فرقه اسرائیلی ضد صهیونیست در تلاش مهاجرت به ایران

به گزارش رسانه‌های بین‌المللی، حدود ٢۵٠ عضو فرقه یهودی ضد صهیونیستی «لِوطاهور»* که «طالبان یهودی» نیز خوانده می‌شوند، از مدت‌ها پیش می‌کوشند از جمهوری اسلامی ایران پناهندگی بگیرند. این اقدام در اسرائیل نگرانی‌هائی به بار آورده و آمریکا نیز می‌کوشد از مهاجرت لوطاهورها به ایران جلوگیری به عمل آورد.

لو طاهور در زبان عبری به معنای «قلب پاک» است. اعضای این فرقۀ شدیداً ارتُدکس و افراطی یهودی که خود را مبرا از هر گناهی می‌دانند، بر این باورند که زندگی شان را منطبق با خواست خدا پیش می‌برند، اما از سی سال پیش در هرکجا ظاهر می‌شوند، با اتهاماتی سنگین مثل مغزشوئی، آزار کودکان و حتی آدم ربائی رویارو می‌شوند.

فرقه لوطاهور که در اصل در اسرائیل تشکیل شده، به خاطر همین اتهامات ظرف سه دهه محل اسکان خود را بارها تغییر داده است. اعضای نخستین آن ابتدا به آمریکا و سپس به کانادا مهاجرت کرده‌اند و در حال حاضر با اعضائی که تعداد آن حدود ٢۵٠ نفر برآورد می‌شود، در گواتمالا به سر می‌برند.

بنا به گزارش رسانه‌ها، لوطاهورها مخالف شدید صهیونیسم هستند و با این استدلال که اسرائیل در سال ١٩٤٨ میلادی به خواست صهیونیست‌ها اعلام موجودیت کرده، این امر را «گناه در برابر خدا» می دانند و خواستار مبارزه با اسرائیل هستند. از این رو رهبران این فرقه تصور می‌کنند بهترین جا برای استقرار و ادامه تبلیغات آن‌ها جمهوری اسلامی ایران است.

دستگیری در گواتمالا

تایمز اسرائیل گزارش داده است که تعدادی از اعضای این گروه که قصد پرواز از گواتمالا به اقلیم کردستان را داشتند تا از آنجا خود را به خاک ایران برسانند، در گواتمالا دستگیر شده‌اند. بستگان و نزدیکان آن‌ها در آمریکا از وزارت خارجه این کشور خواسته بودند که برای جلوگیری از خروج این افراد از خاک گواتمالا اقدام کند.

گفته می‌شود برخی از اعضای این گروه ظرف هفته‌های گذشته توانسته‌اند خود را به اقلیم کردستان در مرز ایران برسانند. گزارش دیگری حاکی از آن است که چند تن از رهبران این فرقه پیش تر با علی خامنه‌ای رهبر مذهبی جمهوری اسلامی بیعت کرده و گفته‌اند که در صورت پناه بردن به ایران در کنار جمهوری اسلامی علیه موجودیت اسرائیل مبارزه خواهند کرد. آن‌ها نیز مانند رهبری جمهوری اسلامی از اسرائیل به عنوان «رژیم صهیونیستی» نام می‌برند. براساس مدارکی که نزدیکان آنان برای جلوگیری از رفتن آنها به ایران به دادگاه ارائه کرده‌اند، گروهی از اعضای این فرقه در سال ٢٠١٨ از جمهوری اسلامی ایران تقاضای پناهندگی کرده بودند.

مهاجرت های پیاپی فرقه

فرقه لوطاهور در دهه ١٩٨٠ میلادی از سوی یک خاخام جوان به نام شلومو هلبرانس در اسرائیل تشکیل شد. شلومو خود در یک خانواده سکولار اسرائیلی بزرگ شده بود و ضمن موعظه کردن برای یک زندگی مومنانه، علیه صهیونیسم سخنرانی می‌کرد. او می‌گفت که تشکیل کشور اسرائیل در سال ١٩٤٨ یک گناه بزرگ بوده است.

