یک کودک کار بلوچ به دلیل سقوط در گودال آب جان خود را از دست داد. این کودک کار که سلمان براهویی نام داشت ۷ ساله و اهل نصرت‌آباد از توابع زاهدان بود. سلمان یک کودک کار بود که برای تامین مخارج زندگی خود وخانواده‌اش اقدام به جمع‌آوری زباله می‌کرد. این حادثه روز دوشنبه ۱۰ مردادماه ۱۴۰۱ اتفاق افتاد.

چندی پیش، شهرداری نصرت‌آباد در داخل پارک این شهر، اقدام به حفر گودال عمیقی کرده بود که در سیل اخیر پر از آب شد.

 به گفته یک منبع مطلع این کودک کار جهت جمع‌آوری زباله‌های پلاستیکی وارد گودال شد که به دلیل عمق زیاد گودال جان خود را از دست داد. خانواده وی پس از ساعت‌ها جستجو کفش‌های وی را کنار گودال پیدا کردند. آنها سریعا با هلال احمر تماس گرفتند تا با امکانات هلال احمر آب گودال تخلیه شود؛ اما مقامات هلال احمر گفتند کف‌کش‌های این اداره خراب است و پس از آن صحنه را ترک کردند. تلاش برای آوردن لودر شهرداری برای تخلیه آب نیز به جایی نرسید. در نتیجه مردم بدون داشتن امکانات لازم، با بستن طناب به کمر یک شهروند، در ساعت ۴ صبح توانستند جسد کودک کار جان‌‌باخته را از آب خارج کنند.

مرگ یک کودک کار در بوکان

روز دوشنبه ۱۰ مردادماه ۱۴۰۱، یک کودک کار ۱۰ ساله به نام ماردین سلامتیان که هفته گذشته دچار سوختگی شدید شده بود، جان باخت. این کودک کار هفته گذشته در محل کار به دلیل آتش‌سوزی دچار سوختگی شدید شده بود.

وی روز چهارشنبه ۵ مردادماه در هنگام کار در تعمیرگاه مکانیکی در خیابان گلزار شهر بوکان به دلیل وقوع آتش‌سوزی، دچار سوختگی شده بود.

رابطه فقر و افزایش کودکـان کار

فقر علت اصلی افزایش کودکـان کار است. زمانی که حداقل دستمزد یک کارگر کمتر از نصف خط فقر می‌باشد، بایستی در انتظار افزایش بیشتر کودکـان کـار هم باشیم. سیاست‌های غارتگرانه سران حکومت تنها به فقر بیشتر مردم ایران منجر شده است. این فقر زمینه اعتراضات گسترده را فراهم کرده است.

اعتراضات در سال ۱۴۰۱ با افزایش فقر، گرانی و تورم افسارگسیخته بیشتر هم خواهد شد. در اعتراضات آبان ۹۸ کودکـان کـار نقش بسزایی داشتند. اعتراضات بعدی نیز نشان داد، آنها آماده ایفای نقش خود در گسترش آن اعتراضات بوده‌اند.