فشار مرگبار تورم فزاینده، اقتصاد در هم شکسته و بیماری کرونا بر زندگی کارگران

با وجود رکورد زدن آمار جان‌باختگان ویروس کرونا، به نظر می‌رسد هنوز روزها و ماه‌های بحرانی‌تر ابتلا و مرگ و میر بیماری کرونا را در پیش داریم و قشرهای مختلف زحمت‌کشان جامعه به خصوص کارگران، دو فصل باقی مانده سختی از سال را پیش رو دارند، اما حکومت و به تبع آن دولت روحانی، هیچ برنامه جامع‌ای برای حمایت اجتماعی از کارگران و دیگر زحمت‌کشان در دوران کرونا را در نظر ندارد.

ایلنا در این رابطه می‌نویسد: «با وجود این که طی ماه‌های گذشته کارگران و فعالان کارگری، بارها بر این نکته تاکید کرده‌اند که زندگی و موجودیت کارگران در مثلث تورم فزاینده، تحریم شدید و شرایط مرگبار شیوع کرونا ، در حال تضعیف و نابودی هرچه بیشتر است، دولت با گذشت هشت ماه هنوز پاسخ مشخصی به این مطالبه کارگران نداده است.

تمامی اقشار کارگری از فعالان مستقل گرفته تا نمایندگان تشکل‌ها و کارشناسان کار و کارگری، بر این عقیده هستند که کارگران مشکلات ساختاری و بلندمدت زیادی داشته و اگر اولویتی برای رسیدگی فوری به وضعیت این قشر جامعه که درصد بالایی را به خود اختصاص داده است، در وضعیت فعلی اضطراری وجود داشته باشد، تخصیص و توزیع کالاهای اساسی بین همه کارگران است.

براساس آمارهای سازمان تامین اجتماعی، بیش از ۴۵ میلیون نفر از مردم زحمت‌کش و محروم کشور، کارگران و خانوارهای آنها هستند؛ خانوارهایی که به دستمزد و توان خرید کارگر و نان‌آور خانواده خود به طرق گوناگون وابسته‌ می‌باشند؛ در واقع بیش از نیمی از جمعیت کشور، امروز نیازمند حمایت فوری و رایگان در قالب اعطای کالاهای اساسی هستند.

دستمزد ناچیزی که به این جمعیت میلیونی پرداخت می‌شود که البته پس از شیوع کرونا، بیش از یک و نیم میلیون بیکار شده‌اند و هیچ منبع درآمدی ندارند؛ حتی برای کارگران شاغل نیز کفاف حداقل هزینه‌های زندگی و معیشت آنها را نمی‌دهد.

لازمه حمایت فوری از کارگران زحمت‌کش در این شرایط بحرانی که حداقل می‌تواند التیامی بر دردهای آنها باشد، توزیع کالاهای اساسی دولتی بین کارگران است که به رایگان در اختیارشان گذاشته شود.

در حالی نزدیک به ۹ ماه از شیوع کرونا در کشور می‌گذرد که نه تنها در پیشگیری و کاهش آن از طرف حکومت اقدامی صورت نگرفته، بلکه مسبب گسترش آن و بحرانی‌تر شدن شرایط بوده و همچنان به آن روند افزایش مبتلایان و جان‌باختگان ادامه می‌دهند.

این موضوع جدا از مشکلاتی که بیش از همه به نصف جمعیت کشور که قشر کارگران زحمت‌کش و کارکنان می‌باشد، ضربه و خسارت وارد کرده، بلکه باعث تشدید اثرات منفی روحی و روانی در آنها شده است.

این خود بیانگر آن است که کارگران به کمک فوری و کالایی رایگان از طرف دولت برای ادامه معاش خود و خانواده‌شان نیاز دارند.

تاکنون دولت روحانی، با وجود بحث‌هایی که در نشست‌های روزانه در مقابل رسانه‌ها داشته، چیزی جز وعده‌های پوشالی برای جامعه کارگری و به دنبال آن، همه قشرهای جامعه نبوده است و تقریبا می‌توان گفت، هیچ برنامه‌ای برای اختصاص و توزیع کالاهای اساسی برای کارگران نداشته است.

البته این موضوع را مردم ایران و به ویژه قشر کارگری، نه تنها در دولت روحانی، بلکه در ۴ دهه  حکومتی که بر جامعه کشورمان حاکم است، به خوبی تجربه کرده‌اند که انتظاری هم از چنین اقداماتی از جانب حکومت و به دنبال آن دولت ندارند.

نتیجه این که همه این نکات، در حالی است که براساس تخمین و گمانه‌زنی‌های کارشناسان اقتصادی، وضعیت کارگران در دو فصل پاییز و زمستان بسیار سخت‌تر و نامناسب‌تر از آن چه تاکنون بوده خواهد شد.

Share: