بنابر گزارش‌ خبرگزاری ها و شبکه های اجتماعی، دامنه اعتصابات و تجمعات اعتراضی چند روز اخیر به قتل مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله‌ای که در بازداشت گشت ارشاد جان خود را از دست داد، روز دوشنبه ۲۸ شهریور گسترده‌تر شده و شهرهای بیشتری را دربر گرفته‌است.از زمره این اعتراضات می شود به اعتصاب کسبه و بازاریان، تجمعات دانشجویان و تظاهرات و تجمعات خیابانی اشاره کرد.

از شهرهای سقز، سنندج، بانه و مریوان، ارومیه، مهاباد، بوکان، سردشت، بوکان، اشنویه، کرمانشاه،ارومیه، دیواندره و جوانرود و محمدشهر کرج در استان البرز خبر می‌رسد که بسیاری از کسبه این شهرها اکنون دست به اعتصاب زده و مغازه‌های خود را تعطیل کرده‌اند.

این در حالی است که بنابر اطلاعات رسیده، مأموران امنیتی طی تماس‌های شبانه مغازه‌داران و کسبه مریوان و سقز را تهدید کرده‌ بودند که چنان‌چه روز دوشنبه مطابق معمول مغازه‌های خود را باز نکنند، محل کسب آنان پلمپ خواهد شد.

گزارش‌ها همچنین از حاکم شدن جو امنیتی در کرمانشاه و حضور گسترده نیروهای یگان ویژه در سطح این شهر حکایت دارد. بر اساس گزارش هه‌نگاو، بیشتر مغازه‌داران کرمانشاه از سوی نهادهای امنیتی تهدید شده‌اند که نباید در اعتصاب سراسری روز دوشنبه شرکت کنند.

ویدئوهای دریافتی نشان می‌دهد که از بامداد دوشنبه به‌ویژه در شهر دیواندره استان کردستان تجمع بزرگ اعتراضی جریان دارد. ویدئوهایی از تظاهرات و اجتماعات مردم در دیواندره منتشر شده است که نیروهای امنیتی مبادرت به تیراندازی کرده اند.

در همین حال اکنون اینترنت همراه در شهرهای بانه، مریوان، سنندج و بسیاری از شهرهای شمال غرب ایران دچار اختلال شده یا کاملاً قطع است.

از سوی دیگر خبر می‌رسد که بهزاد رحیمی، نماینده سقز و بانه در مجلس قصد سخنرانی در مراسم فاتحه‌خوانی مهسا امینی را داشت اما با مخالفت حاضرین روبه‌رو شد و به وی این اجازه را ندادند.

خبرها از مهاباد حاکی از این است کە نیروهای امنیتی با هجوم بە بازاریان و مغازەداران سعی در بازگشایی بازار و مغازەها دارند اما با مقاومت مردم و بازاریان روبرو شدەاند.

تصاویری نیز از شکل گیری تجمع اعتراضی در رشت منتشر شده است. این تجمع شب گذشته ۲۷ شهریور صورت گرفته است و بنابر اخبار منتشرشده مورد یورش نیروهای گارد ویژه قرار ‌گرفته که معترضین را مورد ضرب و شتم قرار داده و تعدادی نیز بازداشت شده ‌اند.

طبق فراخوان قبلی دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک امیر کبیر، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه علامه طباطبایی دست به راهپیمایی و تجمع زدند.

دانشجویان دانشگاه امیرکبیر تهران در اعتراض به قتل مهسا امینی در محوطه دانشگاه تجمع کرده و با سر دادن شعار «کشتن برای روسری تا کی چنین خاک‌بر‌سری» دست به اعتراض زدند. تصاویر منتشره حکایت از درگیری بین نیروهای بسیجی و دانشجویان دارد. دانشجویان با شعار «می کشم می کشم هر آنکه خواهرم کشت » و « بسیجی برو گمشو » بسیجیان را پس راندند.

در دانشگاه تربیت مدرس نیز بسیج این دانشگاه با پخش صدای مداحی از بلندگوهای دانشگاه سعی در اختلال در اعتراض دانشجویان داشت که دانشجویان با شعارهایی از جمله « زن زندگی آزادی»، «ژن ژیان آزادی»، « کردستان کردستان گورستان فاشیستها»، «از کردستان تا تهران خونین تمام ایران» پاسخ دادند.

در دانشگاه هنر تهران دانشجویان شعار الله اکبر بسیجی‌ها را با شعارهای خود قطع کردند.

در ادامه این اعتراضات فراخوان های گوناکونی در شهرهای مختلف از سوی زنان و دانشجویان و سایر اقشار اجتماعی داده شده است که از جمله میتوان به تجمع امروز عصر زنان در تهران و فراخوانی برای تجمع در تبریز اشاره کرد. تجمع اعتراضی به قتل حکومتی ژینا ( مهسا ) امینی در روز دوشنبه ۲۸ شهریور ساعت ۶ عصر در دور استخر تاریخی شاهگلی و اطراف میدان شاهگلی برگزار خواهد شد.

در عین حال یک گروه هکری تصاویری از سی‌تی‌اسکن مهسا (ژینا) امینی را منتشر کرده‌ که «نشانگر شکستگی جمجمه در سمت راست سر او در اثر عوارض ناشی از ضربه مستقیم به جمجمه است.»

به گزارش شبکه «ایران اینترنشنال»، به نقل از پزشکان، این تصاویر نشانگر وجود ترشحات و خون در ریه اوست. به گفته پزشکان، تجمع مایعات در ریه، ناشی از ورود به کما در پی ضربه سنگین به سر اوست.

مقامات ایران گزارش‌ها مبنی بر ضرب و جرح قرار گرفتن مهسا امینی را تکذیب کرده و گفته‌اند تعیین علت مرگ او سه هفته طول می‌کشد.