آمارهای مردمی از واقعیت سیلاب با آمارهای اعلام شده توسط مقامات دولتی فاصله نجومی دارند

جاری شدن سیلاب که از هفته دوم مردادماه آغاز شده بود به میزان زیادی فروکش کرده است. اما از خسارات جانی و مالی این سیل هنوز آمار دقیقی در دست نیست. فاصله آمارهای مردمی و مقامات دولتی نجومی است.

سیلاب‌های ناشی از مونسون از روز اول مردادماه ۱۴۰۱ آغاز شد. در این مدت سیلاب ۲۴ استان کشور را درنوردید. به گفته معاون وزیر کشور ۱۳۳ شهرستان، ۱۳۶ شهر و ۱۳۴۴ روستا از این سیلاب خسارت دیدند.

به گفته کارشناسان اقتصادی خسارات وارده به مردم بسیار بیشتر از سیل ۹۸ است. بنا به آمار ابتدایی خسارات مالی بالغ بر صدها هزار میلیارد تومان است. رئیس جمعیت هلال احمر ایران، آمار رسمی قربانیان سیلاب اخیر را ۹۰ تن و مفقودین را ۸ نفر اعلام کرد. این آمار با گزارش‌های میدانی هم‌خوانی ندارد. مردم ایران هیچگاه به آمارهای رسمی اعتمادی نداشته‌اند. سال گذشته در اوج پیک پنجم آمار رسمی کشته شدگان هیچگاه بیشتر از ۷۰۰ نفر اعلام نشد. این در حالی بود که مردم در آرامستان ها به چشم اجساد انباشته را می‌دیدند که بسیار بیشتر از آمار اعلام شده بود.

محوطه‌ای که بوی اجساد به خود گرفته است

در رد آمار اعلام شده روزنامه شرق، ۵ روز پس از جاری شدن سیل در امامزاده داوود نوشت:

«بوی اجسادی که چند روز است پیدا نشده‌اند، تمام محوطه را برداشته است.» این روزنامه به نقل از ساکنان محلی نوشت تعداد زیادی از قربانیان همچنان در زیر آوارند.

ساکنان روستای مزداران که در سیل به صورت کامل تخریب شده است، تلفات ناشی از سیل را بسیار بیشتر از آمار رسمی می‌دانند. بسیاری از روستاها در استان‌های کرمان، یزد، مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و سیستان و بلوچستان به صورت کامل تخریب شده‌اند. اما مقامات دولتی هیچ اشاره‌ای به آنها نمی‌کنند. زندگی در این شرایط برای سیلزدگان بسیار سخت است اما مقامات دولتی از نحوه کار خودشان اظهار رضایت می‌کنند.

سران حکومت بخوبی می‌دانند، سیل و زلزله‌های پیش آمده در چند سال گذشته زمینه‌ساز اعتراضات گسترده مردم بوده است. اعتراضات ۹۶ پس از زلزله گیلانغرب و عدم رسیدگی دولت به مردم آغاز شد. اعتراضات سراسری در آبان ۹۸ هم پس از پایان سیل در ابتدای سال بود. نکته قابل تامل اینکه، شیراز که بیشترین کشته در سیل عید ۹۸ را داشت، قلب تپنده اعتراضات آبان ۹۸ هم بود. این بار نیز مقامات دولتی باید در انتظار اعتراضاتی بسا بزرگ‌تر و سهمگین‌تر از آبان ۹۸ باشند.