شهرداری مشهد سیب ‌زمینی‌های دور ریز را کیلویی ۶ هزار تومان به مردم فقیر فروخته است

چند روز قبل شهرداری مشهد ادعا کرد، با مشارکت جهاد کشاورزی استان، غرفه‌هایی برای عرضه مستقیم محصولات راه‌اندازی کرده است. به گفته شهرداری سیب‌ زمینی‌های عرضه شده کمتر از قیمت فروشگاه‌های سطح شهر خواهد بود. اما مشاهدات میدانی نشان داد که سیب‌زمین‌های یاد شده نامرغوب و دور ریختنی بوده است. اما شهرداری ‌آنها را هر کیلو ۶ هزار تومان به مردم فروخته است.

قیمت سیب ‌زمینی در هم در مراکز فروش شهرداری مشهد نزدیک به ۹ هزار تومان و دست چین هم ۱۰ هزار و پانصد تومان بوده است. نکته قابل توجه این که سیب ‌زمینی دست چین در بازارهای تره بار هر کیلو ۹ هزار تومان می‌باشد.

مقایسه قیمت‌ها نشان می‌دهد، سیب ‌زمینی مرغوب این غرفه‌ها گرانتر از مراکز خرید است. سیب ‌زمینی‌های ارزان مورد ادعای شهرداری، دور ‌ریز‌ها است؛ اما به مردم فروخته شده است.

تکذیب و سپس تایید فروش سیب ‌زمینی دور ریز توسط شهرداری مشهد

مسعود رضوی مدیرعامل سازمان سامان‌دهی مشاغل شهرداری مشهد ابتدا دور ریز بودن سیب ‌زمینی‌ها را منکر شد. اما چند لحظه بعد به این موضوع اذعان کرد و گفت:

«برخی اقشار خیلی ضعیف هم هستند که این سیب ‌زمینی‌ها را برای مصرف خریداری می‌کنند.»

افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها و گسترش فقر موجب حذف تدریجی اقلام غذایی از سفره مردم شده است. در چند سال گذشته گوشت، مرغ، برنج، لبنیات و میوه از سفره مردم حذف شده است. با گران شدن سیب ‌زمینی باید در انتظار حذف آن از سفره مردم باشیم. بسیاری از مردم مجبور به خرید کالاهای نامرغوب هستند که قیمت کمتری دارد.

چپاول ثروت‌های عمومی، علت اصلی ناامنی غذایی

در ۲ سال گذشته در‌آمد کارگران و کارمندان ۳۰ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که تورم فقط در شش ماهه اول سال۱۴۰۰ بیش از ۵۰ درصد بوده است. کاهش طبقه متوسط و ریزش آنها به زیر خط فقر در صف‌بندی اقتصادی اجتماعی کاملا مشهود است.

بدلیل چپاول ثروت‌های عمومی توسط سران حکومت، مردم کشور بخصوص کارگران و افرادی که حقوق ثابت دارند، روزانه بیشتر به عمق خط فقر کشیده می‌شوند. فقیر نگه داشتن مردم از سیاست‌های دیکتاتوری حاکم است تا به این ترتیب جلوی اعتراضات گرفته شود. اما مدت زمان استفاده از این سلاح به سر آمده است و مردم علت این فقر که سران حکومت هستند را نشانه گرفته‌اند.