فریب کار دومیلیارددلاری مرکل وفرار به مسکو

به گزارش هندلزبلات و اشپیگل آنلاین، یان مارسالک (یا جان مارزالک) هم اکنون در ویلائی واقع در غرب مسکو تحت حفاظت سرویس مخفی ارتش روسیه (GRU) به سر می برد. رسوائی مالی بزرگ وایرکارد دامن دولت آلمان و شخص آنگلا مرکل صدراعظم این کشور را نیز گرفته است.روزنامه های هندلزبلات، تاگس اشپیگل، اشپیگل آنلاین و بسیاری دیگر از رسانه های معتبر آلمانی ظرف ٢۴ ساعت گذشته بخش مهمی از گزارش های روز خود را به بررسی موضوع به شدت پیچیده شرکت وایرکارد، رئیس فراری آن و ارتباط وی با کاخ صدراعظم و وزارت دارائی آلمان اختصاص داده اند.

چگونه نزدیک به دو میلیارد یورو غیب شد؟

در ماه ژوئن امسال شرکت وایرکارد که عضو مهمی از بورس آلمان بود، اعتراف کرد که جای یک میلیارد و ٩٠٠ میلیون یورو در ترازنامه مالی این شرکت خالی است و چنین پولی احتمالا وجود خارجی ندارد. در پی اعلام این موضوع شرکت وایرکارد اعلام ورشکستگی  و بورس آلمان سقوط کرد و دادستان مونیخ دستور پی گیری موضوع را صادر کرد.پرونده وایرکارد به سرعت عنوان “عملیات بزهکارانه” را به خود گرفت و همزمان یان مارسالک رئیس شرکت ناپدید شد.اکنون، همزمان با انتشار خبر سر درآوردن مارسالک از مسکو، تاگس اشپیگل به نقل از منابع مختلف می‌نویسد که وی شهروند اتریش است، اما  دارای گذرنامه‌های کشورهای مختلف بوده و با همین گذرنامه‌ها پیش از پناه گرفتن در مسکو به کشورهای مختلف از جمله به ایتالیا و برزیل سفر کرده است. هندلزبلات درباره تخلفات مالی مارسالک گزارش می‌دهد که او پیش از فرار به روسیه مبالغ هنگفتی را در فرم ارز دیجیتال “بیت کوین” از دوبی به روسیه انتقال داده است.

مرکل زیر فشار

فریب مالی وایرکارد و رئیس آن از چند هفته پیش دیگر یک رسوائی اقتصادی تنها نیست. به گزارش تاگس اشپیگل که در برلین منتشر می شود، تعداد زیادی از سیاستمداران بلندپایه دولت آلمان، از جمله آنگلا مرکل صدراعظم این کشور از تحرکات مالی مشکوک وایرکارد و تحقیقات پلیسی درباره آن آگاهی داشته اند.مجلس آلمان در حال حاضر تعطیلات تابستانی خود را پشت سر می گذارد. با این همه قرار است برای بررسی رسوائی مالی وایرکارد، روز ٢٩ ژوئیه (هفته آینده) نشست ویژه‌ای با حضور وزیر دارائی و وزیر اقتصاد آلمان در کمیسیون اقتصادی آن تشکیل شود.

حزب چپ آلمان خواستار آن شده است که شخص آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز در این نشست حضور یابد. رسانه ها می نویسند که در اوج رسوائی مالی وایرکارد ارتباط های متعدد تلفنی میان کاخ صدراعظمی و مارسالک برقرار شده است.گزارش هائی هم درباره احتمال همکاری مرکل با وایرکارد بر سر خرید شرکت چینی AllScore Payment  وجود دارد و صدراعظم آلمان در سفر سال پیش خود به چین در این زمینه اقدام کرده است.شرکت وایرکارد در روز ۵ نوامبر سال ٢٠١٩  قرارداد خرید تدریجی همه سهام شرکت چینی آل اسکور را امضا کرده است. آل اسکور در سال ٢٠٢٠ پس از آن که وایرکارد سهام آن را خریده، به خاطر اقدامات غیرقانونی در رشته لاتاری به جریمه‌ای سنگین محکوم شده است.اگر ثابت شود که صدراعظم آلمان برای خرید شرکت چینی به وایرکارد کمک کرده است، این کار از نظر افکار عمومی لابی گری محسوب می شود و می تواند پس از ١۵ سال خدمت موفقیت آمیز به اعتبار آنگلا مرکل آسیب زیادی برساند. اکنون رسانه‌های آلمانی هر روز روند پی گیری موضوع را دنبال می کنند.

s24

Share: