فوت و مصدومیت ۲ کارگر در حادثه کار در عسلویه و آمار ضد ونقیض از حوادث کار

روز چهارشنبه ۲۳ مرداد، یک کارگر شرکت پارس حساس، پیمانکار پتروشیمی بوشهر، بر اثر سقوط در مخزن کوچک حاوی گاز در محل شرکت در دم جان سپرد.

در پی این حادثه دلخراش، یکی از کارگران که برای نجات جان همکار خود وارد مخزن شده بود،به علت شدت گاز بیهوش شده به بیمارستان عسلویه منتقل شد.

این کارگر فداکار ۳۱ ساله و از اهالی شهر دهدشت بود که به رغم تهدیدات ورود به این مخزن، سریعا اقدام به نجات جان دوست خود کرد که منجر به بیهوشی او شد.

در شرایطی که کمترین الزامات مکانیزه ایمنی در محیط کارخانه برای مقابله با تهدیدات گاز گرفتگی آنهم در یک شرکت وابسته به پتروشیمی وجود ندارد. کارگران به اجبار برای کمک به دیگران باید از جان خود مایه بگذارند.

لازم به ذکر است، حوادث کار در ایران روزانه جان ده‌ها کارگر را می‌گیرد. در ۸۰روز اول سال جاری، ۹۹نفر جان خود را ازدست داده‌اند، یعنی در هر روز بیش از یک نفر. این تنها آماری است که فعالان کارگری آن‌را جمع‌آوری کرده و رسانه ای شده است.

آمارهای ضد ونقیض دولتی از میزان حوادث کار

گزارش ویژه وزارت کار مدعی است که در سال ۹۶ کل حوادث کار ۹۹۹۶ بوده است، اما سازمان تامین اجتماعی، کل حوادث کار را درایران ۱۸هزار و ۸۷۶ نفر، یعنی دو برابر وزارت کار اعلام کرد. از سوی دیگر، اداره کل بازرسی وزارت کار در همان سال، تعداد حوادث کاری را ۱۰۶۹۷ اعلام کرد.

باید گفت گذشته از کمبود آموزش، نظارت، وسایل ایمنی و بهداشتی که ازعوامل حوادث کار محسوب می‌شود، موارد دیگری همچون نداشتن امنیت شغلی، عدم تمرکز کارگران به علت پرداخت نشدن حقوق آنان طی ماه‌ها، اضافه‌کاری و داشتن دو یا سه شغل برای جبران شرایط بد اقتصادی، را نیز باید به این عوامل افزود..

Share: