pastedGraphic.png

فیس‌بوک و اینستاگرام با تغییر موقت در سیاست های «سخنان نفرت پراکنی» خود، به کاربران اجازه می دهند در برخی کشورها در «چارچوب تهاجم به اوکراین»، خواستار خشونت علیه روس‌ها و سربازان روسی شوند.

رویترز بر اساس ایمیل‌هایی که به مدیران داخلی شرکت متا ارسال شده، گزارش داده است، این شرکت رسانه‌های اجتماعی همچنین به طور موقت به برخی از پست‌هایی که خواهان مرگ و کشته شدن ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه یا الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس می شوند در کشورهایی از جمله روسیه، اوکراین و لهستان اجازه ی نشر خواهد داد.

به گزارش رویترز در یکی از ایمیل‌های داخلی آمده است، در تغییر اخیر قوانین شرکت متا در مورد خشونت و تحریک، این درخواست‌ها برای مرگ رهبران مذکور مجاز خواهد بود، مگر اینکه حاوی اهداف دیگری باشد یا مکان و روش این درخواست ها را تشریح کرده باشد!

در این ایمیل ها آمده است که درخواست برای خشونت علیه روس ها زمانی مجاز است که پست به وضوح در مورد تهاجم به اوکراین صحبت می کند. شرکت متا می گوید خشونت علیه سربازان روسی مجاز است زیرا از این درخواست به عنوان سمبلی برای ارتش روسیه استفاده می شود و شامل اسیران جنگی نمی شود.

رویترز به نقل از مدیران متا می نویسد: “در نتیجه تهاجم روسیه به اوکراین، ما به طور موقت به اشکالی از اظهارات سیاسی اجازه دادیم که معمولا ناقض قوانین ما هستند، مانند سخنرانی های خشونت آمیز نظیر “مرگ بر مهاجمان روسی”. سخنگوی متا در بیانیه‌ای گفت: ما همچنان به درخواست‌های معتبر برای خشونت علیه غیرنظامیان روسی اجازه نخواهیم داد.

طبق یکی از این ایمیلها ، تغییرات سیاست موقت در مورد درخواست خشونت برای سربازان روسی در ارمنستان، آذربایجان، استونی، گرجستان، مجارستان، لتونی، لیتوانی، لهستان، رومانی، روسیه، اسلواکی و اوکراین اعمال می‌شود.

هفته گذشته، روسیه اعلام کرد که فیس بوک را در این کشور در پاسخ به آنچه که محدودیت دسترسی به رسانه های روسی در این پلتفرم اعلام کرده بود، ممنوع کرده است. مسکو همچنین دسترسی به تویتتر را هم محدود کرده است.

اتحادیه اروپا دسترسی به رسانه های دولتی روسیه از جمله RT و Sputnik در اروپا را ممنوع کرده است.

بنابر این گزارش متا در تغییری که اولین بار توسط The Intercept گزارش شد، اجازه تمجید از گردان راست‌گرای آزوف را – که معمولا ممنوع است – داده است.

سخنگوی متا، جو آزبورن، قبلاً گفته بود که این شرکت “در حال حاضر، استثنایی محدود برای تمجید از هنگ آزوف در چارچوب دفاع از اوکراین یا نقش آنها به عنوان بخشی از گارد ملی اوکراین قائل است.”