به رغم هشدارهای روسیه و مخالفت ترکیه، دو کشور فنلاند و سوئد روز چهارشنبه ۱۸ مه/۲۸ اردیبهشت‌ماه، سرانجام درخواست رسمی خود برای عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، را ارسال کردند. فنلاند و سوئد با ارسال درخواست رسمی خود به وضعیت بی‌طرفی طولانی‌مدت خود در جنگ پایان بخشیدند. 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، همزمان با ادامه رایزنی‌ها در خصوص مخالفت ترکیه، دو کشور فنلاند و سوئد روز چهارشنبه ۱۸ مه/۲۸ اردیبهشت‌ماه، سرانجام درخواست رسمی خود برای عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، را تحویل دادند.  

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی پس از دریافت درخواست رسمی فنلاند و سوئد از سوی سفرای این دو کشور در تارنمای رسمی ناتو اعلام کرد: «این یک لحظه تاریخی است. ما امیدواریم روند الحاق هلسینکی و استکهلم را در اسرع وقت به پایان برسانیم.»  

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی همچنین در یک پیام توییتری در مورد درخواست رسمی فنلاند و سوئد نوشت: «من مفتخر هستم اعلام کنم که ناتو درخواست رسمی فنلاند و سوئد را در این وضعیت حساس و تاریخی دریافت کرد.» 

در همین حال، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز ضمن استقبال از درخواست فنلاند و سوئد برای پیوستن به ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده آمریکا تصریح کرد که همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا از هلسینکی و استکهلم برای پیوستن به ناتو حمایت خواهند کرد.

 جوزپ بورل همچنین در یک پیام توییتری اعلام کرد: «اتحادیه اروپا و ناتو با هم در دفاع از امنیت اروپا می‌ایستند. وی در این پیام ضمن سپاسگزاری از دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی بار دیگر بر حمایت اتحادیه اروپا و ناتو از اوکراین تاکید کرد. 

در حال حاضر ۳۰ کشور، از جمله ترکیه عضو ناتو هستند و طبق مقررات سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، پذیرش عضو جدید مستلزم موافقت یکپارچه تمام اعضای این سازمان است. ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتوتاکید دارد که با پیوستن فنلاند و سوئد به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی موافقت نخواهد کرد.  

هر چند ترکیه در روزهای اخیر دلیل مخالفت خود با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را میزبانی این دو کشور از گروه حزب کارگران کردستان (پ‌کاکا) اعلام کرده است، اما هنوز نگفته است که درخواست عضویت این کشور‌ها را حتماً وتو خواهد کرد. 

با این وجود، کنستانتین کاساچف، رئیس کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون اروسیه روز سه‌شنبه ۱۷ مه با اشاره به مخالفت ترکیه به عضویت فنلاند و سوئد به ناتو گفت که این مخالفت ممکن است روند نهایی شدن الحاق را پیچیده کند. وی در همین حال افزود، در صورتی که آنکارا موفق شود از راه مذاکره به خواسته‌های خود دست یابد، مخالفتی با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو نشان نخواهد داد.   

روسیه نیز که مخالف پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو است، روز سه‌شنبه هشدار داد که «هر گونه تقویت حضور ناتو در فنلاند و سوئد پس از نهایی شدن پیوستن آن‌ها به این ائتلاف نظامی، بدون پاسخ متناسب از سوی روسیه باقی نخواهد ماند.»

rfi