد وبند با بانک ها و استفاده از قدرت طبیعت را به ویرانی کشیده اند. با اینکه دولت از قِبَل منابع طبیعی سالیانه میلیادرها دلار استفاده می کند ولی بودجه ای که برای حفاظت از منابع طبیعی در نظر گرفته می شود آنچنان کم است که جوابگوی سالم سازی محیط طبیعی نیست .
رقابت افسار گسیخته سرمایه داری در همه جای جهان برای تولید بیشتر و ارزان تر به استفاده هر چه بیشتر از منابع طبیعی دامن زده و روزانه آلودگی هایی که از طریق صنعت و نیروی انسانی وارد طبیعت می شود بیشتر می شود. سمی شدن محیط طبیعی حتی به منابع غذایی اقیانوس ها هم راه پیدا کرده است. وارد شدن مواد غذایی پروسه شده که با استفاده بیش از حد با مواد ضد کپک و نمک و شیرینی ها پنهان به بازار برای فروش بیشتر تاثیرات مخربی در بیماری های افراد مسن گذاشته است. این نوع مواد خود باعث بالا رفتن بیماری ها و بودجه های درمانی شده است و کارخانه های داروی سازی را به سودهای هنگفتی رسانده است. ثروت های طبیعی که در اطراف ما قرار دارند اگر به صورت صحیح استفاده نشوند، خود به مانعی در راه سعادت بشریت تبدیل خواهند شد. با روندی که جلو می رود حتی با سرنگونی حکومت های سرمایه داری و سیستم های انسانی که سود، نقش فرماندهی را در جامعه نخواهد داشت، باز هم بازسازی خرابی های سرمایه داری در طبیعت، زمان بر و احتیاح به نیروی وسیع مالی و انسانی خواهد داشت. رقابت های سرمایه داری حتی اجازه اتخاذ تصمیم هایی که در عین تامین سود برایشان، بتواند به کم شدن ضایعات تولیدات صنعتی و هماهنگی بهتر شدن محیط طبیعی کمک کند، نمی دهد.
این موضوع در تحقیقات علمی ثابت شده است که یکی از دلایل گرم شدن کره زمین فعالیت های انسانی است، اما مدیاهای قلم به مزد اینرا بررسی نمی کنند که کدام فعالیت انسانی. آیا صرف میلیارد ها دلار از بودجه های دولت های جهان که مصروف خرید سلاح برای کشت و کشتار و ویرانی جوامع انسانی می شود در حالیکه می تواند بودجه آموزش و پروش چندین سال جهان راتامین کند، با تامین آب آشامیدنی برای انسان ها هم یکسان به ویرانی طبیعت کمک می کند. نقش اگاه سازی نسبت به جلوگیری از ویرانی و آلودگی طبیعت به مثابه خانه کل بشریت در اختیار مدیاهای جهانی قرار دارد که اکثرشان در خدمت سرمایه داری هستند. مدیاهای کنونی جهان کمتر به نقش سیستم سرمایه داری در تخریب محیط زیست اشاره می کنند. اما بشریتی که می خواهد به زندگی طبیعی خود ادامه بدهد علیه ویرانی و تخریب خانه طبیعی خود است. این ارتباط باعث شده است که مبارزه علیه غارت و تخریب طبیعت با مبارزه علیه سرمایه داری درهم تنیده شود. مبارزین وفعالین محیط زیست اکثرا از فعالین چپ و دموکرات و یا متخصصین علمی هستند. در همین رابطه جمهوری اسلامی تا به حال دهها نفر از متخصصین را که نسبت به سیاست های ویرانگرانه رژیم اعتراض کرده و یا آنرا افشا کرده اند به زندان انداخته و یا کشته است.

برگرفته از: نشریه رنجبر ١٧٦

Share: