فرانسه در ناتو «منزوی شده» است

حدود سه هفته بعد از سخنان جنجالی امانوئل مکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه، درباره «مرگ مغزی» ناتو، وی روز پنج‌شنبه نیز از مواضع خود دفاع کرد.

اما گزارش‌ها حاکی است که پیشنهادات مکرون درباره «احیای ناتو» مورد حمایت دیگر اعضا، خصوصا آلمان که یکی از منتقدان اصلی سیاست‌های پاریس در ناتو است، قرار نگرفته است.

مکرون نسبت به بی‌عملی ناتو در مواجهه با تروریسم، روسیه و غیرقابل پیش‌بینی بودن سیاست‌های آمریکا انتقاد دارد.

گاردین و ایندیپندنت می‌نویسند مکرون در ناتو منزوی شده است و دیگر اعضا اعتقادی به مرگ مغزی این سازمان ندارند و از مواضع پاریس حمایت نکرده‌اند.

قرار است هفته آینده اجلاس ناتو در بریتانیا آغاز شود و دونالد ترامپ رئیس‌ جمهوری آمریکا که اخیرا گفته بود این کشور بودجه کمکی به ناتو را کاهش خواهد داد، نیز در اجلاس حضور خواهد داشت.

فرانسه همچنین منتقد جدی ترکیه است که به‌ خاطر ورود ارتش این کشور به شمال شرق سوریه، محلی که نظامیان کرد سوری هستند، خواهان برخورد ناتو با دولت آنکارا است.

ترکیه خود نیز عضو ناتو است و اخیرا با انتقاد از دولت پاریس به خاطر دیدار با سخنگوی جهان احمد، سخنگوی نیروهای کرد دموکرات سوریه، گفت که فرانسه از «تروریست‌ها» حمایت می‌کند.

فرانسه در تشکیل ائتلاف نظامی در خلیج فارس نیز با دیگر متحدان خود دچار اختلاف شده است. در حالی که بریتانیا و آمریکا به همراه برخی کشورهای عربی و اروپایی ائتلاف به رهبری ایالات متحده را در آب‌های جنوبی ایران تشکیل می‌دهند، فرانسه به همراه چندین کشور دیگر از جمله هلند خواهان تشکیل ائتلاف دیگری به رهبری فرانسه در خلیج فارس هستند.

Share: