اطلاعات شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها نشان می‌دهد فروش نفت ایران به چین در ماه‌های گذشته به شدت افزایش یافته و از پنج سال پیش که ایران مشمول تحریم‌های انرژی دولت آمریکا نبود، بیشتر شده است.به گزارش رویترز بر اساس برآورد سه شرکت ردیابی نفتکش‌ها صادرات نفت ایران به چین در ماه ژانویه از ۷۰۰ هزار بشکه در روز فراتر رفته است.

این در حالی است که بیشترین میزان خرید چین در سال ۲۰۱۷ – یک سال قبل از تحریم‌های نفتی دولت دونالد ترامپ علیه ایران – ۶۲۳ هزار بشکه در روز بود.

افزایش چشمگیر خرید نفت ایران از سوی پالایشگاه‌های چینی در حالی صورت می‌گیرد که مذاکرات وین برای احیای برجام و رفع تحریم‌های ایران در حال برگزاری است.

به گزارش رویترز بازگشت احتمالی ایران به بازار نفت می‌تواند میزان عرضه جهانی را در شرایط دشوار بازار و رسیدن قیمت نفت به بیش از صد دلار در بشکه به دلیل حمله روسیه اوکراین، افزایش دهد.

یکی از شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها میزان واردات نفت چین از ایران در ماه‌های آخر سال ۲۰۲۱ را حدود ۷۸۰ هزار بشکه در روز برآورد کرده است.

به گفته کارشناسان حجم کم‌سابقه فروش نفت ایران به پالایشگاه‌های چینی به این معناست که در صورت رفع تحریم‌ها، مشتریان سابق ایران مانند هند و کشورهای اروپایی سهم کمتری از بازار نفت ایران خواهند داشت.

از سوی دیگر نفت ارزان‌تر ایران، می‌تواند دسترسی رقبای دیگری مانند برزیل و کشورهای غرب آفریقا را به بازار سخت‌تر کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به رویترز گفت که واشنگتن از واردات نفت چین از ایران آگاه است و این موضوع را با پکن مطرح کرده است.

این مقام آمریکایی گفت: “چین یکی از شرکای مهم تجاری ایران است و یکی از بحث‌های ما با چینی‌ها ‌هم‌زمان با تلاش‌ها برای بازگشت به برجام موضوع اجرای تحریم‌ها بوده است.”

چین همواره گفته است که مخالف تحریم‌های یک‌جانبه و خارج از حوزه صلاحیت قضایی آمریکا علیه کشورهای دیگر است.

دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، هنوز هیچ فرد یا شرکت چینی را در ارتباط با تحریم‌های نفتی ایران مجازات نکرده است.

منبع: بی بی سی