قاچاق سوخت، منبع درآمد کارگران اخراجی و بیکار در استان سیستان و بلوچستان

به گفته دبیر اجرایی خانه کارگر استان سیستان و بلوچستان، کارگران اخراجی و بیکار از روی ناچاری به قاچاق سوخت روآورده‌اند.

حسینعلی اکبری با اشاره به مشکلات جامعه کارگری و روند رو به رشد بیکاری و پیامدهای ناگوار آن در استان سیستان و بلوچستان، در مورد وضعیت کارگران این استان گفت: «در مجموع کارگران استان از شرایط مطلوبی برخوردار نیستند. هنوز در سطح شهرداری‌های استان میانگین سه تا شش ماه حقوق عقب افتاده و یکی تا سه ماه بیمه عقب افتاده داریم.»

اکبری با اشاره به تعطیلی پروژه‌های آبرسانی دشت سیستان و بیکاری کارگرانی که در این پروژه مشغول به کار بودند، عنوان کرد: «کارگران اخراجی در شرایط سختی به سر می‌برند. در جنوب استان نیز با همین شرایط روبه‌رو هستیم. به دلیل بیکاری وضعیت زندگی مردم بسیار سخت شده و برای گذران امور زندگی مجبورند به قاچاق سوخت روی بیاورند و روزانه یک تا دو نفر در جاده‌های استان به دلیل قاچاق سوخت در آتشی که از بی‌کفایتی مسئولان روشن شده، می‌سوزند.»

او اضافه کرد: «افرادی که در جاده‌های مرگ قاچاق سوخت، قربانی لقمه‌ای نان می‌شوند، قطعاً دارای زن و چندین فرزند هستند که در آینده نه چندان دور مشکلات مضاعفی را گریبانگیر منطقه و کشور خواهد کرد.»

روی آوردن به قاچاق سوخت به دلیل وخامت شرایط زندگی کـارگران

دبیر اجرایی خانه کارگر استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: «شرایط کارگران در استان بسیار وخیم است؛ چرا که ما عملاً تمام کارگرهایمان به سمت مشاغل کاذب و اکثراً به سمت قاچاق سوخت می‌روند. خود سوخت یعنی اقتصاد؛ یعنی خون این مردم؛ وقتی کارگری خانواده‌اش گرسنه است، چاره‌ای جر قاچاق سوخت ندارد و مجبور است به سمت قاچاق برود.»

اکبری بیان کرد: «مردم شرایط بغرنجی دارند و کارگرها از لحاظ شرایط اقتصادی در تنگنا قرار دارند. الان در شرایطی هستیم که اگر کارگری اخراج شود، دستش از همه جا کوتاه است و باید عملاً تکدی‌گری کند؛ چرا که هیچ جایی از این افراد پشتیبانی نمی‌کنند! پس چاره‌ای ندارند [الا] که به سمت قاچاق بروند و هر روز شاهد سوختن چند نفر در جاده‌های سیستان و بلوچستان هستیم.»

وی ادامه داد: «اگر آمار مرگ و میر تصادفات جاده‌ای سیستان و بلوچستان را ارزیابی کنیم، بیشتر از جنگ تلفات دارد. مردم فقیر برای گذران زندگی‌شان مجبورند جان خود را فدای یک لقمه نان کنند.»

دبیر اجرایی خانه کارگر سیستان و بلوچستان گفت: «طبق بررسی‌های انجام شده قربانیان تصادفات جاده‌ای قاچاق سوخت، اغلب کارگرانی بوده‌اند که ۲ ـ ۳ سال در محلی مشغول به کار بودند که به هر دلیل کارشان را از دست داده‌اند و از روی ناچاری به قاچاق سوخت روآورده‌اند تا لقمه نانی برای خانواده‌شان فراهم کنند.»

Share: