فراخوان شورای اتحادیه‌های کارگری استرالیا به آزادی همه زندانیان در ایران

شورای اتحادیه‌های کارگری استرالیا با انتشار بیانیه‌ای، به آزادی همه زندانیان در ایران فراخوان داد.

شورای اتحادیه‌های کارگری استرالیا که از ۳۸ اتحادیه تشکیل شده و حدود یک میلیون و هشتصد هزار کارگر و خانواده‌های آن‌ها را در استرالیا تحت پوشش قرار می‌‌دهد؛ در بیانیه‌ای به آزادی همه زندانیان در ایران فراخوان داد.

روز ۲۱ فروردین ماه، شورای اتحادیه‌های کارگری استرالیا، طی بیانیه‌ای با هشدار نسبت به شیوع کرونا در زندان‌های ایران و خطری که جان زندانیان سیاسی را تهدید می‌کند، خواستار آزادی همه آنان شد.

در بیانیه شورای اتحادیه‌های کارگری استرالیا آمده است: «زندانیان، به ویژه زندانیان سیاسی، در اکثر زندان‌ها از جمله اوین، قزل‌حصار، گوهردشت، اردبیل، ارومیه، قوچان، زاهدان، کرمانشاه و سنندج در وضعیت وخیم قرار دارند.»

بیانیه ادامه می‌دهد: «در تمام این زندان‌ها، زندانیان [به کرونا] مبتلاء شده‌اند؛ اما قرنطینه نشده و هیچ‌گونه اقدامات جدی و یا اقدامات پیشگیرانه صورت نمی‌گیرد. زندانیان سیاسی که از محدودیت‌های بیشتری رنج می‌برند، در صورت ابتلاء با خطرات بیشتری روبرو می‌شوند.»

این بیانیه می‌افزاید: «در پی شورش در خرم‌آباد و زندان‌های الیگودرز و تبریز، زندانیان در زندان سقز نیز شورش کردند و تعداد زیادی از آن‌ها موفق به فرار شدند. وضعیت زندانیان رو به وخامت است. بسیاری از زندانیان در اثر ویروس کرونا از جمله در ارومیه، زندان بزرگ تهران (فشافویه) و قزل‌حصار جان باخته‌اند.»

  • شورش زندانیان در زندان سپیدار اهواز، دوشنبه‌شب ۱۱ فروردین ۹۸ – فیلم

در ادامه بیانیه آمده است:‌ «ما از انتشار COVID-19 در ایران به دلیل رفتار غیرقابل قبول مقامات دولتی نگران هستیم. این ویروس جان بسیاری از ایرانیان بی‌گناه را می‌گیرد که حقوق اساسی آنها قبلا به طور سیستماتیک توسط دولت نقض شده است.»

بیانیه می‌افزاید: «دولت ایران نتوانست اقدامات لازم را برای جلوگیری از ورود ویروس از چین انجام دهد. [این دولت] نتوانست اطلاعات دقیقی در اختیار مردم قرار دهد؛ توزیع ناعادلانه محصولات بهداشتی، به ویژه ماسک‌های محافظ، احتکار تجهیزات پیشگیرانه پزشکی، سیاسی کردن مسأله و دروغ در مورد تهدید COVID-19 و همچنین ارائه دادن عمدی ارقام دروغین و [پوشاندن] حقایق در سطوح بالای دولت [از دیگر موارد آن است].»

در ادامه بیانیه آمده است:‌ «جامعه بین‌المللی، به ویژه سازمان بهداشت جهانی، باید حکومت ایران را وادار کند که با بیماری همه‌گیر COVID-19 به شیوه‌ای مناسب مقابله کند. دولت باید به کارشناسان بین‌المللی اجازه دهد تا به ایران وارد شده و مستقیماً به مردم ایران کمک کنند.»

در ادامه بیانیه عنوان شده: «حکومت ایران برای محافظت از جان و سلامت مردم ایران و سایر کشورها، باید کلیه حقایق و آمارهای مربوط به قربانیان همه‌گیر COVID-19 را در اختیار عموم و نهادهای بین‌المللی ذی‌ربط قرار دهد.

بیانیه در پایان تأکید می‌کند: «ما از سازمان جهانی می‌خواهیم که فورا از زندان‌های ایران بازدید کند و از حکومت ایران می‌خواهیم که در اسرع وقت همه زندانیان در ایران، به ویژه زندانیان سیاسی را آزاد کند.»

Share: