قیمت سرسام‌آور صد میلیون تومانی هر دستگاه تراکتور و عدم توانایی کشاورزان از خرید آن

میانگین قیمت هر دستگاه تراکتور در ایران به ۱۰۰ میلیون تومان رسید و کشاورزان توانایی خرید آن را ندارند.

در حالیکه تراکتور برای کشاورزان وسیله‌ای ضروری است، اما افزایش قیمت تراکتور باعث گشته که کشاورزان قدرت خرید آن را نداشته باشند.

قیمت ۱۰۰ میلیونی برای هر دستگاه تراکتور در حالی است که مرکز آمار درآمد هر خانوار روستایی را ۲۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تخمین زده بود.

براساس این آمار، هفت دهک از روستاییان اگر درآمد خویش را پس‌انداز کنند، بعد از چهار سال می‌توانند که یک دستگاه تراکتور خریداری نمایند.

براساس معیارها و گزارش مرکز آمار، روستاییان دهک ٧، اگر درآمد سالیانه خود را پس‌انداز کنند باز هم قادر به خریدار تراکتور نخواهند بود.

رئیس مکانیزاسیون وزارت کشاورزی اعلام کرده است که ٥٠ درصد از تراکتور کشاورزان فرسوده است و باید تعویض گردند.

کامبیز عباسی  رئیس مرکز مکانیزاستون کشاورزی در نشست خبری خود به مناسبت رونمایی از سند چشم انداز مکانیزاسیون کشاوررزی و تشریح اولویت ها، عملکرد و اقدامات افزود: «در بحث تغییر قیمت ماشین آلات، ابزار و تجهیزات بخش کشاورزی تولید داخل در سالهای ۹۷ و ۹۸ بین ۵۰ تا ۸۵ درصد افزایش قیمت داشته‌ایم.»

وی اظهارداشت: «این درحالیست که کشورما در تامین و تولید ماشین آلات کشاورزی خوداتکا است به طوری که ۹۰ تا ۹۵ درصد نیازهای این بخش در داخل تامین می‌شود.»

وی با اشاره به اینکه بخش مکانیزاسیون کشاورزی نیازمند حمایت جدی است، تصریح کرد: «وزارت صنعت، معدن و تجارت باید توجه جدی به حوزه صنعت ماشین‌های کشاورزی داشته باشد تا کالای تولید داخل از نوسان قیمتی کمتری برخوردار شوند.»

Share: