pastedGraphic.png

سنندج

معلمان و فرهنگیان سراسر کشور در استان‌های مختلف اقدام به برگزاری تجمع‌های اعتراضی کردند.اعتراضات سراسری معلمان در شهرهای تهران، سنندج، مریوان، کرمانشاه، آمل، شیراز، نورآباد ممسنی، اصفهان، بیجار، سقز، رشت، دهگلان، اهواز، اردبیل، شهرضا، فسا، کرج، قزوین و… برگزار شد.

معلمان و فرهنگیان در اعتراضات خود خواستار آزادی همکاران زندانی خود‌ و اجرای درست طرح همسان سازی حقوق‌ها می‌باشند.

معلمان و فرهنگیان در اعتراضات خود شعار می‌دادند:

«معلم زندانی آزاد باید گردد.»

«آموزگار دربند، تویی کوه دماوند.»

«با اهل قلم هرکه درافتاد، برافتاد.»

«هوار هوار امروز سکوت جفاست امروز

آموزش رایگان حق شماست امروز»

«وزیر بی کفایت استعفا استعفا»

«ننگ ما ننگ ما دولت الدنگ ما!»

نیروهای امنیتی در تهران، اصفهان و چندین شهر دیگر با حضور گسترده خود تلاش کردند تا مانع برپایی اعتراضات معلمان و فرهنگیان شوند.

قطعنامه پایانی اعتراضات سراسری معلمان و فرهنگیان

در پایان اعتراضات سراسری معلمان و فرهنگیان قطعنامه پایانی به شرح زیر قرائت شد:

قطعنامه پایانی تجمع ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

 همکاران ارجمند و معلمان فرهیخته

تجمع امروز را در حالی برگزار می‌کنیم که بخش‌هایی از حاکمیت، در ستیزی آشکار با اصول ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی، موج گسترده هجوم خود را به سمت کنشگران صنفی سراسر کشور نشانه گرفته است.

این کار صرفا به خاطر اعتراض به تعطیلی اصل ۳۰ قانون اساسی و تضییع حقوق میلیون‌ها دانش آموز و خانواده‌هایشان طی سه دهه بوده است.

شاید در هیچ کجای جهان مرسوم نباشد که حاکمیتی آموزگاران سرزمینش را به واسطه گوشزد نمودن قدرتمداران به تمکین از قوانین کشور، به مجازات‌های سخت محکوم نماید.

همکاران ارجمند و معلمان سراسر کشور:

 اخیرا، بخشی از حاکمیت، در اقدامی نانجیبانه و ناجوانمردانه، حرکت اصیل، قانونمند و مطالبه‌گرانه ما معلمان را که چند دهه قدمتی صادقانه دارد به دست‌های نامرئی بیگانه ربط داده است؛ اما دریغ که ما معلمان همواره از اینکه عظمت سرزمین ما با سیاست‌های نادرست، مورد تاخت و تاز بیگانگان قرار گیرد به شدت، معترض بوده‌ایم.

ما ضمن محکوم کردن این اتهامات نخ‌نما از زعمای امور انتظار داریم که صدای اعتراض مسالمت‌آمیز و نجیبانه جامعه معلمان را بشنوند.

همکاران ارجمند، دانش آموزان عزیز و اولیا محترم:

ما امروز در اینجا گرد هم آمده‌ایم تا صدای معلمان مظلومی باشیم که به علت فعالیت جهت آموزش بهتر و بهبود وضعیت معیشتی معلمان و بازنشستگان راهی زندان شده‌اند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی اقدامات توام با خشونت با فرهنگیان و بازداشت‌های اخیر را شدیدا محکوم نموده و خواسته‌های فرهنگیان را به شرح ذیل اعلام می‌نماید:

۱ـ آزادی بدون قید و شرط معلمان زندانی

۲ـ پایان دادن به برخوردهای توام با خشونت با فرهنگیان و اتمام پرونده سازی‌ها و احضار و تهدید کنشگران صنفی

۳ـ آزادی فوری همه معلمانی که در هفته گذشته در شهرهای تهران، بوشهر، مریوان و سایر نقاط کشور بازداشت شده‌اند.

۴ـ رسیدگی فوری به خواسته‌های اسماعیل عبدی معلمی که در هفتمین سال زندان و علی‌رغم بیماری‌های مختلف در دوازدهمین روز اعتصاب غذاست.

۵ـ اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری

۶ـ اجرای درست رتبه بندی و همسان سازی حقوق بازنشستگان

۷ـ تمکین مسئولان نظام به قانون اساسی و اجرای اصول ۲۶ ،۲۷ ، ۳۰ و فصل سوم قانون اساسی که در آن حقوق ملت به رسمیت شناخته شده.

در پایان از وزیر آموزش و پرورش درخواست می‌کنیم که به جای تهدید معلمان، مدافع حقوق شهروندی همه معلمانی باشد که در محدوده مسئولیت او در حال انجام وظیفه هستند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۱۴۰۱/۲/ ۲۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.