فرانسه در آستانه اعتصاب بزرگ سراسری؛ ماکرون: اصلاحات گریزناپذیر است

سندیکاهای کارگری، احزاب مخالف دولت و جلیقه زردهای فرانسه در حال تدارک اتحادی کم‌نظیر برای برگزاری اعتصاب سراسری روز ۵ دسامبر (۱۴ آذر) در این کشور هستند.

هدف از برگزاری این اعتصاب گسترده اعتراض به اصلاحات دولت امانوئل ماکرون در سیاست‌های بازنشستگی است که با نام «راهبری خوب» شهرت یافته است.

با وجود این که دولت فرانسه آمادگی خود را برای انجام هرگونه مذاکره با سندیکاها و احزاب مخالف اعلام کرده ولی در عین حال تاکید کرده که حاضر به عقب‌نشینی از اصل اصلاحات مدنظرش نیست، موضعی که زمینه‌ساز هماهنگی بسیاری از گروه‌های اجتماعی و اقتصادی از دانش آموزان، پلیس‌ها و آتش‌نشانان گرفته تا معلمان، کشاورزان و کارکنان اوراژانس و بیمارستان‌ها برای اعتصاب شده است.

در همین حال فابریس آنژی، رئیس کنفدراسیون کارگری فرانسه از برگزاری ۱۵۰ تظاهرات در نقاط مختلف فرانسه در روز ۵ دسامبر خبر داد و ابعاد اعتراض‌ها را از تظاهرات عظیم سال‌های ۲۰۱۶ و ۱۹۹۵ در اعتراض به تغییر قانون کار وسیع‌تر پیش‌بینی کرد.

تاریخ برگزاری این اعتصاب سراسری با اعتراض‌های سال ۱۹۹۵ که در زمان نخست وزیری آلن ژوپه و در اعتراض به شرایط بازنشستگان برگزار شد، همزمان شده است.

دولت ماکرون با هدف جبران کسری صندوق‌های بازنشستگی که پیش بینی شده تا سال ۲۰۲۵ به ۱۷.۲ میلیارد یورو برسد، اصلاحاتی از جمله افزایش سن بازنشستگی، کاهش حقوق و تعدیل کارکنان دولتی را در دستور کار خود قرار داده است. به همین دلیل سندیکاهای کارگری شرکت‌های بزرگ دولتی از جمله شبکه سراسری راه‌آهن (اس‌ان‌س‌اف)، هواپیمایی فرانسه (ایرفرانس) و شرکت برق فرانسه (اُ.د.اف) با توقف ارائه خدمات خود حضوری فعال در این اعتصاب سراسری خواهند داشت.SPONSORED CONTENTJonas Kaufmann stars in the mysterious opera “Die Tote Stadt”1Musica, in partnership with Rolex 

با این وجود آقای ماکرون همچنان تاکید دارد که اصلاحات اقتصادی دولت راه گریز ناپذیری است که فرانسه باید برای اجتناب از گرفتار شدن در بحران‌های لاینحل آتی، طی کند.

Share: