قطع برق و تهدید بیکاری کارگران در شهرک‌‌های صنعتی

فرسودگی خطوط انتقال، با افزایش دما، مردم را با چالش قطع برق مواجه کرده است. در بیشتر شهرها مردم باید خاموشی چند ساعته برق در ساعات اوج گرما را تحمل کنند. صنایع کشور هم از این چالش بی‌نصیب نمانده‌اند.

قطعی برق خسارت فراوانی به واحدها‌ی صنعتی وارد کرده است. بخصوص که این قطعی ها با جدول زمان‌بندی داده شده هم‌خوانی ندارد.

آمارها نشان می‌دهد که مصرف برق کل کشور، ۲۸۷ میلیون کیلو وات ساعت است. از این مقدار ۱۰۴ میلیون کیلو وات ساعت آن مربوط به صنایع است.

قطع برق در شهرک صنعتی زرنق هریس

ایلنا(۱۳تیر۱۴۰۰) گزارشی از قطـع بـرق درشهرک صنعتی زرنق هریس و مشکلاتی که برای صنایع و کارگران ایجاد کرده، آورده است. ایلنا به نقل از یک منبع کارگری می‌نویسد: «بیش از هزار کارگر در شهرک صنعتی زرنق شهرستان هریس مشعول کارند. امنیت شغلی برخی از آنها به دلیل قطعی مکرر بـرق به خطر افتاده است.»

این شهرک صنعتی بیش از ۴۰ واحد تولیدی دارد که بدلیل قطع بـرق با مشکل مواجه شده‌اند. بیشتر واحدها بدلیل قطعی برق مجبور به کاهش شیفت‌ها شده‌اند. کارگران این واحدها می‌گویند واحدهایی که به بـرق بیشتری نیاز دارند وضعیت بغرنج‌تری دارند. اگر وضعیت بهمین روال ادامه پیدا کند مشکلات، جدی‌تر هم می‌شود.

محروم شدن کارگران از اضافه‌کاری بدلیل قطع برق

در بیشتر کارخانه‌ها فعالیت به میزان یک سوم بدلیل قطع بـرق کاهش یافته است. قطعی برق امنیت شغلی کارگران را تهدید کرده و باعث حذف اضافه‌کاری‌های و کم شدن درآمد کارگران شده است.

یک کارگر در این رابطه می‌گوید: «قطعی بـرق موجب اختلال فعالیت تولیدی محل کارمان شده است. ما از انجام شیفت‌های اضافی محروم شده‌ایم. کارخانه نیز به دلیل این مشکل با حداقل نیروی کار به فعالیت تولیدی خود ادامه می‌دهد.»

مشکل دیگر کارگران پرداخت نشدن حقوق و بیمه آنها توسط کارفرما است. کارفرما قطعی بـرق و تامین نشدن منابع مالی کارخانه را علت این دیرکرد می‌داند.

قطـع بـرق صنایع و فعال بودن مزارع بیت کوین

قطعی بـرق صنایع در حالی است که مزارع بیت کوین سپاه و سایر ارگان‌های حکومت بدون وقفه در حال فعالیت هستند. سران این حاکمیت برای دور زدن تحریم‌ها و به جیب زدن سرمایه‌های این میهن از هیچ کاری حتی تعطیلی کارخانه‌ها و بیکاری کارگران هراسی ندارند. کارگران هم بخوبی علت فقیرتر شدن روزانه خود را که عملکردهای این حاکمیت است، شناخته‌اند.

Share: