ماموران شهرداری با حمایت نیروی انتظامی طی ۲ شب به دستفروشان در شهر اهواز حمله کردند. این نیروها در ساعات اولیه شب یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ به دستفروشان کوی مندلی در شهر اهواز یورش برده و بساط آنها را مصادره کردند. ماموران برای اجرای این اقدام حداقل از ۷ خودرو استفاده کردند.

همچنین این ماموران در شامگاه جمعه ۱۱ شهریورماه نیز به دستفروشان در جاده اهواز ـ خرمشهر حمله کردند که با مقاومت آنها مواجه شدند. ماموران نیروی انتظامی در حمایت از ماموران شهرداری وارد شده و برای متفرق کردن آنها اقدام به شلیک رگبار تیر هوایی کردند. این شلیک چندین بار تکرار شد که نشان از مقاومت دستفروشان داشت.

نکته‌ای که در این ویدئو وجود دارد، هراس نیروهای سرکوبگر از مقاومت دستفروشان در صحنه است. هجوم و لشگرکشی و شلیک رگبار تیر هوایی نشانه ترس این نیروها از دستفروشان و حمایت مردم از آنها است. این در حالی است که نیروی انتظامی هرگونه مقاومت در مقابل زورگویی را جرم می‌داند.

 حمله و هجوم به دستفروشان در حالی صورت می‌گیرد که نرخ بیکاری در این استان بنا به اعتراف استاندار سابق بیش از۴۰ تا ۴۵ درصد است. این در حالی است که عمده صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کشور در این استان مستقر است.

دستفروشی بخشی از زندگی مردم شهرهای کشور

دستفروشـان به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی مردم شهری تبدیل شده‌اند. دستفروشی پیش از اینکه یک پدیده اجتماعی باشد یک معضل اقتصادی است. تمایل و خواسته هیچ کدام از دستـفروشان ادامه این کار نیست. اما آسیب‌ها و ناهنجاری‌های مختلف بر پیکره جامعه، آنها را به این مسیر سوق داده است.

دستـفروشـان بخوبی علت فقر خود که دزدی‌های سران حکومت می‌باشد را دریافته‌اند. سران حکومت نیز از بودن نیرویی با این پتانسیل در کف خیابان هراس دارند. آنها تلاش می‌کنند، با تهدید و ارعاب آنها را از خیابان‌ها دور نگه دارند؛ زیرا در صورت بروز هر اعتراض گسترده‌ای در سطح شهر، دستـفروشـان به عنوان بدنه این اعتراضات حضور خواهند داشت.