این خاخام جوان در دهه ١٩٩٠ میلادی همراه با حلقه هواداران خود از اورشلیم به مرکز تجمع یهودیان متعصب در ویلیامزبورگ نیویورگ مهاجرت کرد و به تبلیغات خود ادامه داد. در آئین لوطاهور، عبادات با صدای بلندتر و به مدت طولانی تر از همه یهودیان ارتدکس انجام می‌شود، دستورات مربوط به غذای کَشر یا پاک سخت تر است و زنان از دوران کودکی موظفند خود را از سر تا پا با حجابی سیاه بپوشانند. همین قاعده سبب شده است که از این فرقه به عنوان «طالبان یهودی» هم نام برده شود.

دختران این فرقه نیز اغلب در سنین نوجوانی با مردانی بسیار مسن تر از خود ازدواج می‌کنند. برخی منتقدان فرقه حتی می‌گویند که ازدواج اجباری به حکم رهبران فرقه در میان آن‌ها رواج دارد.

سرنوشت رهبر فرقه و پسرش

خاخام هلبرانس در سال‌های گذشته به اتهام ربودن یک دختر ١٣ ساله از سوی دادگستری آمریکا به دوازده سال زندان محکوم شد، اما یک دادگاه تجدید نظر مجازات وی را کاهش داد و او در نوامبر ١٩٩۶ از زندان آزاد گردید و در ماه جولای سال ٢٠١٧ هنگام آبتنی آئینی در رودخانه‌ای در مکزیک غرق شد.

پس از مرگ این روحانی، فرزندش جای او را گرفت و به سرعت دستورات و مقررات تازه‌ای را اعلام کرد. مهاجرت به جمهوری اسلامی ایران یکی از این دستورات بود. او خواستار آن شد که اعضای فرقه ابتدا به اقلیم کردستان و بابل قدیم بروند و بعد از آنجا وارد خاک ایران شوند، زیرا به گمان وی خاستگاه نخستین یهودیان بابل بوده است. صهیونیست‌ها اما از کوه صهیون در قلعه داوود واقع در اورشلیم کهن به عنوان نخستین خاستگاه یهودیان نام می‌برند.

مشوق‌های اسرائیل برای بازگشت فرقه

دولت اسرائیل تاکنون بارها تلاش کرده است اعضای این فرقه را به اسرائیل بازگرداند. این کشور حاضر شده است علاوه بر تامین هزینه پرواز و کمک‌های مالی دیگر، در صورت ورود به اسرائیل برای تهیه مسکن و کار نیز به آن‌ها کمک کند. پشتیبانی درمانی و روانی اعضای فرقه نیز یکی دیگر از کمک‌هائی است که اسرائیل وعده آن را داده است.

اسرائیلی‌ها بیش از هر چیز نگران آن هستند که در صورت مهاجرت این گروه به ایران، جمهوری اسلامی ایران از آن‌ها به عنوان گروگان برای پیشبرد اهداف ضداسرائیلی خود استفاده کند. به همین دلیل، همزمان با بستگان لوطاهورها، از دولت آمریکا خواسته‌اند تا ضمن تماس با دولت گواتمالا از خروج آن‌ها از این کشور جلوگیری کند تا آن‌ها فرصت مطالعه درباره بازگشت احتمالی خود به اسرائیل را پیش از مهاجرت یا پناهندگی به ایران داشته باشند.

نخستین واکنش رسانه‌های ایرانی

درباره واکنش جمهوری اسلامی به تلاش فرقه تندروی یهودی هنوز گزارشی در رسانه‌های معتبر بین‌المللی منتشر نشده است.

اما روزنامه شرق به نقل از یک کاربر فضای مجازی روز٢٢ مهر نوشت: «یک گروه از یهودیان ملقب به قلب پاک، ضمن بیعت با آقای خامنه‌ای از ایران درخواست پناهندگی کرده‌اند. آمریکا و اسرائیل از این رخداد به شدت ترسیده‌اند و تلاش می‌کنند جلوی آن‌ها را بگیرند. تعدادی از افراد گروه در فرودگاه گواتمالا دستگیر شده‌اند». روزنامه شرق به این متن افزوده است: «جریانات ضد ایرانی مشغول شیطان سازی از این گروه هستند».

rfi

Share: