قتل دو کارگر اهل اشنویه توسط پهپادهای ارتش ترکیه

چند روز از قتل دو کارگر اهل اشنویه در نقطه مرزی ایران و عراق که هدف پهپادهای ارتش ترکیه قرار گرفتند، می‌گذرد؛ اما دولت واکنشی به این مسأله نشان نداده است.

پهپادهای ارتش ترکیه، چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه، مناطق کردنشین در مرز مشترک ایران و عراق را بمباران کردند که دو کارگر اهل اشنویه کشته شدند.

سه کارگر برای جمع کردن گیاهان کوهی به کوهستان رفته بودند. آن‌ها هر سال در چنین زمانی به کوه می‌روند تا از جمع‌آوری و فروش گیاهان کوهی تأمین معاش کنند؛ اما این بار نمی‌دانستند که وقتی در منطقه مرزی، دور آتش نشسته‌اند تا کمی گرم شوند، قرار است پهپادهای ترکیه آن‌ها را بمباران و دو کارگر به قتل برسند.

یک روز بعد، ۱۲ نفر از اهالی اشنویه به کوهستان رفتند و پیکرهای تکه‌تکه شده را برگرداندند؛ آن هم وقتی یکی از سه کارگر از کوهستان برگشته و خبر فاجعه را داده بود؛ وی درست در لحظه بمباران هنوز به حلقه آتش نرسیده و جان سالم بدر برد.

هویت کشته‌شدگان فاخر تازه‌وارد و رشید پیروتی اعلام شده است. آن‌ها کارگر بودند و به دنبال رزق و روزی به کوهستان رفته بودند. این کارگران که به لحاظ اقتصادی ضعیف‌تر هستند، در این فصل به جای کارگری مشغول جمع‌آوری گیاهان کوهی می‌شوند تا در بازار بفروشند.

این‌ کارگران در خاک ترکیه نبودند و در مرز ایران و عراق بودند؛ بنابراین کشور ترکیه حق نداشته که شهروندان ایرانی را هدف قرار بدهد.

ترکیه تحت عنوان مبارزه با تروریسم و در واقع برای حمله به مواضع نیروهای حزب کارگران کردستان، طی ماه‌های گذشته و ماه جاری، بارها مناطقی از اقلیم کردستان عراق را بمباران کرده است.

Share: