قطعی برق در لبنان به دلیل از کار افتادن نیروگاه‌ها و کمبود سوخت

در حالیکه لبنان با شدیدترین بحران‌های اقتصادی روبرو است، قطعی برق به دلیل توقف فعالیت دو نیروگاه مهم به خاطر کمبود سوخت، لبنان را در خاموشی فرو برد.

شرکت ملی برق لبنان، ضمن تایید قطع کامل برق در این کشور، دلیل قطعی برق را از کار افتادن فعالیت دو نیروگاه بزرگ دیرعمار و زهرانی، به دلیل نبود سوخت اعلام کرد. یک مقام دولتی لبنان نیز به خبرگزاری رویترز گفته است این دو نیروگاه بزرگ، به خاطر کمبود سوخت تعطیل شده‌اند.

لبنان با یکی از بزرگترین بحران‌های اقتصادی روبرو است. بانک جهانی، بحران بی‌سابقه اقتصادی در لبنان را یکی از بی‌سابقه‌ترین موارد بحران در جهان از سال ۱۸۵۰ برشمرده است. 

لبنان، طی ماه‌های اخیر، به دلیل کمبود سوخت نیروگاه‌ها، با جیره‌بندی برق مواجه بوده است. در برخی موارد، مدت زمان بی‌برقی در این کشور به ۲۲ ساعت در شبانه‌روز رسیده بود.

سقوط ارزش پول ملی در لبنان و کمبود ارزهای خارجی، به بحران در این کشور، طی ۱۸ ماه گذشته، شدت بخشیده است. با ادامه این بحران، نیمی از جمعیت لبنان در مواجهه با فقر قرار گرفته‌اند. 

با ادامه بحران عمیق اقتصادی در لبنان، اعتراض‌های گسترده‌ای علیه سیاستمداران «فاسد و ناکارآمد» در این کشور شکل گرفته است.

به گفته یک مقام ارشد دولتی در لبنان، بسیار بعید است که فعالیت نیروگاه‌ها طی روزهای آینده از سرگرفته شود. قطع کامل برق در لبنان، زندگی شهروندان این کشور و بسیاری از مراکز حیاتی در لبنانی را فلج کرده است.

شرکت ملی برق لبنان، روز شنبه ۹ اکتبر، در بیانیه‌ای اعلام کرد: پس از توقف فعالیت نیروگاه دیرعمار، به‌دلیل فقدان سوخت، نیروگاه زهرانی نیز، حوالی بعدازظهر روز شنبه، به همین دلیل از مدار خارج شد.

از آغاز ماه اکتبر، تاکنون، این دومین بار است که شرکت ملی برق لبنان، بروز مشکل در فعالیت نیروگاه‌های برق در این کشور را مورد تایید قرار داده است. در اوایل ماه جاری، فعالیت نیروگاه‌ها، پس از چند روز، بار دیگر از سرگرفته شد. 

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ارشد در وزارت انرژی لبنان گزارش داد: تلاش‌ها برای یافتن راه‌حلی برای این معضل در جریان است. 

در بیانیه شرکت ملی برق لبنان نیز تاکید شده است: قرار است یک محموله سوخت وارداتی به لبنان وارد شده و تا پایان هفته در اختیار نیروگاه‌ها قرار بگیرد. 

بحران در لبنان در حالی ادامه دارد که جامعه جهانی بارها خواستار اصلاحات فوری در ارکان قدرت در این کشور شده است. دولت لبنان که پس از ۱۳ ماه تاخیر،‌ تشکیل شده است، نسبت به انجام اصلاحات به ویژه در حوزه تولید برق و توزیع سوخت در کشور متعهد شده است. 

همزمان با مذاکرات بیروت با کشورهای مصر و اردن بر سر واردات گاز و برق از طریق سوریه، حزب‌الله لبنان در هفته‌های اخیر، بارها نسبت به ادامه واردات سوخت از ایران تاکید کرده است. 

ارسال سوخت از ایران به لبنان در حالی ادامه دارد که نجیب‌ میقاتی، این اقدام را «نقض حاکمیت لبنان» برشمرده است. ایالات متحده آمریکا نیز بارها نسبت به واردات سوخت از ایران، کشوری تحت شدیدترین‌ تحریم‌ها قرار دارد، به لبنان هشدار داده است. 

در تازه‌ترین واکنش، ایالات متحده آمریکا، اقدام حزب‌الله لبنان برای واردات سوخت به این کشور را بعنوان یک اقدام «روابط عمومی» مورد سرزنش قرار داد. 

Share: