سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، فائو، در تازه‌ترین گزارش خود می‌گوید ۱۹۳ میلیون نفر از ۵۳ کشور در سال ۲۰۲۱ با «قحطی شدید مواد غذایی» روبرو بودند که نسبت به سال ۲۰۲۰ بیش از یک چهارم رشد داشته است.
بر اساس این گزارش ۲۷۷ صفحه‌ای که روز چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت به‌صورت مشترک توسط برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد و فائو منتشر شد، از سال ۲۰۱۸ شمار کسانی که با قحطی شدید مواد غذایی مواجه بوده‌اند به‌صورت متوالی افزایش یافته و طی چهار سال تقریبا دو برابر شده است.
این گزارش می‌افزاید ۵۷۰ هزار نفر در کشورهای اتیوپی، یمن، سودان جنوبی و ماداگاسکار طی سال گذشته با وضعیت «فاجعه‌بار» امنیت غذایی مواجه بوده‌اند.
فائو از جامعه جهانی برای ارائه کمک‌های انسان‌دوستانه به کشورهای فقیر دعوت کرده و گفته است که در افغانستان نیز ۱۴.۱ میلیون نفر با بحران امنیت غذایی و ۸.۷ میلیون نفر نیز در وضعیت قحطی مواد غذایی قرار دارند.
اوکراین و روسیه روی‌هم‌رفته سهمی ۳۰ درصدی در تجارت غلات، خصوصا گندم و ذرت جهان دارند و تهاجم نظامی روسیه به اوکراین نیز به افزایش چشمگیر قیمت مواد غذایی و بدتر شدن وضعیت امنیت تغذیه کشورهای فقیر دامن زده است.
بخش عمده‌ای از افراد در معرض قحطی مواد غذایی در جهان، در کشورهای آفریقایی قرار دارند. ونزوئلا، پاکستان، سوریه، عراق و میانمار نیز جزو کشورهایی هستند که با ریسک امنیت غذایی بالا مواجه هستند.
گزارش یاد شده از ایران نیز نام برده و نوشته است که جزو کشورهایی بوده که «انتظار شوک در امنیت مواد غذایی» داشته و از فائو یا برنامه جهانی غذا درخواست کمک کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.