09/06/2023

فقدان ایمنی کار؛ مرگ و مصدومیت هشت کارگر در شهرهای مختلف

در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، هشت کارگر در شهرهای گچساران، بندر عباس و کرج دچار حادثه شدند. طی این حوادث دو کارگر جان خود را از دست دادند و شش کارگر دیگر دچار مصدومیت شدند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

هرانا به نقل  از ایلنا، یک کارگر در پروژه سد چمشیر در حین انجام کار بر اثر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد.

براساس این گزارش، “صادق نعمت مطلق آروییه، کارگر و راننده جرثقیل بلند (تاورکرین) که در استخدام یک شرکت پیمانکاری بود، در پروژه ساخت سد چمشیر از ارتفاع سقوط کرد و جان باخت.”

پروژه ساخت سد چمشیر روی رودخانه زهره در جنوب شهرستان گچساران در استان کهکیلویه و بویراحمد در حال انجام است.

مصدومیت شش کارگر در بندرعباس

به گزارش ایرنا، انفجار مخزن گاز آمونیاک در یک کارخانه یخ سازی در منطقه صنعتی بابا غلام بندرعباس موجب مصدومیت ۶ نفر از کارگران شد.

بر اساس این گزارش، رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: “روز دوشنبه ۸ اسفند ماه، یکی از تانکرهای واحد تولیدی یخ سازی در شهرک صنعتی بابا غلام در شمال بندرعباس دچار انفجار شده و ۷ نفر از کارگران که آقا و در محدوده سنی ۳۰ تا ۴۵ سال بودند، بر اثر استنشاق گاز آمونیاک حاصل از انفجار مخزن دچار مسمومیت شدند.”

در این گزارش آمده است، یکی از مصدومان در محل درمان شده و شش تن دیگر به بیمارستان‌های شهید محمدی و خلیج فارس اعزام شده اند.

بابا غلام در فاصله حدود ۱۵کیلومتری شما غرب بندرعباس واقع شده است.

مرگ یک کارگر در کرج

به گزارش خبرگزاری رکنا، یک کارگر ساختمانی در حین انجام کار در کرج جان خود را از دست داد.

علی باقری، رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری صالحیه درباره جزئیات این حادثه گفت: “بعد از ظهر روز گذشته در پی تماس شهروندان با مرکز آتش نشانی مبنی بر گرفتار شدن یک شهروند به دلیل ریزش آوار در کوچه نگارستان هشتم بلافاصله مأموران آتش نشانی به محل اعزام شدند.”

وی در ادامه افزود: “با حضور مأموران آتش نشانی در محل حادثه و بررسی موضوع مشخص شد که این فرد در حین گودبرداری به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی و سستی خاک محل، آوار بر روی سرش ریزش کرده و فوت شده است.”