03/10/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

فعالان بازداشتی حقوق زنان در گیلان تحت شکنجه و آزار قرار دارند

گزارش های منتشر شده در رسانه ها، حاکی از شکنجه و اعمال فشارهای شدید بر فعالان بازداشت شده حقوق زن در گیلان است. کشنگران حقوق بشر و برخی منابع خبری در گیلان می‌گویند افرادی که به تازگی از سوی اداره اطلاعات گیلان به بهانه «تشکیل گروه برای اقدامات خرابکارانه» بازداشت شدند،‌ تحت شکنجه و آزار ماموران قرار دارند.

به گزارش صدای آمریکا، یکی از این بازداشت شدگان سارا جهانی دکتر داروساز است که در بیمارستان سوانح سوختگی رشت کار می‌کرد. خانم دکتر جهانی در هنگام بازداشت مورد ضرح و جرح قرار گرفت چون حاضر نشد رمز عبور گوشی خود را به ماموران بدهد.

منابع نزدیک به خانواده این بازداشت شدگان روایت مشابهی را درباره سایرین نقل کرده‌اند.

دو هفته پیش پیش جلوه جواهری، فروغ سمیع‌نیا، متین یزدانی، یاسمین حشدری، نگین رضایی، زهرا دادرس، زهره دادرس، واحده خوش‌سیرت، شیوا شاه‌سیاه، سارا جهانی و آزاده چاوشیان، همراه با هومن طاهری در شهرهای رشت، لاهیجان، فومن و بندر انزلی بازداشت شدند. از هویت نفر سیزدهم خبری منتشر نشده است.

براساس گزارش منابع نزدیک به خانواده هومن طاهری، او نیز در روزهای اخیر مورد شکنجه و آزار ماموران قرار گرفته است. یک دندان او شکسته و آثار کبودی روی گردن او قابل مشاهده است.

برخی از خانواده‌ها از طریق سربازها و برخی زندانیان بازداشتی دیگر، اطلاعاتی اندک از فرزندان شان کسب کرده‌اند. یکی از این اعضای خانواده‌ها می‌گوید آنها از سوی دستگاه قضایی و امنیتی به شدت تحت فشار هستند که هیچگونه خبررسانی درباره این بازداشت شدگان انجام ندهند.
زهرا طاهرخانی، مادر هومن طاهری، پیشتر در پستی اینستاگرامی با اشاره به محرومیت از تماس و همچنین ممنوع الملاقات‌ بودن فرزندش درباره وضعیت او ابراز نگرانی کرد. مادر هومن طاهری همچنین با تاکید بر بی‌گناهی پسرش گفته که او «هیچگونه فعالیتی» نداشته است.

یکی از خانواده بازداشت شدگان گفته برای تحت فشار قراردادن این جوان‌ها، به آنها گفته شده که بازپرس پرونده ده روز به مرخصی رفته و پرونده آنها تا بازگشت او بلاتکلیف خواهد ماند.

اداره اطلاعات گیلان بدون ارائه هیچگونه شواهدی ادعا کرده که بازداشت‌شدگان قصد «اقدامات خرابکارانه» داشته‌اند.
بتازگی گوهر بیات مادر جلوه جواهری، فعال حقوق زنان و از بازداشت‌شدگان گیلان در گفتگو با شبکه شرق از بی‌خبری درباره وضعیت فرزندش از جمله اتهامات وارده، محل نگهداری و نهاد بازداشت‌کننده انتقاد کرده است.
مادر جلوه جواهری گفته است که به جز یک تماس تلفنی، هیچ اطلاعی از وضعیت دخترش و حال او ندارد.

به گزارش سایت «بیدارزنی»، عدم تحویل داروهای موردنیاز جلوه جواهری، مبتلا به آرتروز شدید دست، و فروغ سمیع‌نیا، مبتلا به دیابت، موجب افزایش نگرانی خانواده‌های آنها شده است.
«بیدارزنی» این اقدام مقامات قضائی را «تعلل عامدانه» خوانده و تاکید کرده که سازمان امور زندان‌ از این محرومیت به عنوان «ابزار فشار امنیتی» علیه بازداشت‌شدگان و خانواده‌های آنها استفاده می‌کند.

رادیو فردا به نقل از نزدیکان این کنشگران گزارش داده، با وجود گذشت دو هفته از بازداشت، «فشار بر این فعالان برای اعتراف‌گیری پیرامون سناریوهای دروغ و زمینه‌سازی برای صدور حکم‌های سنگین کاملاً مشهود است». یک منبع که نخواست نامش فاش شود، روز چهارشنبه هشتم شهریور، به این رادیو گفته است برخی از این کنشگران بازداشت شده «تحت فشار سنگین بازجویی و ضرب و شتم قرار دارند».

از ۲۵ مرداد تا امروز، فروغ سمیع‌نیا فقط یکبار تماس گرفته است

مادر فروغ سمیع‌نیا، فعال حقوق زنان با انتقاد از تداوم بازداشت دخترش، از بی اطلاعی خود و خانواده نسبت به وضعیت او ابراز نگرانی کرد و خواستار رعایت حقوق قانونی او نظیر تماس تلفنی با خانواده‌اش شد.

کبری احمدزاده، مادر فروغ سمیع‌نیا در گفت‌وگو با «شبکه شرق» با اشاره به بی خبری خود و دیگر اعضای خانواده از وضعیت دخترش، اظهار کرد: «از روز ۲۵ مرداد که فروغ را بازداشت کردند، تا امروز او فقط یکبار با ما تماس گرفت. این تماس به دقیقه نکشید و او فقط گفت که خوبم و در زندان هستم. او به ما نگفت در کدام زندان است .»

او با بیان اینکه «ما هر روز به دادسرا می‌رویم تا وضعیت دخترمان را پیگیری کنیم»، گفت: «ما هر بار که به دادسرا می‌وریم، پاسخ روشنی نمی‌گیریم.»