فراخوان بازنشستگان و آموزگاران برای دوم دی‌ماه: تجمع مقابل مجلس و تحصن در مدارس سراسر کشور

بر اساس فراخوانی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، بازنشستگان قرار است روز دوشنبه دوم دی‌ماه در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کنند. پیرو این فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان نیز با صدور فراخوانی از آموزگاران سراسر ایران خواست روز دوم دی‌ماه دست به تحصن بزنند.

در فراخوانی که از سوی بازنشستگان منتشر شده آمده است تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی برای مواردی چون «اعتراض به عدم اجرای کلیه قوانین در زمینه مواد مربوط به اعطای حقوق حقه بازنشستگان»، «اعتراض به عدم افزایش حقوق سالیانه متناسب با نرخ تورم» و «تعیین بودجه قطره چکانی ۶۰۰۰ میلیارد تومانی برای صندوق‌های بازنشستگی ورشکسته که حتی قادر به پرداخت حقوق ماهیانه اعضای تحت پوشش خود نمی‌باشند» انجام خواهد شد.

در این فراخوان آمده که بازنشستگان ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه ۲ دی‌ماه در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع اعتراضی برگزار کرده و خواهان خواسته‌های قانونی‌شان خواهند شد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان نیز در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۸ منتشر شده، ضمن حمایت از تجمع بازنشستگان که قرار است در تاریخ دوم دی‌ماه در برابر مجلس برگزار شود، آموزگاران را فراخواند که در همین روز در دفاتر مدارس دست به تحصن بزنند.

متن فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان به شرح زیر است:

فرهنگیان عزیز!
همانطور که اطلاع دارید بازنشستگان شریف بخصوص در یک دهه‌ی گذشته در اعتراض به تبعیض و برای بهبود وضعیت معیشتی خود، بارها به مسئولان حکومتی در هر سه قوه، نامه نوشته و دادخواهی کرده و هنگامی که پاسخ نگرفته‌اند در تهران و سراسر ایران چندین‌بار، دست به تجمع و تحصن زده‌اند. اما در سایه بی‌توجهی حاکمیت و بی‌تدبیری مدیران نالایق، در عمل فقر عریان بر زندگی بازنشستگان سایه افکنده است. با این وجود آنان ثابت کرده‌اند که نه بازنشسته که بازایستادگانند چرا که بارها اعلام نموده‌اند: «تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم».

در همین راستا بازنشستگان عزیز در اعتراض به وضعیت اسفناک معیشتی و رفاهی در تاریخ دوم دی ماه اعلام تجمع می‌کنند.

فرهنگیان همراه!
وضعیت امروز بازنشستگان آینه پیش روی فرهنگیان شاغل است پس ضروری است که به یاری این عزیزان و آینده‌ی تمام نمای خود بشتابیم.

در همین راستا شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران بنا بر وظیفه ذاتی تشکل‌های عضو شورا، ضمن حمایت از فراخوان تجمع بازنشستگان و دعوت از تمام فرهنگیان بازنشسته برای شرکت در تجمع مقابل مجلس، همزمان در مدارس اعلام تحصن می‌نماید.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از تمام معلمان شاغل در کلیه مقاطع در نوبت صبح‌ و بعدازظهر درخواست می‌کند در دوشنبه تاریخ دوم دی‌ماه، زنگ دوم از رفتن به کلاس خودداری و در دفتر معلمان تحصن نمایند.

زمان تحصن به خاطر نزدیکی امتحانات دی ماه محدود انتخاب شده و این تحصن اعتراضی به نشانه تلنگر به مسئولان است و طبیعی است در صورتی که مانند گذشته به خواسته‌های بر حق فرهنگیان شاغل و بازنشسته بی‌توجهی شود و سهم فرهنگیان و دانش‌آموزان از بودجه افزایش نیابد و قرارداد بیمه تکمیلی چون گذشته با شرکت‌های غیرمتخصص بیمه‌ای ناکارآمد منعقد گردد و آموزش و پرورش سهم فرهنگیان را افزایش دهد یا سهم خود را نپردازد و رتبه‌بندی شامل تمام فرهنگیان نگردد، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران اعتراضات گسترده‌تری را در برنامه خود دارد که به اطلاع عموم مردم، فرهنگیان و دانش آموزان شریف خواهد رساند.

در پایان به مسئولان ارشد نظام و نیروهای امنیتی گوشزد می‌نماییم شما که مدعی به رسمیت شناختن اعتراضات مسالمت‌آمیز هستید و همه روزه در خبرهای تصویری صداوسیما از اعتراضات به حق سایر کشورها داد سخن می‌رانید، از رویه گذشته خود دست بردارید و اعتراضات را با کشتار، سرکوب و زندان جواب ندهید.

اگر قرار بود مردم و فرهنگیان با این سرکوب‌ها از حقوق خود دست بردارند، بعد از سرکوب تجمعات و تحصن‌ها در طول این سالها، فرهنگیان باید مرعوب شده و دست از مطالبه‌گری بر می‌داشتند اما بدانید که امروز جنبش معلمان بالنده‌تر و مصمم‌تر از قبل برای تحقق عدالت، آزادی و رفع تبعیض و فقر پا به میدان نهاده‌ است.

آری! امروز اگر چه به خاطر سرکوب وضعیت معیشتی اکثریت جامعه و جانباختن دانش‌آموزان و جوانانمان داغداریم، اما از این زخم ها‌، آزادی جوانه خواهد زد و صدای دادخواهی و عدالتخواهی ما تکثیر خواهد شد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
سه شنبه بیست و ششم آذر نود و هشت

Share: