پس از سال‌ها تلاش و اصلاح قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان خارجی در ایران که بیشتر آن‌ها از افغانستان و عراق هستند، قانون تابعیت فرزندان مادران ایرانی  لغو می‌شود.

به گزارش روزنامه شرق به نقل از کارشناسان حوزه اتباع و پناهندگان، در پی موافقت مجلس جمهوری اسلامی ایران با کلیات تأسیس «سازمان ملی اقامت»، قانون تابعیت فرزندان مادران ایرانی در این کشور لغو خواهد شد.

در این گزارش که روز پنج‌شنبه ۱۷ نوامبر/ ۲۶ آبان‌ماه، منتشر شد، آمده است که قانون «تابعیت فرزندان مادر ایرانی که با سال‌ها تلاش فعالان مدنی، در سال ۹۸ تصویب شده بود»، با تاسیس «سازمان ملی اقامت» لغو می‌شود و «امکان ایرانی‌شدن فرزندان مادر ایرانی» از بین می‌رود.

طبق روزنامه شرق، فعالیت‌های مدنی و «انتقال تابعیت از خون مادر ایرانی » به کودکانی که پدر شان خارجی است، «از دهه ۶۰ و ورود مهاجران عراقی و افغانستانی به ایران شروع شد.»

خبرگزاری هرانا، وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیز در در گزارشی در این مورد اعلام کرد: «با تصویب کلیات طرح تأسیس سازمان ملی اقامت، قانون اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی لغو شد.»

این خبر در حالی منتشر می‌شود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران روز یک‌شنبه ۱۳ نوامبر/۲۲ آبان‌ماه، کلیات طرح تاسیس سازمان ملی اقامت را در راستای ساماندهی مهاجران خارجی که اغلب آن‌ها افغانستانی و عراقی هستند، به  تصویب رساند.

با تصویب این طرح و تشکیل «سازمان ملی اقامت»، باردیگر فرزندان زنان ایرانی که با اتباع افغانستانی و عراقی ازدواج‌ کرده‌اند، از دریافت تابعیت ایران، داشتن شناسنامه و همچنین از حق آموزش، داشتن بیمه، دریافت یارانه…محروم خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *