قطع بیمه کارگران ساختمانی در پیک پنجم کرونا

عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارگران ساختمانی اسالم نسبت به قطع بیمه کارگران ساختمانی هشدار می‌دهد. وی از سازمان تامین اجتماعی و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور می‌خواهد که به این موضوع رسیدگی نمایند.

سهراب بخشی‌زادناو به اعلام وضعیت قرمز کرونا در اکثر نقاط کشور و تاثیر تعطیل‌های ناشی از آن اشاره می‌کند. وی می‌گوید: «وضعیت قرمز کرونا و تعطیلی‌های ناشی از آن، بر تمدید پروانه مهارت کارگران ساختمانی تاثیر گذاشته است. از سازمان تامین اجتماعی و سازمان فنی و حرفه‌ای می‌خواهم ترتیبی را مشخص نموده که کارگران وقت کافی برای تمدید دفترچه‌های پروانه مهارت خود داشته باشند.»

پاس‌کاری کارگر ساختمانی مانند توپ فوتبال بین سازمان تامین اجتماعی، فنی و حرفه‌ای

وی افزود: «برای جلوگیری از قطع شدن بیمه کارگران ساختمانی، ارائه پروانه مهارت فنی و حرفه‌ای شرط گذاشته شده است. از طرفی تاثیر کرونا و تعطیلی‌ها بر فعالیت ادارات سبب شده کارگران فرصت چندانی نداشته باشند. در صورتی که کارگران برای انجام امور اداری مربوط به پروانه مهارت نیاز به وقت کافی دارند. نتیجه نداشتن فرصت باعث می‌شود نتوانند به موقع پروانه تمدید شده خود را به تامین اجتماعی ارائه دهند.»

بخشی به این نکته اشاره می‌کند که گذاشتن شرط تمدید این پروانه، شرکت کارگران در آزمون است. وی در این باره می‌گوید: «کارگر ساختمانی مانند توپ فوتبال بین سازمان تامین اجتماعی و فنی و حرفه‌ای پاس‌کاری می‌شود. از یک طرف سازمان فنی و حرفه‌ای بدلیل شیوع کرونا امتحان برگزار نمی‌کند. از طرف دیگر سازمان تامین اجتماعی به محض پایان اعتبار پروانه، بیمه کارگران ساختمانی را قطع می‌کند.»

وی از روسا و نمایندگان تشکل‌های کارگران ساختمانی خواست که نسبت به این مشکل بی‌تفاوت نباشند.

بخشی ادامه می‌دهد: «ضروری است که سازمان‌های‌ تامین اجتماعی، فنی و حرفه‌ای با یکدیگر هماهنگ عمل کنند. سازمان فنی و حرفه‌ای می‌تواند با صدور نامه اداری «در دست اقدام» کارگران را به شعبه‌های بیمه معرفی کند. پس از آن در زمان مناسب از کارگران آزمون تمدید پروانه گرفته شود.»

وی در خاتمه می‌گوید: «نباید شرایطی فراهم شود که در زمان پیک پنجم کرونا، بیمه کارگران ساختمانی قطع شود. آن هم بدلیل یک ناهماهنگی اداری، امنیت و معیشت کارگران بخطر بیفتد.»

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *